Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Romů v běžných školách přibývá, chlubí se stát. Školám chybí asistenti

  2:01
Romští žáci už nemají tak velké překážky ke vzdělání, jako tomu bylo dříve. S odkazem na své statistiky to tvrdí ministerstvo školství. Základní školy však upozorňují, že pro výuku žáků se specifickými potřebami jim chybí peníze, kvalifikovaní učitelé i jejich asistenti.
Školy upozorňují, že nemají na vzdělávání sociálně znevýhodněných Romů a dalších dětí se specifickými potřebami dostatečné podmínky (ilustrační snímek).

Školy upozorňují, že nemají na vzdělávání sociálně znevýhodněných Romů a dalších dětí se specifickými potřebami dostatečné podmínky (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Když loni v prosinci přijel náměstek ministra školství Jindřich Fryč do Štrasburku s pravidelným reportem, jak se Česko činí v začleňování Romů, hlásil zástupcům Rady Evropy poměrně optimistické zprávy. Například že se od roku 2008 zvýšil počet žáků s lehkým mentálním postižením (LMP), kteří mají v běžných třídách individuální plán, ze 782 na 1 191.

Pedagogicko-psychologické poradny, jež rozhodují o zařazení žáků do praktických škol, se už také více snaží přihlížet k prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Dosud posílaly do praktických škol určených pro žáky s LMP děti i kvůli tomu, že z domova neuměly dobře držet tužku nebo měly omezenou slovní zásobu. 

"Lze vysledovat pozitivní trend, který vypovídá o zařazování dětí s lehkým mentálním postižením do hlavního vzdělávacího proudu," shrnul to Fryč.

Segregace ve školství

Česko čelí dlouhodobě kritice, že do praktických (bývalých zvláštních) škol určených pro žáky s lehkým mozkovým postižením umisťuje i žáky, kteří tam nepatří, zejména Romy. V letošním roce tvoří romské děti 28,2 procenta žáků těchto škol, zjistila v šetření Česká školní inspekce.

Stát se v roce 2007 zavázal, že neoprávněnému zařazování žáků do praktických škol zamezí. Evropský soud pro lidská práva totiž tehdy uznal žalobu několika romských rodin, které si stěžovaly na nerovný přístup ke vzdělání. V listopadu 2012 ministerstvo školství představilo seznam protisegregačních kroků, které mají situaci napravit. Resort se například hodlá zaměřit na poradny, kde se postižení dětí zjišťuje. Zlepšit se má i informovanost rodičů při rozhodování, zda svého potomka na praktickou školu umístit.

Běžné školy však namítají, že na inkluzivní vzdělávání (tedy výuku všech dětí pohromadě, ale zároveň s individuálním přístupem) nemají vhodné pomínky. A jak připomínají, netýká se to jen výuky Romů z ghett, ale i fyzicky postižených, dětí s poruchami učení, cizinců či mimořádně nadaných žáků.

Výtky ředitelů základních a středních škol shrnuje v závěru loňského roku vydaná výroční zpráva České školní inspekce: Školy nemají dostatek peněz na asistenty pedagogů, logopedy či speciální pedagogy. Nedostačující je materiální vybavení, často chybí i bezbariérový přístup. 

Například asistentů pedagogů, kteří pomáhají s výukou či doučováním, sice na školách přibývá, ale stále jich není dostatek. Asistenta pro sociálně znevýhodněné žáky má jen deset procent škol, do kterých tyto děti chodí. Asistent pro zdravotně postižené působí na přibližně polovině příslušných škol.

Získat na ně peníze je podle inspekce obtížné zejména pro menší školy. Granty navíc často platí jen na rok a ředitelé tak nemají jistotu, jestli jim poté asistent zůstane. "Na druhou stranu mnohdy je důležitější změna přístupu k výuce a spolupráce s rodinami žáků než přítomnost dalšího pedagogického pracovníka," míní Lenka Felcmanová z Katedry speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a místopředsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání.

Pravděpodobný ministr školství Marcel Chládek chce počet asistentů pedagoga zvýšit. Nejvíc si ovšem slibuje od zavedení povinného posledního roku školky. "Řada dětí, které nastupují do první třídy, nemají stejnou startovací čáru. Takhle dostanou stejné základy," řekl iDNES.cz (rozhovor o jeho plánech čtěte zde). 

Felcmanová upozorňuje, že podmínky pro rozvoj inkluzivního vzdělávání nejsou systémově připraveny a ředitelé je často musejí zajišťovat z různých časově omezených projektů. Školám například radila krajská Centra podpory inkluzivního vzdělávání, ale pouze od června 2009 do července 2013.

