Karlovy Vary

Karlovy Vary | foto: Milan Petele, MF DNES

Rusové očima Čechů: srpen 1968 pořád bolí

  • 77
I po 37 letech, které v neděli uplynou od invaze do Československa, nemají Češi někdejší ruské okupanty v lásce. A jen málokterý Čech by chtěl za souseda Rusa.

Pocházet z Karlových Varů a vzít si za manžela Rusa není dnes nic neobvyklého. Někdejší převážně německy mluvící lázeňské město opanovali ruští podnikatelé a spolu s nimi ruští turisté.

Přesto pro Kateřinu Kotenovou bylo kdysi těžko představitelné, že by si někdy vzala Rusa a navíc se odstěhovala do jeho rodné země. Pak však jednoho osudově potkala.

"Pracovala jsem v lázeňském hotelu a on byl jedním z hostů. Ze začátku jsem brala naši známost na lehkou váhu a neuměla jsem si představit, že bych někdy mohla ‚skončit‘ v Rusku," říká.

Dnes už žije šestým rokem v Moskvě, pracuje v Českém centru a její příjmení zní Ovčinniková. Lehké to však nebylo. Rodiče se zprvu těžko smiřovali s dceřiným odchodem a také ona po vyprchání první euforie z nového prostředí hledala v neznámé zemi své místo. "Nyní mám práci, postavila jsem se na vlastní nohy. A také moji rodiče si už zvykli, mého muže považují za svého syna. Jsem spokojená," dodává.

Přesto, zeptáte-li se Čecha na jeho mínění o Rusech, málokdo se bez váhání rozpovídá o upřímných sympatiích. Pro řadu především starších lidí jsou Rusové stále symbolem okupace z roku 1968 a totality, nucené výuky ruštiny a všudypřítomných hesel o nekonečném přátelství.

Tato zakořeněná antipatie se projevila i v březnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění: lidé řadí Rusy spolu s Vietnamci, Ukrajinci a občany balkánských států mezi spíše nesympatické cizince.

Jaroslav Bašta, donedávna velvyslanec v Moskvě, říká, že Rusové mají Čechy ve větší oblibě než Češi Rusy. "Ta zátěž minulosti tu pořád je, ačkoli si myslím, že přeci jen by měla odeznít o něco rychleji než například v Pobaltí či Polsku, kde byli Rusové déle a způsobili tam větší škody a ztráty na životech," říká Bašta.

Zatímco pro Rusy je Česko oblíbeným turistickým cílem, Češi Rusko příliš neznají. Pokud tam někdo jede, pak za obchodem či extrémní turistikou kamsi na Sibiř či na Kamčatku.

Podle řady Čechů, kteří v Rusku žijí či žili, i proto u nás stále převládají mýty o Rusku jako o veskrze chudé zemi, kde se nedělá nic jiného než pije vodka. "Kolikrát se stane, že Češi přijdou s kufrem plným konzerv, protože mají strach, že tu budou mít hlad. To je absurdní," poznamenává Kateřina Francová, která už přes rok žije v Moskvě.

Rusko, tedy především Moskva, se přitom často nechává unášet módními trendy možná dříve a s větším zanícením než Česko. "Aktuálním trendem je zdravý životní styl. Lidé cvičí jógu, otevírá se stále více obchodů s bio potravinami, oblibu v amerických fast foodech nahrazuje japonské sushi," říká Ovčinniková.

Přes všechny zažité stereotypy začínají dnešní mladí Češi nahlížet na Rusy poněkud jinýma očima. Třicetiletý Jan Čep, který přes rok v Rusku pracoval, na ně nedá dopustit. "Navzdory tomu, že generace našich rodičů nemá Rusy příliš v lásce, já je mám velice rád. Potvrdila se mi věhlasná široká ruská duše. Lidé jsou obětaví. Skuteční Rusové by se rozdali do posledního kousku. Když chtějí pomoci, tak pro vás udělají všechno," říká Čep.

A o generaci mladší Češi nejsou obvykle zatíženi skoro vůbec. Dnešní idol teenagerů, hvězda filmu Snowboarďáci, sedmnáctiletý Jiří Mádl říká, že k Rusům necítí žádnou zášť. "Už je to podle mě pryč. Já mám dokonce jednu dobrou kamarádku Rusku. A jsme přeci Slované, ne?" dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video