Styky ODS s podezřelým Agroplastem jsou četné

P r a h a - ODS má v Liberci kanceláře v budově firmy Agroplast. Tato společnost patří do skupiny nejvýznamnějších mezinárodních pašeráků zbraní. Před několika dny na to upozornila v tajné zprávě určené úřadu vlády Bezpečnostní informační služba.
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, jenž má společně s poslancem Jiřím Drdou a regionální organizací ODS v budově Agroplastu kanceláře, na spolupráci s touto firmou nevidí žádný problém: "Pronájem kanceláře se řídí stejnými podmínkami jako kdekoli jinde v Liberci. Od firmy Agroplast nemáme žádné úlevy."

O tom, že Agroplast, jenž se oficiálně zabývá převážně těžbou hornin a zpracováním odpadového skla, je spojován i s nelegálními obchody se zbraněmi, se ví už od roku 1992.

Tehdy téměř všechny noviny a televize informovaly o první kauze, v níž jméno Agroplastu zaznělo: šlo o pokus vyvézt bojové vrtulníky do embargovaného Chorvatska.

Styky nejvyšších představitelů ODS s lidmi spojenými s Agroplastem jsou četné. S představiteli Agroplastu byl v minulých letech ve spojení i šéf ODS Václav Klaus a také bývalý druhý muž ODS Petr Čermák a exnáměstek ministra zdravotnictví Aleš Dvouletý. Předseda ODS Václav Klaus své vztahy se šéfem Agroplastu Petrem Perničkou, jenž je nyní stíhán pro nedovolené obchodování s vojenským materiálem a uprchl ze země, zlehčuje: "Nevylučuji, že jsem takového člověka potkal, ale kdybych ho potkal na ulici, nejsem si jist, že bych věděl, o koho jde." Jména ODS a Agroplastu jsou spojována například s výběrovým řízením na provoz západočeské letecké záchranné služby. Soutěž vyhrála před dvěma lety dceřiná společnost Agroplastu, mladoboleslavská firma Aerocentrum. Šéfem výběrové komise byl nynější advokát stíhaných představitelů Agroplastu Aleš Dvouletý. Po skončení soutěže se ukázalo, že Aerocentrum nesplnilo její podmínky.

O její průběh se poté začala zajímat policie, protože Aerocentrum požadované vrtulníky vůbec nevlastnilo. Policie proto chtěla ze zneužití pravomoci veřejného činitele obvinit i tehdejšího ministra zdravotnictví za ODS Jana Stráského, parlament ho však nezbavil imunity. Stráský podle policie pochybil, protože věděl o nepravdivých údajích v nabídce Aerocentra, a přesto s ním uzavřel smlouvu.

Stráský přitom jednal na doporučení výběrové komise, které předsedal jeho náměstek a člen Klausovy strany Aleš Dvouletý.

Z dostupných informací také vyplývá, že někteří lídři občanských demokratů včetně Václava Klause využívali před pěti lety vrtulník právě firmy Aerocentrum.
Předseda Klaus dnes tvrdí, že si na to už nepamatuje, bývalý jednatel Aerocentra Jaroslav Rákos tuto skutečnost popírá. Bývalý funkcionář ODS Bohdan Dvořák nicméně tyto lety potvrzuje. "Nevěděli jsme sice, co je Agroplast zač, ale Klausovi jsme to vytýkali obecně.

Říkali jsme mu, že není dobře, když se takto prezentuje s nějakou soukromou firmou, a že není rozumné takhle provokovat lidi," prozradil včera Dvořák.

Klaus byl v roce 1996 několikrát na návštěvě Perničkových podniků. Šéf ODS nejdříve navštívil společnost Agroplast-Sklopan, později byl dokonce jako hlavní host na slavnostním otevření nové výrobny na leštičku kamene firmy Ligranit, která také patří Agroplastu.

"V jakési leštičce jsem byl," potvrdil Klaus, ale více se nechtěl o záležitosti bavit.
Někteří zástupci ODS tvrdí, že tím, kdo s lidmi z Agroplastu navázal za stranu spolupráci, byl výkonný místopředseda Petr Čermák. Ten včera v telefonickém rozhovoru nejprve tvrdil, že to jsou nesmysly. Po chvíli však přiznal, že se s lidmi s liberecké firmy znal. "Možná jsem se s nimi potkal, ale nic jsem s nimi nedělal... Ta firma byla známá a znalo ji spousta lidí kromě mě. Stejně se můžete zeptat kohokoli jiného." Podle zprávy BIS je liberecká větev nelegálních obchodníků se zbraněmi řízena z Ruska. Někteří představitelé Agroplastu se podle informací tajné služby podíleli také na prodeji tanků a raketových systémů do Íránu či stíhaček MiG-21 do Severní Koreje. To, že se údaje z tajné zprávy Bezpečnostní informační služby dostaly na veřejnost (stalo se tak ve středečním vydání MF DNES), označil ministr Jaroslav Bašta za skandál a prohlásil, že se únik informací musí vyšetřit.

Údaje ve zprávě BIS hovoří například i o tom, že liberecká firma spoluvlastní jistou ruskou banku, přes kterou jsou nelegální obchody financovány. Další kontrakty měla firma či její manažeři podle údajů tajné služby i s Libyí či Ekvádorem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video