Praktické školy se rušit nebudou, má jasno Chládek

Ministerstvo školství připomíná, že školy na žáky s postižením dostávají kromě běžného normativu ještě příplatek (ne však už na žáky se sociálním znevýhodněním). Můžou také čerpat z řady dotačních a rozvojových programů.

Spolupráce s rodiči i kulturisté

Školy usilující o inkluzivní vzdělávání nejčastěji zavádějí doučovací skupiny a využívají pomoc asistentů pedagoga, školního poradenského pracoviště či neziskových organizací. Ve své výroční zprávě to uvádí Česká školní inspekce.

Například v ZŠ Lidická v Hrádku nad Nisou v Libereckém kraji potřebuje nadstandardní péči zhruba 40 z celkového počtu 340 žáků, řekla iDNES.cz zástupkyně ředitele Daniela Schejbalová. Škola má už od roku 2004 asistenty pedagoga, kteří například odpoledne žákům se sociálním znevýhodněním pomáhají s domácími úkoly a získáváním dovedností a návyků, které nemají z rodin. Škola se zaměřuje i na úzkou spolupráci s rodiči, dětem nabízí řadu kroužků (například Klub kulturistiky) a nechává své učitele dále vzdělávat. "Máme zpětnou vazbu z pedagogicko-psychologické poradny a u zhruba poloviny dětí vidí pokrok," zhodnotila přínos Schejbalová.

Podle odborníků to nestačí. "Inkluzivní školství je jeden z nejdražších systémů. Vzdělávací soustava na něj není vůbec připravená, je to naprosto mimo realitu. Pokud se všechny děti dají za současných podmínek do běžných základních škol, tak se zhorší vzdělávání průměrných, neřkuli nadanějších žáků, protože učitelům na to nezbude čas," varuje Zdeněk Bělecký, ředitel ZŠ Meteorologická v pražské Libuši, do které chodí zhruba patnáct procent vietnamských žáků. 

"Navíc má-li být naplnění principu inkluze beze zbytku, tak to znamená zrušit víceletá gymnázia a další výběrové školy a dát opravdu všechny děti do jednoho pytle. To znamená i ty z horní části spektra," dodal Bělecký.

Stát původně počítal, že zruší praktické školy, nakonec z tohoto plánu ustoupil. Chládek redukovat ani rušit někdejší zvláštní školy nechce. "Tím se problém nevyřeší. Máme praktické a speciální školy, kterými se můžeme chlubit v Evropě," tvrdí. 

Učitelka Gabriela Handrychová z pražské ZŠ Kunratice navíc upozorňuje, že když se všichni žáci umístí do běžných škol, tak to řadě z nich přinese spíše škodu než užitek. "Na běžné základce jsem se setkala s několika romskými dětmi, které učivo nezvládaly a přes pomoc učitelů byly v páté třídě téměř negramotné," řekla iDNES.cz Handrychová, která učila řadu Romů v Chomutově a Libčicích nad Vltavou a tématu se věnuje i odborně. Podle ní by pomohla například větší prostupnost mezi praktickými a běžnými školami.

Většina učitelů učí žáky s postižením bez kvalifikace

Marek Zemský z Ligy lidských práv, který koordinuje projekt Férová škola, odhaduje, že inkluzivnímu vzdělávání se v Česku věnuje zhruba každá desátá škola. Inspekce však upozorňuje, že to jsou převážně nahodilé nebo nárazově dělané aktivity s prvky inkluze. "Ve většině případů to nemá charakter uceleného systému inkluzivního vzdělávání," zdůrazňuje inspekce ve výroční zprávě.

Vědci z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně pod vedením proděkanky Marie Vítkové v několikaletém výzkumu na jihomoravských základních školách zjistili, že zhruba 70 procent učitelů učí žáky s lehkým mentálním postižením bez potřebné kvalifikace. "V současné době nejsou pedagogové na inkluzi dostatečně připraveni nejen v oblasti vzdělávání, ale ani osobnostně nejsou s touto ideou plně ztotožněni," píšou autoři výzkumu.

Na pedagogických fakultách je proto podle expertů potřeba studenty lépe připravovat na práci s různorodým kolektivem. "Učitel si musí nachystat více zadání. Je to určitě náročnější," podotýká Zemský. Takovou výuku navíc často znesnadňuje i vysoký počet žáků ve třídách. A v příštích letech to bude ještě obtížnější, protože ze školek nastoupí do škol silné populační ročníky.

Učitelé sice dnes mají na výběr mnoho kurzů, ale v rozdílné kvalitě. "Problémem je nedostatek školení realizovaných na klíč pro potřeby konkrétních škol a zejména podpora zavádění získaných poznatků do praxe," domnívá se Felcmanová. Podpora inkluzivního vzdělávání se však podle ní státu v delším časovém horizontu ekonomicky jednoznačně vyplatí.

