Diskuze

Jak Vikingové přepsali české dějiny. Skutečné pozadí vraždy patronky sv. Ludmily

Byl to rok odplaty, nenávisti a úkladné vraždy, jejíž obětí byla kněžna Ludmila. Dle data úmrtí léta Páně 921 nejstarší česká svatá. Manželka prvního doloženého českého knížete. A vychovatelka, matka či babička dalších vládců. Mocná žena, jejíž záhubu přinesl střet s ženou ještě ambicióznější, s Drahomírou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JR

Výtečný článek! Že vrazi Ludmily byli Varjagové je téměř 100%, Vikingové z oblasti dnešního Norska a Dánska byli v té době plně vytíženi výboji do Anglie a Franské říše.

0 0
možnosti
RH

R51a36d51e81k 34H57o57l37í85k

14. 9. 2021 21:53

,,,po dlouhé době článek hoden Prémia...R^

11 0
možnosti
AP

Kronikář Kosmas sice vyjmenovává celou předchozí řadu knížat od Kroka až po Bořivojova otce Hostivíta, ale opírá se jen o bájné vyprávění starců, zatímco o Bořivojovi píšou i franské Fuldské anály.

================================================

Kéž by to bylo tak jednoduché. Geriwei/Goriwei byl do těch análů doplněn pravděpodobně až později. Píše se tam o 5 knížatech a Geriwei je šestý. Možná chyba v originále, ale že by neuměl autor do pěti počítat?

Bohužel originály nemáme a když budeme doufat, že Goriwei je opravdu Bořivoj, musíme věřit někomu z ciziny, kdo to psal až stovky let po Bořivojovi. Nejstarší kopie fuldských análů je ze 12. století.

Snažil jsem se zjistit, jestli existují nějaká "bližší fakta", že Bořivoj opravdu existoval a bohužel nic dalšího neexistuje. Jen 5 zdrojů, které jsou samozřejmě zpochybňovány, protože se v nich píše i o bájných knížatech a nejstarší kopie pocházejí stovky let po smrti Bořivoje. Člověk by si přál mít stroj času k ověření, že tomu tak opravdu bylo.

Třeba tady vládl nějaký Olaf nebo Erik a kronikáři to pak po staletích vyměnili za Bořivoje atd.

4 0
možnosti
AP

Fakt, že je zde Bořivoj ve společnosti dalších pěti českých knížat svědčí o mocenské rozdrobenosti českého území. Jeho jméno je zde také dopsáno a objevuje se pouze v jediném opisu kroniky. Mohlo by to znamenat, že Bořivoj usedl na knížecí stolec teprve po roce 872 a jeho jméno bylo do letopisu dodatečně dopsáno či také že Bořivoj přímo nepatřil mezi česká knížata. Existují teorie (Emanuel Vlček), že Bořivoj pochází z Mojmírovců a na knížecí stolec v Čechách byl dosazen z Moravy. Došlo by tak ke spojení Mojmírovců s Přemyslovci. Emanuel Vlček argumentuje antropologickými znaky Bořivojovi kostry, které se poněkud odlišují od typu českých velmožů. Tato teorie má ovšem i své odpůrce (Dušan Třeštík).

1 0
možnosti