Sabotujte generálku na maturitu mizernými výsledky, vyzývají studenti

  17:21aktualizováno  17:21
Záhy poté, co ministr školství oznámil po jednání vlády, že státní maturity příští rok odstartují, začali se na Facebooku sdružovat maturanti. Založili skupinu, která vyzývá k bojkotu říjnové maturitní generálky. Čtvrťáci si na podzim vyzkoušejí státní maturity nanečisto, naostro je pak čekají na jaře.

V Praze protestovali studenti proti státním maturitám (19. 6. 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Skupina s názvem "NE státním maturitám, budeme sabotovat generálku" má v popisu: "V září bude probíhat generálka. Nedělejme politikům pokusný králíky a sabotujme zkoušky špatnými výsledky!"

MATURITA NANEČISTO

Studenty čekají při maturitní generálce mezi 11. až 14. říjnem pouze písemné testy (státní maturita má kromě písemné i ústní část). Maturovat nanečisto budou z češtiny, co se týče druhého předmětu, mají na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Pokud měli studenti zájem, mohli si vyzkoušet všechny tři předměty.

Vznikla ve středu odpoledne a za čtyřiadvacet hodin se do ní přihlásilo téměř 700 lidí. Maturanti tím reagují na včerejší rozhodnutí vlády, která se shodla na tom, že státní maturita má začít příští rok (viz Žádný další odklad, státní maturity odstartují příští rok, rozhodla vláda).

Nápad na bojkot generálky ale maturantům trochu kazí slova ministra školství Josefa Dobeše, která pronesl na středeční tiskové konferenci: "Generální zkouška má ověřit logistiku a organizační připravenost státních maturit, až tak nejsou důležité výsledky studentů," uvedl.

Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které státní maturity připravuje, si totiž obtížnost maturitních písemek otestovalo už v loňském školním roce. "Ministerstvo školství má k dispozici tzv. pretesty, kdy náhodně vybraní studenti absolvovali zkoušky. My nyní víme, jak je nastavena jejich náročnost," dodal na tiskovce Dobeš.

Maturita nanečisto má spíše posloužit ředitelům škol, zadavatelům maturitních testů a učitelům. Prověřit se má i zabezpečení maturit (o zabezpečení státních maturit čtěte více zde).

"Výroba, distribuce a rozvoz testů bude kopírovat přesně to, co se bude dít na jaře," potvrdil iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň.

Na maturitní generálku se školy hlásily dobrovolně v loňském školním roce (viz Státní maturitu si zkusí nanečisto devět z deseti škol, zbylé generálku odmítly). Ministr Dobeš ale nyní umožnil 113 školám, které se odmítly generálky zúčastnit, přihlásit se dodatečně.

Studenti si zároveň museli vybrat, z čeho chtějí nanečisto maturovat a jestli v lehčí, či těžší variantě. Výsledky testů se dozvědí ještě předtím, než se budou přihlašovat k maturitě naostro. Výsledky generálky jim tedy mají napovědět, jak jsou na tom se znalostmi z daných předmětů a jakou obtížnost si mají spíše zvolit.

V Senátu se bude řešit odklad maturit

Státní maturity mají dlouhodobě mnoho odpůrců. Proti jejich spuštění už několikrát demonstrovali studenti. Pod petici proti maturitám se podepsali kantoři ze 180 středních škol.

Senátor za ČSSD Marcel Chládek navrhl novelu, kterou chce zavedení státních maturit odložit o tři roky. Podle předsedy senátorů ODS Tomáše Julínka ale návrh možná ani neopustí Senát, který o něm má jednat příští středu.

maturita naostro

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika. V roce 2012 už by měla povinná část zahrnovat tři předměty (češtinu, cizí jazyk a k nim buď matematiku, informatiku, nebo základy společenských věd). Zkouška bude mít dvě části - společnou neboli státní a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Navíc bude mít dva stupně obtížnosti.

"Návrh jde do prvního čtení. Mám ale obavu, že senátoři za ODS udělají tu samou strategii jako na vládě (všichni ministři za ODS se při rozhodování o tom, zda mají maturity příští rok odstartovat, hlasování zdrželi, pozn. red.) a my nebudeme mít dostatek hlasů k tomu, aby návrh prošel do druhého čtení," posteskl si Chládek. Pokud by návrh Senátem nakonec prošel, putoval by do Sněmovny.

Chládek požaduje především finanční audit. Je totiž přesvědčen, že příprava státních maturit je předražená. Kvůli tendru za téměř 300 milionů na zajištění digitalizace a logistiky státních maturit dokonce podával stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten ale stížnost zamítl jako neodůvodněnou (více čtěte zde).

Ministr školství včera oznámil, že formou dodatků ke smlouvám s firmami, které mají maturity zajistit, usmlouval na příští rok slevu 62 milionů. Náklady na přípravu maturit se už vyšplhaly na více než půl miliardy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz