Nová hráz vyrostla na základech původního selského valu.

Nová hráz vyrostla na základech původního selského valu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Troubky mají konečně novou hráz, před velkou vodou je ale stejně neochrání

  • 6
Troubky nad Bečvou se konečně dočkaly první viditelné ochrany proti velké vodě. V kukuřičném poli místní vybudovali 400 metrů dlouhou hráz. Obyvatele vesnice však dokáže ochránit pouze před menší záplavou. Na kvalitnější protipovodňová opatření musí ves dál čekat.

Dlouho očekávaný val stojí na základech staré selské hráze. Vyrostl s dvouměsíčním zpožděním, protože stavbu zdrželo počasí a rekonstrukce hlavní silnice v obci.

Povodně v Troubkách

Troubky nad Bečvou se staly symbolem povodní v roce 1997, kdy voda srovnala se zemí část vesnice, zabila 9 lidí a více než 300 jich připravila o střechu nad hlavou.

Podruhé se voda do Troubek vrátila letos na jaře. Zanechala za sebou škodu za 400 milionů korun.

Zadrží však jen menší vodu a povodněmi těžce zkoušené Troubky se tak nevyhnou dalším opatřením. Ta byla hlavním tématem i předvolebních slibů stran a uskupení, které kandidovaly do místního zastupitelstva. Co z nich se podaří uskutečnit?

Stavba hrázky je především zásluha sdružení Troubky nově a jinak, které po poslední velké zátopě založili lidé nespokojení s dosavadní aktivitou vedení obce. Pět zástupců sdružení se v říjnových komunálních volbách probojovalo i do patnáctičlenného zastupitelstva.

"Kvůli dalším protipovodňovým opatřením je pro nás prioritou dostat se také do řídicích orgánů obce. Pokud zůstaneme v opozici, o to tvrději je budeme prosazovat. Vždyť kvůli nim jsme vznikli," řekl Libor Nedbal ze sdružení Troubky nově a jinak.

Nová protipovodňová hráz, která má chránit Troubky před velkou vodou.

Jaká konkrétní opatření má na mysli, však nechtěl říct. Prozradil jen, že nejde o ohrázování obce, které tu léta prosazuje Povodí Moravy. "Řešení vidíme v jiné věci, která nebude tak finančně náročná," doplnil Nedbal.

Boj s povodněmi slibují v obci všichni

O tom, kdo v Troubkách bude vládnout, není zatím rozhodnuto. Vítězné sdružení Starostové a nezávislí v čele s dosavadním starostou Radkem Brázdou jedná o koalici s komunisty, KDU-ČSL a zástupci sdružení Troubky nově a jinak.

Těm starostové nabídli dvě křesla v radě, sdružení ale chce také post místostarosty. Starosta Radek Brázda si myslí, že výsledek vyjednávání nebude mít na osud protipovodňových opatření žádný vliv. "Všechny strany je měly ve volebních programech a všechny si za nimi určitě také budou stát," tvrdí.

Obec pod jeho vedením připravuje spolu s Tovačovem a Lobodicemi studii, která by měla vyřešit problémy se soutokem Bečvy a řeky Moravy, jenž leží jen půldruhého kilometru od Troubek.

"Soutok má vliv i na Bečvu, proto hledáme, jak umožnit případný rozliv do oblastí, kde to ničemu neuškodí," vysvětlil Brázda s tím, že ani tohle opatření nebude tak náročné na financování a povolování jako plánované ohrázování Troubek.

Povodí Moravy vzkřísilo plán na ohrázování Troubek

Právě projekt ohrázování z roku 1998, který už jednou ztroskotal na výkupech pozemků, nyní oživuje Povodí Moravy. Nové vedení podniku nechalo před měsícem zpracovat dokumentaci k územnímu řízení na ohrázování, které by obec ochránilo před zhruba stoletou vodou.

"Dokumentace se začíná teprve zpracovávat. Zatím se bavíme o ohrázování obce, jestli to bude kolem dokola, nebo jen z jedné strany, to teď nedokážu říct," popsal Vítězslav Nečas z brněnské centrály Povodí Moravy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video