Nouzový stav vyhlašuje třeba při povodních vláda. Ilustrační foto

Nouzový stav vyhlašuje třeba při povodních vláda. Ilustrační foto | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

SPECIÁL: Co znamená stav nebezpečí a stav nouze

Při živelní pohromě, jakou jsou například současné povodně, může nastat krizová situace, při níž úřady vyhlásí krizový stav: stav nebezpečí nebo nouzový stav. Kdo, jak a proč je vyhlašuje a co znamenají?

DOKUMENT: Pokyny hasičů, co dělat po povodni

Stav nebezpečí
Nejnižší stupeň krizové situace, kdy na místo povodňových komisí nastupují krizové štáby.

Stav nebezpečí se jako bezodkladné opatření může vyhlásit, jsou-li v případě živelní pohromy, ekologické nebo průmyslové havárie, nehody nebo jiného nebezpečí ohroženy životy, zdraví, majetek, životní prostředí nebo vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek, pokud nedosahuje intenzita ohrožení značného rozsahu a není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému.

Stav nebezpečí lze vyhlásit jen s uvedením důvodů, na nezbytně nutnou dobu a pro celé území kraje, nebo pro jeho části. Rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí musí obsahovat krizová opatření a jejich rozsah.

Stav nebezpečí pro území kraje nebo jeho část vyhlašuje hejtman kraje, v Praze primátor hlavního města. Stav nebezpečí lze vyhlásit na dobu nejvýše 30 dnů. Další prodloužení vyhlášeného stavu nebezpečí je možné jen se souhlasem vlády.

Nouzový stav (stav nouze)
Může být vyhlášen v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.

Vyhlašuje ho vláda. O svém kroku neprodleně informuje Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Je-li nebezpečí z prodlení, může nouzový stav vyhlásit předseda vlády. Jeho rozhodnutí pak vláda do 24 hodin buď schválí, nebo zruší.

Nouzový stav se vyhlašuje buď pro omezené území, nebo pro celé území státu. Může být vyhlášen jen na určitou dobu (nejdéle 30 dnů, prodloužit ho je možné jen se souhlasem Sněmovny).

Současně s vyhlášením nouzového stavu musí vláda vymezit, která práva a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod omezují a které povinnosti a v jakém rozsahu se ukládají.

Vláda například může nařídit evakuaci lidí a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech, rozhodnout o ukládání pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace či rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace.

Rozhodnutí o nouzovém stavu (stejně jako u vyhlášení stavu ohrožení státu a válečného stavu) se zveřejňuje v hromadných sdělovacích prostředcích a vyhlašuje se podobně jako zákon.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video