Senátorka Daniela Kovářová při jednání o snížení valorizace penzí. (8. března...

Senátorka Daniela Kovářová při jednání o snížení valorizace penzí. (8. března 2023) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Násilí nesouvisí s pohlavím, řekla Kovářová. Istanbulská úmluva má namále

  • 94
Nejtěsnější většinu hlasů (3:2) získala ve středu Istanbulská úmluva, přesněji Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, podporu senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Celkově jsou ale vyhlídky úmluvy v Senátu nevalné, tři další výbory ji nepodpořily.

„Násilí není o mužích a o ženách, ale o moci a nesouvisí s pohlavím,“ řekla ve středu nezařazená senátorka Daniela Kovářová, která se na jednání výboru pro lidská práva přišla podívat.

„Násilí na slabších skupinách je něco, co každá civilizovaná společnost musí odsoudit. Jde o symbol. Dáváme najevo, jestli budeme patřit do civilizované Evropy,“ podpořil ratifikaci Istanbulské úmluvy senátor Přemysl Rabas z klubu SEN 21 a Piráti.

Jako jeden ze tří členů senátního výboru pro pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice hlasoval pro to, aby Senát ratifikaci Istanbulské úmluvy podpořil. Dva ze členů výboru, mezi nimi i předseda výboru Jiří Růžička, se zdrželi. Řekl, že se mu nelíbí, že by v budoucnu součástí učiva mohlo být, že by se žáci a studenti učili o tom, že je více pohlaví, než jen muži a ženy. „Toho bych se nerad dočkal,“ řekl při jednání Růžička.

Nepotřebujeme ideologický text, odmítla skupina poslanců Istanbulskou úmluvu

„Jsem opatrný slučovat hlasování ve výborech s celým Senátem. U nás v klubu většina ratifikaci nepodporuje,“ odvětila na dotaz iDNES.cz, jak vidí vyhlídky Istanbulské smlouvy v Senátu šéf nejsilnějšího klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Ratifikaci úmluvy nedoporučily ústavně-právní výbor, zahraniční výbor ani výbor pro záležitosti Evropské unie. Ústavně-právní výbor Senátu Istanbulskou úmluvu označil za ideologický dokument.

Istanbulská úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Poukazuje na to, že ženy bývají mnohem častěji obětí domácího a sexuálního násilí než muži i obětí masového znásilňování v ozbrojených konfliktech. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.

Úmluvu podepsalo Česko již v roce 2016, ale patří v EU k menšině zemí, které dokument dosud neratifikovaly. Členské státy EU na začátku června většinově odhlasovaly, že se sedmadvacítka k úmluvě připojí, ratifikaci už dřív odmítly Bulharsko i Maďarsko. Od úmluvy odstoupilo Turecko.

Je to pokus o převýchovu lidstva, řekl Oberfalzer

„Je to v podstatě převýchova lidstva,“ řekl ve středu na adresu Istanbulské úmluvy místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer z ODS. Jde podle něho o generální rekonstrukci společenských zvyklostí a uspořádání, ve kterém jsme zvyklí žít. „Skoro to vypadá, jako kdyby příčinou násilí byla tradiční rodina, protože tu Istanbulská úmluva vlastně chce zpochybňovat,“ řekl Oberfalzer. Úmluva podle něj nabourává tradiční pojetí rodiny a tradiční role v rodině.

Podle senátora Zdeňka Hraby z klubu ODS a TOP 09 je Istanbulská smlouva nástrojem k prosazování genderové ideologie, která by měla být i povinnou součástí školních osnov. „Progresivisté a jejich kulturní revoluce nutně vyvolává protireakci, kdy se spojují lidé, kteří nechtějí dramatické progresivistické změny,“ řekl Hraba.

„Konec takový, aby si každý určoval pohlaví podle toho, jak se vyspí? To opravdu chceme?“ řekl senátor Michael Canov z hnutí STAN.

„S pojetím třídního boje mezi muži a ženami, s tím, že muži bijí ženy, protože jsou ženy, nesouhlasíme,“ prohlásila Kovářová. K otevřeným odpůrcům ratifikace úmluvy v Senátu se nyní podle ní řadí tři desítky senátorů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video