PŘÍLOHA: LETNÁ A VYLÁMANÉ ZUBY ARCHITEKTŮ
K návrhu se již postavilo kladně ministerstvo kultury, magistrát i jeho památkový odbor. Národní památkový ústav až do včerejška mlčel.
Podle NPÚ je potřeba vypracovat důkladný rozbor, jak by stavba zapadla do krajiny, aby nepoškodila její ráz. Nachází se totiž v těsném sousedství Pražské památkové rezervace, tedy v místě, jehož případná zástavba může významně ovlivnit panorama města.
Rozhodující tak bude, zda se nenaruší pohled na Pražský hrad či pohledy z památkově chráněných částí města a pražských mostů.
Nebavili se s námi
NPÚ tvrdí, že jeho názor byl až dosud ignorován. "Nebyl po celou dobu přípravy soutěže vyzván, aby výkonnému orgánu připravil podmínky pro soutěž. Přestože jde o pozemek v památkové zóně a navíc v pohledově velmi citlivém místě," uvádí úřad ve svém prohlášení.
Porota se ale brání, názory památkářů se řídila. "Měli jsme samozřejmě závazné stanovisko Útvaru rozvoje města, který disponoval vyjádřeními příslušných odborů, magistrátní památkový odbor jistě nevyjímaje. To jsme považovali za dostatečné," říká ředitel Národní knihovny a člen poroty Vlastimil Ježek.
HLASUJTE: Který z návrhů budovy Národní knihovny byste vybrali vy?
Podle NPÚ nechtěl zřejmě zadavatel soutěže architekty omezovat v jejich výtvarném názoru nějakými regulacemi. Tím ale na sebe vzal plné riziko, že návrhy nemusí být v souladu s podmínkami výstavby v památkové zóně.
Teď se vyjadřovat nebudeme
Památkářům se rovněž nelíbí současná mediální kampaň, která je vítěznému návrhu nakloněna. "Detaily vítězného návrhu a jeho přesné zapojení do panoramatických pohledů není možné odpovědně posuzovat na základě v tisku prezentovaných snímků modelu," namítají památkáři.
V takové atmosféře se nedá čekat, že se NPÚ hned k návrhu vyjádří, říká jeho mluvčí. Památkáři budou postupovat podle zákona a posoudí návrh s podmínkami památkové zóny ve správním řízení.
"Závazné stanovisko k podobě projektu tak NPÚ vydá až během správního řízení, bude-li vítězný návrh knihovny do tohoto procesu vybrán, řekl tiskový mluvčí NPÚ Zdeněk Musil
Co když žabička vyčpí?
I když se památkáři netváří nadšeně, veřejnost stavba zaujala, byť ne každý je nadšený z jejího umístění na Letné.
Své připomínky k projektu má například ředitel Národní galerie Milan Knížák. Tomu se sice odvážný a neotřelý tvar stavby líbí, nezamlouvá se mu ale místo, kde by měla vyrůst.
Jan Kaplický se svým návrhem
"Návrh Jana Kaplického je zajímavý a určitě by taková stavba měla v Praze vzniknout, ale považuji za vhodnější místo mimo střed města, například na pankrácké pláni, kde by znamenala významnou dominantu. Vstup na Letenskou pláň a do blízkosti historického panoramatu města považuji za nešťastný," řekl Knížák.
Podobné rozpaky pociťuje historik architektury Rostislav Švácha. "Návrh se mi líbí, Kaplický umí věci tvarovat, ale mám pochybnosti o vztahu té padesátimetrové žabičky ke Svatovítské katedrále," domnívá se. Stavba je prý sice "trendy", ale stejně tak se může za pár let okoukat a vyčpět. A my nebudeme vědět, co s ní, dodává.
Magistrátní památkáři jsou pro
Národní knihovna by měla vyrůst do roku 2010. Ačkoli konkrétní území nepatří na seznam UNESCO, je součástí památkové rezervace.
I proto zasedl v osmičlenné porotě zástupce Prahy - ředitel magistrátního památkového odboru Jan Kněžínek. UNESCO zase do poroty jmenovalo architektku Irene Wieseovou. Porota přitom Kaplického návrh zvolila jednomyslně. - více zde
Primátor Bém se ke stavbě také nestaví záporně. Uznává sice, že je návrh odvážný, ale tím spíše ho vítá. "Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze," řekl před časem ČTK.