Slavnostní otevření rekonstruované národní technické památky, Schwarzenberského plavebního kanálu, v úseku po rakouskou hranici Želnavský smyk s ukázkou plavení dřeva, 7. května 2022 u Nové Pece. | foto: ČTK

Na Šumavě se opět plaví dřevo. V čem tkví jedinečnost Želnavského smyku

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Letos na jaře se vrátila do takzvaného Želnavského smyku po opravě nejen voda, ale i stokilové smrkové klády. Zruční lesáci vybavení bidly s háky na konci, rozpohybovali kmeny a na chvíli vrátili život unikátní technické památce. MF DNES bude zajímavé české technické památky popisovat v novém seriálu celé prázdniny.

Klády pak pluly kamenným korytem napájeným vodou ze Schwarzenberského kanálu (měří asi 50 km) dolů šumavskými stráněmi k dnešní lipenské nádrži. Pak je plavci svázali do vorů a dopravovali po Vltavě do Prahy nebo později nakládali na vlaky.

Na konci smyku vzniklo překladiště, které umožnilo místo po Vltavě nakládat dříví na vagony a místo do Prahy posílat dříví do Německa.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video