Stát chce v příštích letech zlepšit postavení seniorů ve společnosti (ilustrační foto).

Stát chce v příštích letech zlepšit postavení seniorů ve společnosti (ilustrační foto). | foto: Daniel Beran, MAFRA

Stát pomůže seniorům, podpoří jejich podnikání i virtuální univerzity

  • 33
Čeští senioři by měli mít v příštích letech větší šanci najít práci nebo se vzdělávat. Počítá s tím Národní program přípravy na stárnutí na období let 2013 až 2017. Jeho pracovní verzi v úterý představilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Stát bude seniory podporovat například při nastartování jejich podnikání. Chce také přimět firmy, aby více zaměstnávaly starší lidi a vytvářely tak věkově smíšené týmy. "Budeme více komunikovat s personalisty firem i státními úřady. Daňové úlevy ale zatím neplánujeme," řekl iDNES.cz náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Dobeš.

V oblasti celoživotního vzdělávání se i do malých měst a obcí rozšíří virtuální univerzity třetího věku. Senioři budou moci na obecním úřadě či v místní knihovně sledovat na plátně přenos na internetu předtočené přednášky a poté o tématech diskutovat.

Rodinní příslušníci, kteří o seniory pečují, budou finančně lépe ohodnoceni a dostanou i potřebné vzdělávací a psychologické poradenství. Senioři se také budou moci více zapojit do dobrovolnictví.

Cílem materiálu je podle ministerstva podpořit aktivní zapojení starších lidí do společnosti a zvýšit kvalitu jejich života. První verze programu se objeví na webu ministerstva na konci června a kdokoliv se k ní bude moci během léta vyjádřit. Konečnou podobu bude na konci roku schvalovat vláda.

Na přípravě dokumentu se kromě MPSV podílela i další ministerstva, neziskové organizace, místní a krajské samosprávy, odborníci z akademické oblasti i samotní senioři.

MPSV podpoří i společné bydlení studentů a seniorů

Podle Dobeše se Česko chce inspirovat například situací ve Francii a Belgii, kde funguje systém podnájmu pokojů pro studenty v bytech seniorů. "Studenti mohou získat slevu z nájmu výměnou za poskytování drobných služeb seniorům, jako například nakupování, pomoc s počítačovými dovednostmi nebo provádění menších domácích oprav," uvedl náměstek.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková upozornila na diskriminaci starších lidí. "Senioři jsou jednou z nejzranitelnějších skupin. Společnost na jejich problémy tolik neslyší. Případ týraného seniora nezalarmuje veřejnost jako týrání dítěte," uvedla Šimůnková, která se chce zaměřit na přístup seniorů k právní pomoci či zvýšení jejich informovanosti o rizikových půjčkách.

Evropská unie vyhlásila letošek Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, což má upozornit veřejnost na přínos seniorů pro společnost. Patroni Evropského roku jsou v Česku ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, herečka Květa Fialová či sociolog Ivo Možný.

Senioři o sobě dali vědět na konci května, kdy poprvé vyšli nespokojení do ulic. V centru Prahy protestovali především proti zpomalení růstu důchodů (více zde). Starobní penze v Česku pobírá zhruba 1,73 milionu seniorů. Lidé nad 65 let tvoří necelých 16 procent české populace, za dvacet let podle odhadů demografů budou představovat již čtvrtinu společnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video