Diskuze

Chováme se jako za komunismu. Ohlížíme se hlavně na sebe, říká sociolog

Proč je Česko světovou velmocí v počtu zahradních bazénů na hlavu? Proč si více než třicet let od sametové revoluce pořád vyprávíme vtipy o frontách na banány? Proč je náš stát slabý a nevěříme jeho institucím? Nejen na tyto otázky se sociolog Pavel Pospěch pokoušel odpovědět ve své knize Neznámá společnost. „Snažil jsem se podívat na věci, které v každodenním životě přehlížíme. Jako dítě, protože ty jsou nejlepšími antropology naší vlastní společnosti,“ říká vědec žijící ve Vídni a pracující v Brně, kde přednáší na Masarykově univerzitě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"Ale daleko serióznějším ukazatelem privatismu je třeba nezájem o veřejné dění a politiku" - to je proto, že nemáme na politiku téměř žádný vliv. Volíme jednou za čas, volební sliby letí do koše, odvolatelnost veškerá žádná...

Jinak - jako sociolog by měl mít součástí studia i psychologii a tedy vědět, že člověk se stará v první řadě o sebe, svou rodinu, své blízké a až teprve pak o to ostatní.

0 0
možnosti
Foto

J19i22r62k71a 43H55o18n96c10ů

14. 6. 2022 19:35

Jako za komunismu? Jak to může vědět, když komunismus nikdy nikde nebyl. Možná ale myslí socialismus. Ať tak, nebo jinak, jsem rád, že v kapitalismu se lidé ohlížejí hlavně na druhé.

0 0
možnosti

To je dobře, že se ohlížíme na sebe. Protože, kdo si neváží sám sebe, neváží si ani druhých, alr to pan samozvaný sociolog neví.

1 0
možnosti

Např. z článku: "Nejvíc viditelné je to pro mě na silnicích. Třeba na měření rychlosti: Česká republika je jednou z mála evropských zemí, kde se mohou bez omezení prodávat a používat pasivní antiradary... V rádiích jsou pravidelná hlášení, v nichž řidiči upozorňují své kolegy za volantem na místa, kde se měří. Komunismus nás naučil, že obecná pravidla ve skutečnosti neslouží nám, nýbrž zájmům někoho jiného."

A ono to tak není? Kdyby p. sociolog bydlel v Česku, asi by si všiml, kde se radary umísťují a hlídky ukrývají. Rozhodně to není v místech přínosných pro bezpečnost, ale spíš pro kasu nebo jiný prospěch. A zbytek článku je podobný.

1 2
možnosti

J76a62n 89R90á73ž

13. 6. 2022 18:55

Ten článek je plný zjevných nesmyslů i doložitelných nepravd. Autor potvrzuje, že ve veřejnosti rozšířené nedobré mínění o profesi "sociolog" má reálný základ.

3 3
možnosti

Ha, pan sociolog si sám bydlí ve Vídni, ale káže Čechům...že já nestudoval sociologii...:-P

6 5
možnosti

Váš kyselý až závistivý příspěvek by zasluhoval rozbor sociologa.

2 2
možnosti

Špatné jsou extrémy na obou stranách.

Každý člověk má nějaké potřeby a když si každý řekne, že nebude dodržovat pravidla, tak prostě nic nebude fungovat.

Jen tak mimochodem, lidé ve vyspělých zemích tak nejednají, spíše v těch rozvojových, byť si myslí, jací jsou světoví.

A zas u kolektivismu je nepřijatelné nutit všem stejný způsob myšlení.

0 0
možnosti

Nedodržovat žádná pravidla je samozřejmě špatně ... Pravidla, která je třeba dodržovat, se obvykle nazývají zákony. Pokud ale ode mě někdo očekává chování nad rámec přímé legislativy, je docela dobře možné, že se nedočká ...

1 0
možnosti

Když jsem se nedávno zamyslel nad faktem že britskou panovnici hraje černoška, byl jsem označen za divnýho rasistu. Teď se dozvídám že černýho krále nemůže hrát běloch. Byl by to rasismus. Mno jo. Asi jsem blbej a nerozumím tomu.

11 1
možnosti

Špatně to chápete. Britskou panovnici může hrát černoška a krále může hrát běloch, avšak ten běloch (v americkém konextu) by neměl být natřen krémem na boty na černo a zároveň ta černoška by neměla být natřena pudrem na bílo.

1 0
možnosti

Jen dodám, že před rokem 89 tu byl komunismus a teď tu je konzumismus. Kdyby každý obyvatel planety měl spotřebu, jako průměrný Čech, tak už svět v podobě, jak ho známe, neexistuje. Ale co bude zítra nikdo neřeší- budoucí generace budou mít mnohem náročnější život.

7 2
možnosti

Proti jiným státům jsme na tom ještě docela dobře. Podle mých zkušeností třeba spotřeba potravin v USA je mnohonásobná, než v ČR, myslím na osobu, pochopitelně. Je naprosto běžné, že ve fastfoodu nebo v bistrech s neomezenou spotřebou si každý nabere doslova hromadu jídla, ze které naprostou většinu nakonec vyhodí. A podobně to funguje i v domácnostech, hodně kupují hotová jídla, která se jen ohřejou, což jsou velké porce, každý v rodině má svou. Dítě sní čtvrtinu a zbytek jde do koše. Nějaké krabičky do práce nebo na zítra neexistují, co se nesní hned, se vyhodí. To u nás v průměrné domácnosti se šetří mnohem víc.

7 0
možnosti

Lidé reagují na situaci kolem sebe. Pokud jim vlády opakovaně lžou, logicky jim pak nevěří, případně si začnou hledat informace jinde. My máme s vládami, které vlastním lidem lžou, mnoho desítek let zkušeností, takže je pochopitelné, že se to hned tak nezmění. Vláda vyhlásila nějaké opatření proti covidu a vzápětí se zjistilo, že je porušuje i sám ministr zdravotnictví - pak je naprosto logické, že těm opatřením lidé přestávají věřit. To přece není nějaká národní povaha, ale reakce na realitu.

4 0
možnosti

A kdo volí tu vládu?

0 0
možnosti