Generál Štefka vyvrací obavy, že by radar mohl rušit televizní vysílání.

Generál Štefka vyvrací obavy, že by radar mohl rušit televizní vysílání. | foto: Michal Žák, iDNES.cz

Rusové neříkají o radaru pravdu, tvrdí náčelník Štefka

  • 627
Americká radarová základna v Česku nebude znamenat pro nikoho riziko. Ani pro místní obyvatele, ani pro okolní země. Tvrdí to alespoň šéf generálního štábu Pavel Štefka. Po jednání Bezpečnostní rady státu poskytl novinářům rozhovor.

Protiraketový radar

Přinese vám vojákům výstavba takové základny nějaké problémy?
Po politickém rozhodnutí to není z vojenského hlediska až takový problém. Ve dvou možných lokalitách, ve vojenských výcvikových prostorech Jince nebo Libavá, už Američané provedli určité průzkumy. Nyní čekáme na rozhodnutí, kde by taková základna případně byla. My jsme schopni tyto prostory pro výstavbu radarové základny vyčlenit.

Proč právě Jince a Libavá?
Protože tyto prostory umožňují určitou ochranu těchto objektů. Vzhledem k tomu, že jsou to strategické, velmi utajované objekty, je potřeba je důkladně chránit. Jsou to prostory neobydlené, a proto výhodné pro takové základny.

INFOGRAFIKA - VOJENSKÉ PROSTORY JINCE A LIBAVÁ

Jak velké riziko může pro Českou republiku taková základna znamenat?
Myslím, že zvláštní rizika z toho neplynou. Nemám informace, že by takový prostor byl někdy někde v jiných státech napaden.

Je pravda, že na takový radar nepřátelská vojska útočí jako první?
Ano, je to tak. Ale musíme vzít do úvahy, že na radar se neútočí žádnou raketou. Útočí se na něj protiradarovou střelou, která musí být umístěna na letounu, který by se navíc musel přiblížit k radaru. Ty státy, proti kterým se základna připravuje, takové možnosti ani nemají.

Mluví se o tom, že Libavá je výhodnější pro výstavbu radaru. Je to tak?
Myslím, že ne. Obě území jsou dobrá. Ukázaly to i geologické průzkumy, které se dělaly v době, kdy se uvažovalo i o umístění raket. Dnes je to jedno, protože je to v podstatě nadzemní objekt, budova s radarem a koulí nahoře. Myslím, že obě území jsou výhodná, musí si o tom rozhodnout specialisté z USA.

Mohla by základna přinést práci českým firmám i lidem?
Já bych nepřeháněl tu možnost nějakého velkého ekonomického využití, protože ta stavba nebude zvláště velká. Určitě ale na tom životě základny se mohou podílet firmy z okolí, pokud jde o zásobování. Ale nějaké velké výhody tam nebudou.

Ovlivnila by základna hodně život lidí v okolí?
Myslím, že neovlivnila vůbec. Tam je bezpečnostní zóna, co se týká přístupu osob, asi půl kilometru. Další, větší zóna je, co se týká přeletu letounů.

Co říkáte na obavy lidí, kteří se bojí, aby jim radar nerušil televizní signál?
Radar není zapnutý neustále, zapíná se až v případě potřeby. Nějaké obavy, že to bude rušit televizní signál nebo signál mobilů, jsou zcela liché. Tyto nové radary jsou navíc daleko šetrnější k životnímu prostředí než ty dřívější.
 
Ruští generálové se bojí, že radar bude špehovat například jejich vojska. Co říkáte těmto obavám?
Doporučil bych těmto pánům generálům, aby si nechali vypracovat odpověď od odborníků, jako jsem to udělal já. A zjistil jsem, že ruští generálové říkají nepravdu, když to nazvu takto mírně. Radar totiž sleduje až odpálenou raketu. Nemůže sledovat to, co se děje na zemi, už kvůli terénu. Je to naprostý nesmysl.

Stěží se ale budou moci Rusové přímo na základně přesvědčit, že jim žádné nebezpečí nehrozí. Je vůbec možné nějak jejich nedůvěru rozptýlit?
Samozřejmě, že Rusové tam přístup mít nebudou. Nebude tam mít přístup ani spousta funkcionářů z České republiky, protože - pokud jde o vojenské věci - je to ta nejutajovanější záležitost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video