Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

  19:09aktualizováno  19:09
Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Sinicím, což jsou bakterie vytvářející škodlivé látky, se daří ve vedrech. Blížící se teplý víkend tak může podpořit jejich další šíření.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Kvůli zvýšení výskytu sinic už například není ke koupání vhodná voda v Dolcích u Trutnova v Královéhradeckém kraji. V ostatních sledovaných přírodních a umělých koupalištích v kraji je voda v pořádku. Podle ekologa Jiřího Klicpery přibývá sinic i v písníku Mělice na Pardubicku. Koupání v něm tak ekolog nedoporučuje. Ostatní sledovaná přírodní koupaliště v regionu mají ale podle hygieniků vodu vhodnou ke koupání.

Fotogalerie

Problémy se zvýšeným výskytem sinic má i Máchovo jezero v Libereckém kraji. Hygienici kvalitu vody označili třetím stupněm z pěti, tedy za zhoršenou. Lidé by se měli po koupání osprchovat a pro citlivější jedince, jako jsou alergici, těhotné či děti, není koupání vhodné. Na stupni tři je kvůli sinicím i nedaleké Hamerské jezero. Vodu na stupni čtyři, tedy nevhodnou ke koupání, mají v kraji rybník Bažantík u autokempu Sedmihorky v Českém ráji a koupaliště v Chrastavě u Liberce. Ostatní koupaliště v regionu ale mají většinou vodu bezproblémovou nebo jen mírně zhoršenou.

V Plzeňském kraji odborníci nedoporučují kvůli sinicím koupání v přehradě České údolí u Plzně. Špatná je voda na horním konci přehrady Hracholusky, na Butově, zatímco u hráze je voda v pořádku. Většinou dobré koupání nabízejí také rybníky v Plzni.

Vesměs dobrou kvalitu má voda přírodních koupališť v Ústeckém kraji. S řasami, sinicemi a sníženou průhledností vody musejí lidé počítat jen v jezeře Chmelař u Úštěku nebo ve Varvažově na Ústecku. I většina koupališť v Karlovarském kraji nabízí koupání bez zdravotních rizik. Výjimkou je jen Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku, kde je voda ke koupání nevhodná.

Ve středních Čechách má zhoršenou jakost vody písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde by se lidé měli po koupání osprchovat. Na několika dalších místech je zhoršená průhlednost vody, ale jinak je koupání v přírodě v kraji bez potíží. Na Vysočině hygienici opět prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku vydaný koncem června kvůli sinicím. Naopak se mírně zlepšila voda v rybnících Domanínský a Medlov na Žďársku, kde sinic ubylo.

Lidé se mohou bez obav koupat i v Olomouckém kraji. Voda štěrkopískových jezer Poděbrady u Olomouce i Plumlovské přehrady na Prostějovsku je v pořádku. Na jihu Moravy mají mírně zhoršenou kvalitu vody koupaliště Výrovice na Znojemsku a Palava na Blanensku, dá se v ní ale koupat. Na dalších místech je kvalita vody dobrá. Kvalita vody je v pořádku také ve většině přírodních koupališť v Moravskoslezském kraji. Výjimkou je Těrlická přehrada na Karvinsku, kde přetrvává riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, kterou způsobují larvy motolic.

I voda kontaminovaná sinicemi se dá po úpravě pít: 

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Plat až 45 tisíc, vláda plní slib učitelům. Lepší vzdělání to nezaručí

ilustrační snímek

Pedagogové budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na...

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz