Spor může zvýšit cenu vody

Zlín - Zatím největší spory od roku 1993 zmítají společností Vodovody a Kanalizace Zlín. Lidé se bojí, že kvůli neshodám budou za vodu platit více. Konflikty mezi akcionáři vyvrcholily minulý týden na valné hromadě. Starostovi Otrokovic Stanislavu Mišákovi se nelíbí, že valná hromada schválila odkup části čističky odpadních vod od města Zlína za 200 milionů korun, na což si bude muset vzít společnost úvěr.

"Úroky z úvěrů se určitě promítnou do ceny vody. Starostové obcí ve Sdružení Otrokovicko navíc považují za nehorázné, aby  jejich občané dotovali rozpočet města Zlína," zlobí se předseda Sdružení Otrokovicko Stanislav Mišák.

"V případě vkladu se cena skutečně zvýší, asi o korunu," přiznává radní Martin Janečka. "Pokud bychom ale jako dnes nedodržovali princip solidarity a nedotovali ostatní obce ve společnosti, byla by voda v Otrokovicích o pět korun dražší už teď. U jiných obcí by to mohlo být i více," oponuje zlínský radní Martin Janečka.

"Do dnešního dne byli zkrátka všichni zvyklí, že město Zlín je velké, a proto bude menší města a obce slepě dotovat. Zlín zatím jen dával. Tak to nemůže jít do nekonečna," pokračuje radní.

Právě proto, že Zlín stále drží ceny vodného a stočného na relativně nízké úrovni a ještě navíc vlastní téměř 44 procent akcií společnosti, si může podle Janečky odprodej takového majetku dovolit. "Navíc to byla investice do rekonstrukce stávající úpravny vod. Je tudíž přirozené, že stavba by měla mít pouze jednoho vlastníka - Vodovody a Kanalizace," vysvětluje dále radní Janečka.

Mišák se s přístupem Zlína nedokáže ztotožnit. "Zlín pošlapal všechny dohody smlouvy a také samotný princip společnosti."

 "Jestliže chce někdo napadat tyto kroky, měl by si pořádně rozmyslet, co dělá. Konflikt by se mohl vyhrotit do té míry, že město už nebude chtít dotovat menší obce," varuje Janečka.

Právě Janečka by měl nahradit v představenstvu Mišáka, který ihned po svém odvolání valnou hromadu i s několika dalšími akcionáři opustil a znemožnil tak její další pokračování.

"U kontroverzních bodů byli, ale když měli volit nového člena představenstva, odešli. Nerozumím tomu," ptá se sám sebe Janečka. "Lidé ve statutárních orgánech by neměli mít osobní ambice," přemítá radní.

V souladu s obchodním zákoníkem musí představenstvo společnosti do šesti týdnů svolat náhradní valnou hromadu, kde už nebude usnášeníschopnost podmíněna minimální hranicí účasti akcionářů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video