Diskuze

Klimatická krize přinese další sucha. Čeští ekozemědělci mohou mít výhodu

Častější sucho a méně pravidelné deště. Dva aspekty, které jdou ruku v ruce s globálním oteplováním a dopadají na české zemědělství. Zemědělské sucho překonalo v posledních letech suché periody za poslední dvě tisíciletí a bude navíc narůstat, varují experti. Nová vláda chce na pomoc zdevastované půdě vyčlenit přinejmenším tři miliardy ročně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FK

Copak, zelení komunisté, covid už redakci vydělal dost?

0 3
možnosti

Zbývá dodat, že negativní trendy v hospodaření s půdou z let 1945 až 1989 se v minulých třiceti letech urychlily.

A současně po vstupu do EU už naše zemedělství nedokáže národ uživit. Na rozdíl od minulých 1000 let !

V novořeči se tomu říká "transformace zemědělství."

Já tomu říkám "historicky nevídaný úpadek a lehkovážnost", které se nám mohou šeredně vymstít.

0 0
možnosti
Foto

Já nevím, zda tu budu ještě zítra, tihle "vědci" jednoduše extrapolují vývoj za posledních pár roků. Klima má časovou konstantu, setrvačnost v řádu několika století, padesát roků je jenom minimální vzorek. Za posledních 2000 roků na světě zanikla města, z úrodné oblasti se stala poušť, jinde se zase srážky zvýšily.

Golfský proud se zdá pro klimatology jakousi konstantou, ale i ta se za poslední dvě tisíciletí zřetelně posunula. Grónsko ochladlo, GB oteplila, jenom nám chybí číselné záznamy starší, než 200 roků.

Vyhodnotit můžeme asi tolik, jako vyhodnotit zařízení místnosti, pozorované klíčovou dírkou.

Musíme se na to připravit, že se múže něco změnit, jedním nebo i opačným směrem. Proto zvýšíme hráze, deregulujeme, naturalizujeme řeky, stavíme výhradně na bezpečných místech a základech, stabilizujeme populaci.

Největší zátěž životního prostředí je lidstvo, ze současných 7 miliard mohou být v příští generaci 20 miliard- nepředstavitelné množství odpadků, spotřeby pitné vody a nedostatek zemědělské půdy zabírané solárkami, větrníky a zabetonované stavbami. Bez inteligentní politiky je katastrofa lidstva neodvratitelná.

2 0
možnosti
JK

J45i79ř88í 48K73u74n48e57š

27. 1. 2022 18:43

Bohužel, nikdo přelidnění řešit nechce, všichni jen plánují omezovat spotřebu, aby nás na světě mohlo být ještě více.

0 0
možnosti
PT

Zase ty ideologické představy ekologistů, že pole jsou k tomu aby se na nich zadržovala voda, ale to není pravda pole jsou k tomu, aby se na nich pěstovalo, to , co potřebujeme k životu a vody na nich musí být jen přiměřeně potřebě.

Vodu je nejlepší zadržovat v přehradách a vodních dílech, v nějakých mokřadech to je voda a půda zcela nevyužitelná. Vykašlal bych se na remízky, hájky a mokřady, tam se voda nezadrží, čím vyšší a bohatší vegetace, tím se naopak víc vody odpaří, jediné rozumné je proti suchu stavět přehrady a dělat zásoby vody na období sucha.

0 1
možnosti
MK

No ta uvaha trochu kulha - kdyz budete vodu drzet v prehradach a ne "zadrzovat na poli", tak aby to k necemu bylo, tak budete muset kompletne zmenit koncept ceskeho zemedelstvi ze zemedelstvi, co spoleha na dest, na zemedelstvi s umelym zavlazovanim (na ktere byste bral vodu z tech prehrad)

0 0
možnosti
OP

Na kovid přestanou co nevidět lidi zabírat, takže teď bude na řadě strašení suchem

2 1
možnosti

Klimatická změna a sucho, to je evergreen posledních dekád.

1 0
možnosti
JS

V Evropě je obřím problémem hutnění zemin, vytváření kulturních stepí (pole) a kulturních pouští (zástavba), špatné obdělávání krajiny a špatné hospodaření s vodou. Dlouhodobě se problematice věnuje Štefan Vaľo. Pokus se podíváte na jeho videa a srovnáte jeho závěry s realitou, uznáte, že se na 100% trefil a má pravdu úplně ve všem.

https://youtu.be/oFOqiVyOzUw

3 0
možnosti
Foto

I v Evropě stále přibývá obyvatelstva, migruje z Afriky, Asie. Proto je už po staletí bytová nouze, žebráci a nádeníci. Zlepšování životních podmínek sem naláká další chudé migranty.

Na koupališti v bavorském Heimsttenu stojí tabulka: "prosíme, nekrmte vodní ptáky, přilákáte jich tím víc. Kazí nám kvalitu vody".

S těmi migranty z Afriky a Asie to je podobné. Každé etnikum je samo odpovědné za obdělávání vlastní půdy a výživu svých členů.

1 0
možnosti
MK

Mají to odborníci těžký, inerální hnojiva nepodporují půdní život. Jedním hlasem ale voláte po výrazném snížení živočišné výroby. Ale k tvorbě humusu je potřeba hlavně ten hnůj.

8 0
možnosti
Foto

Ukazuje se, že podstatné je, udržet jakoukoliv zeleň, i po sklizni. Neorat do hloubky, to ničí žížaly a brouky. Stačí provzdušnit na povrchu tak asi decimetr, pak je půda otevřená a přijme vláhu.

0 1
možnosti
MB

Ale ale ale ale. O nutnosti vrátit vodu do krajiny se mluví už od revoluce. A skutek utek. Kde jsou remízky, meze, hluboká orba a zaorávání hnoje? Pořád máme, minimálně u nás na Hané, gigantické lány.

Na druhé straně to chápu, ministerstvo zemědělství měli roky pod palcem lidovci a ti by přece nehodili vidle do hospodaření svých voličů. Jinak si neumím představit, proč už dávno nejsou dotace zemědělcům podmíněné pořádnou péčí o krajinu.

4 0
možnosti
LZ

Hele, odpad třídím, motorový olej vyvážím do sběrného dvora, petky v lese nevyhazuju... tak mi s tou vaší ekošikanou dejte laskavě svátek. Od toho jsou snad týmy vystudovaných ekologů a jiných inženýrů, aby vymyslely, jak ekologicky využívat plastový a jiný odpad, omezit emise atd. atd. .... tak, aby tím zbytečně nešikanovaly populaci.

3 1
možnosti
Foto

A proto se vrtá do země za každým rohem. A dělají se vrty i 120 m. Naruší se tím podloží a voda, která je vrchních vrstvách, tak steče níže. Nepoučili jsme se z meliorací, tak děláme další kraviny. A ano jak je v článku zmíněno. Srážek padá stejně. A protože od narození bydlím na Náchodsku, tak vidím jak funguje koloběh vody v nenarušené krajině. Funguje normálně ...

2 1
možnosti