Studentské spolky kritizují nedostatek financí pro vysoké školy, univerzity prý navíc neumějí s penězi hospodařit. Ilustrační snímek

Studentské spolky kritizují nedostatek financí pro vysoké školy, univerzity prý navíc neumějí s penězi hospodařit. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Špičky studentů připouštějí školné, žádají lepší hospodaření univerzit

  • 38
Studenti by souhlasili se školným, pokud by jeho maximální výše činila pět tisíc korun za semestr. Vyplynulo to z průzkumu České studentské unie mezi desítkami zástupců studentských organizací. Šedesát procent dotázaných není spokojeno s kvalitou univerzit a čeká, že bude dál klesat.

Průzkumu se účastnilo jen 60 studentů a není tak reprezentativní, zástupci studentské unie ale upozorňují, že se ptali studentů aktivních v akademických senátech či dalších orgánech univerzit, kteří "vidí pod pokličku problémů".

"Studenti by byli i ochotni platit školné, ale když vidí, jak díky různým korupčním kauzám přichází státní pokladna zbytečně o miliardy, tak se přirozeně ptají, proč by měli tyto ztráty platit právě oni ve formě školného," uvedl předseda České studentské unie Jiří Kohout.

Dalším důležitým faktorem podle něj je přesvědčení studentů, že samy univerzity s penězi neumí efektivně hospodařit a neexistuje nad nimi žádná kontrola.

Podle Kohouta se 75 procent účastníků průzkumu domnívá, že samotné zavedení školného bez dalších změn problémy českého školství nevyřeší. Školné prý sice může být motivací ke studiu a díky němu by ze škol odešli lidé, kterým jde namísto vzdělání jen o studentské výhody, zároveň by prý mohly poplatky uzavřít cestu ke vzdělání chudým studentům. Školné už dříve odmítla Rada vysokých škol.

Vláda nicméně pracuje na takzvaném odloženém školném. To znamená, že jej zpětně budou platit až absolventi a jen v případě, že budou pobírat nadprůměrnou mzdu.

Dobeš nemá koncepci, tvrdí studenti

V tabulce nejzávažnějších problémů českého vysokého školství označili studenti kromě nedostatku financí, kvality škol a slabé podpory vědy a výzkumu také chybějící koncepci a nekompetentnost ministerstva školství.

"Velmi mě znepokojuje, že celá polovina studentů vnímá jako problém školství klientelismus, financování sporných aktivit a neprůhledné financování školy," dodal Kohout. Šestačtyřicet procent dotázaných by české školství ohodnotilo známkou tři. Téměř čtvrtina studentů se pak obává, že školství bude v příštích deseti letech na pětku.

V rozsáhlém průzkumu před dvěma lety se proti školnému jako takovému vyslovily dvě třetiny studentů. Ti, kteří ho byli ochotni platit, připouštěli 15 tisíc korun ročně. Ministerstvo školství chce do konce listopadu do vlády předložit reformu, která počítá s odloženým školným ve výši deseti tisíc korun za semestr. To má doplnit zavedení studentských půjček, grantů a spoření.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video