Střední školy

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na něj naléhal v podpoře evropských sankcí proti Rusku. Ten následně slevil ze svého odporu a sankce...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

Premium

Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám vymačká na mobilu a zavře se s ním na záchod, přestaňte sledovat hollywoodské filmy.

Izrael zasáhl Násirovu nemocnici v Gaze. Cílem byl významný činitel Hamásu, tvrdí

Izraelský vzdušný úder na Násirovu nemocnici v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy v neděli večer zabil předního člena politického vedení palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Barhúma, oznámil...

23. března 2025  21:15,  aktualizováno  22:28

V Rijádu jednaly delegace USA a Ukrajiny o možnostech příměří s Ruskem

V Rijádu v neděli jednaly delegace Ukrajiny a Spojených států o případném příměří ve válce s Ruskem. Ukrajinský ministr obrany Růstem Umerov schůzi označil za produktivní a cílenou. Ukrajinský...

23. března 2025  17:15,  aktualizováno  22:03

Trump zahltí vše svým křikem. A tlačí na to, aby rozšiřoval svou moc, říká amerikanista

Donald Trump za dva měsíce v úřadu amerického prezidenta zahltil veřejný prostor řadou prohlášení a rozhodnutí. List The New York Times například vydal minulý týden seznam 200 zakázaných slov, která...

23. března 2025

Pozor, AI odpoví na jednu otázku pokaždé jinak. Neví, co je pravda, říká expertka

Premium

Umělá inteligence je jako droga. Je návyková. Naznačuje to v rozhovoru pro MF DNES expertka na etiku moderních technologií Barbora Brabcová. Radí také, jak lépe pracovat s jazykovými nástroji a...

23. března 2025

Auto najelo v Praze do tramvajové zastávky, na místě jsou čtyři zranění

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahují u nehody vozidla, které najelo na tramvajovou zastávku Hostivařská v ulici Švehlova. Na místě jsou čtyři zranění. Podle informací záchranné...

23. března 2025  18:02,  aktualizováno  19:06

Poplach na pražském hlavním nádraží. V podezřelém kufru se našlo staré oblečení

V neděli večer pražská policie evakuovala kvůli podezřelému zavazadlu hlavní nádraží a přilehlé okolí. „Přivolaný pyrotechnik v zavazadle však našel pouze staré oblečením uvedla pro iDNES.cz...

23. března 2025  19:06

Volby v Kanadě budou za měsíc. Trumpovi se nepodvolíme, uvedl premiér Carney

Předčasné parlamentní volby se v Kanadě budou konat 28. dubna, oznámil v neděli podle agentur premiér Mark Carney na tiskové konferenci. Při té příležitosti zdůraznil, že bude potřebovat silný...

23. března 2025  18:42

Ve slovenských horách útočila medvědice. Muž se před ní bránil sekerou

Muže v lese ve slovenském pohoří Malá Fatra v pátek napadla medvědice, informuje server žilinak.sk. Bránil se sekerou. Ten samý den medvěd rovněž na Malé Fatře vážně zranil jednoho muže, druhého...

23. března 2025  17:55

Vzniká alternativa Pirátské strany. Za novým hnutím Kruh stojí její bývalé členky

Na české politické scéně vzniká nové hnutí Kruh. V současné době shání podpisy pro registraci. Hnutí podle svých slov chce voličům nabídnout alternativu v nadcházejících volbách do Sněmovny. Na nové...

23. března 2025  17:53

VIDEO: Letecká přehlídka skončila hustým černým kouřem. Při havárii zahynul pilot

Při letecké přehlídce West Coast Air Show, která se konala v sobotu ve městě Saldanha v Jihoafrické republice, zahynul pilot. Letadlo Impala Mark 1, které ovládal, se během závěrečného manévru vymklo...

23. března 2025  17:49

VIDEA TÝDNE: Vlk na Šumavě, hořící ruské základny a bombová hrozba v Praze

Je tady neděle a s ní i souhrn nejsledovanějších videí portálu iDNES.tv. Nejvíce se vám líbily záběry setkání s vlkem na Šumavě, zaujaly vás i hořící ruské základny v Engelsu a Saratovu a na třetím...

23. března 2025  17:05

V mládí ji znásilnil kněz, teď o tom natočila film. V Boha stále věřím, říká

Vyrůstala ve věřící rodině. Sama si našla cestu do kostela i k víře v Boha. Před pěti lety však Rebeka Bizubová do kostela chodit přestala. Místo toho začala točit dokumentární film, v němž veřejně...

23. března 2025  16:47