Tající sníh zvedl hladiny řek, Sázava dosáhla třetího povodňového stupně

  10:09aktualizováno  21:15
Tající sníh zvedl hladiny mnoha českých řek. Na řece Sázavě v Chlístově vyhlásili vodohospodáři nejvyšší povodňový stupeň. Podle Povodí Vltavy lidé z okolí zatím nejsou v ohrožení. Druhý ze tří stupňů je na devíti řekách.

Řeka Cidlina se vylila z břehů nedaleko obce Humburky na Královéhradecku už v úterý. | foto: ČTK

Meteorologové ohlásili déšť na většině území na čtvrteční odpoledne a páteční noc. "Od dnešního poledne srážkové úhrny dosáhly 3 až 12 milimetrů. V jejich důsledku pokračují vzestupy zejména na menších tocích ve středních výškových polohách," uvedli. V noci by přitom mělo pršet ještě o něco málo vydatněji.

"Během noci na pátek očekáváme dosažení 3. stupně povodňové aktivity na horní a střední Sázavě, na Chrudimce, ojediněle též na menších tocích v povodí Jihlavy a Dyje," zní předpověď meteorologů.

Druhé stupně očekávají na přítocích středního Labe, horní Moravy a na Nežárce, kdy by mohla voda krátkodobě dosáhnout úrovně 3. stupně. 

"Vltava v Praze zatím zůstává pod úrovní prvního stupně, ale během zítřka očekáváme jeho dosažení.," uvádí výstražná informace. Podobná situace je i na dolním toku Labe v Ústí nad Labem.

Předpověď meteorologů se vyplnila, když Sázava v Chlístově na Vysočině dosáhla třetího stupně a stále stoupá. Podle Českého hydrometeorologického ústavu zde hladina v 16:00 vyšplhala na 182 centimetrů a průtok byl 73 metrů krychlových za vteřinu.O dvě hodiny později to už bylo 191 centimetrů.

Ostatní kraje hlásí pohotovost nebo bdělost. V Pardubickém kraji hladiny řeky překročily druhý povodňový stupeň na dvou místech. Pohotovost se týká říčky Novohradky v Úhřeticích na Chrudimsku a Doubravy v Pařížově.

Vodní nádrže v regionu mají zatím dostatečnou kapacitu pro zachycení povodňové vlny. Přehrady v Hamrech a Seči na Chrudimce jsou zaplněné z poloviny a méně.

Hasiči z Pardubicka už zaznamenali první výjezdy k zatopeným objektům nebo silnicím. "Například jednotka z Hlinska vyjela na čerpání zatopené komunikace do ulice Za Drahou, kde vznikla laguna o rozměrech 3 x 15 metrů," sdělila iDNES.cz mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Kvůli stoupajícímu Labi se po 15. hodině zavřela silnice spojující Děčín s Dolním Žlebem. Radnice předpokládá, že voda zatopí silnice v úseku od Čertovy Vody, kde cesta vede těsně podél řeky. Do Dolního Žlebu se pak lidé dostanou jen vlakem. Zavře se i silnice v podjezdu pod děčínským Tyršovým mostem.

Blanice a Sázava stoupají

Ve středních Čechách platí druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, na třech řekách. Podle informací Povodí Vltavy a Povodí Labe ho hlásila Doubrava, Sázava ve Zruči nad Sázavou a Blanice v Radonicích.

mapa - povodí Vltavy - 5. březen 2009

Blanice a Sázava dosáhly stupně bdělosti ráno a jejich hladiny stále mírně stoupají - například v Kácově a Zruči nad Sázavou. Bdělost evidují vodohospodáři ještě na Nežárce v jihočeské Lásenici.

Sníh na Šumavě zatím příliš netaje

V Plzeňském kraji je druhý povodňový stupeň na Úslavě v Prádle, ve Ždírci dosáhla prvního stupně.

Úslava dosáhla hranice druhého povodňového stupně na několik hodin ve středu odpoledne, pak klesla na první stupeň a nyní opět stoupla. Podle pracovníků povodí je to tím, že rybáři upouštějí hladinu Žinkovského rybníka.

mapa - povodí Labe - 5. březen 2009

Hladiny řek by během dne neměly příliš kolísat, meteorologové ale předpokládají, že zejména k večeru a v pátek by mohly kvůli srážkám, teplému větru a dalšímu tání sněhu opět stoupat.

Týká se to většiny řek, zejména Úslavy, Klabavy a přítoků Mže a Radbuzy. V kraji se sníh už nedrží do 600 metrů nad mořem, ve vyšších polohách Šumavy je stále ještě bílo.

Praha se připravuje na velkou vodu

V pátek dopoledne se očekává vyhlášení bdělosti i v Praze. Proto musely být vyklizeny náplavky. Do 18:00 zmizely automobily z velké části břehu na novoměstské straně Vltavy, několik desítek aut ještě parkovalo na smíchovském břehu, postupně je ale odvážely odtahové vozy.

V těchto místech již v tu dobu byla voda na náplavce. Do ochranného přístavu se přesunula loď pro bezdomovce. V pátek dopoledne se na Čertovce uzavřou protipovodňová vrata a ustane lodní doprava před a za Prahou. - čtěte Prahou proplula loď pro bezdomovce, ujížděla před velkou vodou

Voda se zvedá i na Moravě

Na Vysočině přesáhlo povodňovou aktivitu sedm řek. Druhý stupeň platí na Šlapance na Havlíčkobrodsku v povodí Vltavy a na Balince u Velkého Meziříčí na Žďársku v povodí Moravy. První stupeň je na Sázavě, Trnavě, na řece Jihlavě, Želetavce a Oslavě na Žďársku.

"Řeky zatím nenapáchaly žádné vážnější škody, nikoho jsme neevakuovali," uvedl operační důstojník hasičů. Průtok vody v korytě Šlapanky dosáhl druhého stupně povodňové aktivity před půlnocí, v šest ráno hladina stoupla na 196 centimetrů.

Na řece Jihlavě je zatím bdělost před Třebíčí v měřicí stanici Ptáčov. Želetavka pohrozila už o víkendu, potom se její tok zklidnil, nyní se zase dotkla prvního stupně povodňové aktivity. Ten platí od čtvrté hodiny ranní ještě na řece Oslavě u Dolních Borů na Žďársku.

Situace se zhoršuje také na jižní Moravě. Vodohospodáři od víkendu snižují hladinu velkých vodních nádrží. Nejvážnější je situace v horním Podyjí, v Podhradí na Znojemsku zbývalo odpoledne k vyhlášení třetího stupně méně než 15 centimetrů.

V Podyjí platí druhý povodňový stupeň ještě v Nových Mlýnech, v Ladné u Břeclavi a ve stanici Vranov-Hamry. První stupeň je kromě Dyje vyhlášen na Moravě, Svratce a Křetínce. - čtěte více o situaci na Moravě.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Najdete na iDNES.cz