Petr Bratský:

Petr Bratský: | foto: Dan Materna, MF DNES

Tři čtvrtiny poslanců mají funkci - a vyšší plat

  • 213
Když potkáte skupinku poslanců, jedno je skoro jisté. Těžko mezi nimi najdete takového, který by neměl ve Sněmovně nějakou funkci – a tedy i významně vyšší plat. Ve vymýšlení nových funkcí jsou poslanci velcí přeborníci.

Z dvou set členů Sněmovny jsou tak tři čtvrtiny placení funkcionáři. Bez funkce je momentálně jen 49 poslanců. A to včetně ministrů, kteří berou vládní plat a na odměny za pozici ve Sněmovně nemají nárok.

Peníze za lobbing pro včelaře
Každý poslanec pochopitelně nerozumí všemu, proto je třeba zřídit specializované odborné výbory. Těch je osmnáct – rozčleněných do čtyřiceti podvýborů.

Třeba takový zemědělský výbor poslancům nestačí, potřebují podvýbor pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství.

Například zahraniční výbor v sobě ukrývá podvýbor pro prezentaci Česka v zahraničí.

A nakolik je pro poslance taková funkce zajímavá? Docela ano. Místo základního platu poslance, který je od ledna 61 400 korun, dostane místopředseda podvýboru 67 700 korun, předseda 74 000 korun.

Naše práce je důležitá
Vyšší funkcionáři, ať už jde o šéfy výborů, komisí či delegací vysílaných do zahraničí, jsou na tom ještě lépe. Jejich plat začíná na částce 86 500 korun, a to bez nejrůznějších náhrad, na které mají poslanci nárok.

A co poslanci v podvýborech vlastně řeší? "Komunikujeme s nevládními organizacemi, ať už jde o myslivce, rybáře, včelaře či zahrádkáře. Zabýváme se návrhy zákonů, které pro ně mají nějaký dopad," říká Jiří Papež z ODS, šéf zemědělského výboru, pod nějž "včelařský podvýbor" spadá.

A jeho kolega Ladislav Skopal z ČSSD vysvětluje, že poslanci z tohoto podvýboru třeba připravují podklady pro rozpočet kvůli dotacím.

"Dostáváme od těch svazů jejich výroční zprávy a podařilo se nám prosadit pro ně dotaci 80 milionů korun," uvedl Skopal.

S prací to nepřehánějí
Když v pondělí MF DNES zjišťovala u některých poslanců, jakou práci už funkcionáři odvedli, moc se toho nedozvěděla.

"Sešli jsme se zatím jednou a požádali o podklady všechny instituce, které se tím dosud zabývaly," říká obecně komunista Václav Exner, který díky dohodám politiků získal pozici šéfa podvýboru pro prezentaci Česka v zahraničí.

Občanský demokrat Petr Bratský připustil, že jeho podvýbor pro evropské fondy se ještě ani jednou nesešel. "Zaměříme se v maximální míře na to, aby se nám podařilo získat více peněz z evropských fondů než dosud," slibuje Bratský.

Šance tady ještě je, některé pozice jsou volné
Má vůbec takový počet výborů, podvýborů či komisí ve Sněmovně opodstatnění? Bratský říká, že je nutný, aby se z návalu materiálů, které musí poslanci prostudovat, poslanci "nezbláznili".

Jeho stranický kolega, nováček ve Sněmovně Aleš Rádl, který dostal funkci místopředsedy podvýboru pro kontrolní systémy, říká, že je v parlamentu příliš krátce na to, aby posoudil, zda je takový počet funkcionářů nutný.

Jedním z mála, na něž zatím funkce nezbyla, je Richard Dolejš z ČSSD. "O žádnou funkci jsem se nepral, nejsem ve Sněmovně kvůli tomu. Navíc dělám ještě místostarostu ve Zdicích," říká Dolejš.

Pokud by měl zájem, má ještě šanci – některé pozice jsou stále neobsazené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video