Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Řidiči se mohou přihlásit na kurz, který jim umaže body

  1:17aktualizováno  13:49
Statisíce Čechů, kteří v uplynulých dvou letech porušili dopravní předpisy a chytili je přitom policisté, budou mít už za pár dní možnost nechat si rychleji umazat trestné body. Od září začne platit novela zákona, která umožní řidičům projít speciálním kurzem, po jehož absolvování jim úřady umažou tři trestné body z jejich konta.
Kurzy pro řidiče, kteří se chtějí zbavit trestných bodů, budou jen na polygonu v  Mostě. Ilustrační foto

Kurzy pro řidiče, kteří se chtějí zbavit trestných bodů, budou jen na polygonu v Mostě. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za rok si totiž budou moci "odmáznout" celkem sedm bodů (každému řidiči se automaticky odečítají čtyři body, pokud rok jezdí vzorně). Jednodenní kurz, který zabere účastníkovi sedm hodin, přijde na 8 300 korun. Potíž je, že ho lze absolvovat na jediném místě v republice: na autodromu v severočeském Mostě.

Ministerstvo dopravy zároveň stanovilo pro podstoupení kurzu několik omezení. Především jím mohou projít jen ti, kteří mají na svém kontě maximálně deset trestných bodů. Lidé, kteří mají o jeden bod víc, mají smůlu.

Na kurz se navíc řidič může přihlásit pouze jednou za rok. Do kurzu se dostanou jen řidiči, kteří nedostali trest za obzvlášť závažné přestupky za šest a sedm bodů. Mezi takové přestupky patří třeba odmítnutí dechové zkoušky na alkohol, zakázané předjíždění nebo otáčení se na dálnici.

. Jak se zbavit bodů

Podmínky kurzu

Cena: 8 300 korun
Místo: Autodrom v Mostě
Kolik bodů se odmaže: Tři za rok, další čtyři se odečítají každému, kdo rok jezdí bez přestupků.
Kdo do kurzu nesmí: Řidič, který má více než deset bodů či spáchal obzvlášť vážný přestupek.

"Pro řidiče je to možnost, jak se může sám podílet na nápravě svých prohřešků. Kurz je samozřejmě dobrovolný," říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Reakce dopravních odborníků se různí. Právník zaměřující se na dopravu Jan Kněžínek vítá, že i u nás budou po vzoru západní Evropy nápravné řidičské kurzy. Jiní projekt tvrdě kritizují.

"Kurzy na mosteckém polygonu jsou v naprostém rozporu se současnými trendy. Zatímco v západní Evropě se zaměřují na nápravu osobnosti řidiče za asistence dopravního psychologa, v Česku se vyučuje, jak zvládnout smyk," kritizuje to prezident Dopravní akademie ČR Robert Kotál a dodává: "Takový výcvik vyprodukuje ještě agresivnější řidiče, než byli předtím. Řeknou si: Už umím zvládnout i smyk, tak můžu být na silnici ještě drzejší než dosud."

Právě impulzivní a agresivní chování řidičů je přitom jedním z hlavních důvodů, proč se v Česku stává tolik nehod. "Do českých zákonů se psychologické školení bohužel nedostalo," řekl právník Jan Kněžínek. "Je ale možné, že se to ještě bude měnit. Záleží na tom, jaká bude po prvních měsících fungování s kurzy spokojenost," dodal.

Důvod navštívit Most má přes půl milionu lidí
Šéf školitelů mosteckého autodromu Jiří Patera přiznává, že "promlouvat do duše" bude provinilým řidičům asi jen půl hodiny z celkové délky kurzu.

Novinka má i další velké "ale". V tuto chvíli znamená monopol pro autodrom v severočeském Mostě, který je jediným zařízením, jež licenci na poskytování kurzů může nyní dostat. Přitom jde o mimořádně lukrativní byznys – pravděpodobně za miliony korun. Z částky 8 300 korun majitelé autodromu kromě daní už nic do státní pokladny neodvádějí.

Pro řidiče, který pochází například z Ostravy nebo ze Znojma, jedno takové školení znamená mnohasetkilometrovou cestu přes celou republiku. "Víme, že polygon v Mostě má nyní monopol, ale situace se brzy změní," slibuje mluvčí Hanzelka.

Šéfové autodromu si každopádně mohou být stoprocentně jistí, že zájem bude velký, přestože se nejedná o levnou záležitost. Podle aktuálních statistik je u nás 560 tisíc řidičů, kteří mají na svém kontě od jednoho do deseti trestných bodů.

Ti, kteří nasbírali bodů jedenáct, mají smůlu. Do kurzu se už přihlásit nemohou. Nesmějí do něj ani ti, kteří získali body za nejhorší přestupky (šesti- a sedmibodové).

"Stanovili jsme to tak, aby se mohli do kurzů zapojit jen řidiči, kteří nedělají ty úplně nejhorší přestupky, ale třeba jen jeli rychleji, zapomněli rozsvítit nebo si nezapnuli pás," říká Hanzelka. "Kurz bude možné absolvovat jen jednou za kalendářní rok, takže to nikomu hned bodové konto nevynuluje," dodává.

. Kdo smí na kurz?

– Jen řidiči, kteří nasbírali nejvýše deset trestných bodů.
– Na kurz nesmějí ti, kteří se dopustili nejhorších přestupků za šest nebo sedm bodů (například odmítnutí zkoušky na alkohol nebo zakázané předjíždění).
– Aby se předešlo zneužívání školení, může ho provinilý řidič absolvovat jen jednou za rok.
– Pro přihlášení do kurzu musí řidič předložit výpis řidičských bodů, který si musí předem vyžádat na správním úřadě.

"Čekáme, že minimálně několik příštích měsíců nebudeme zájem řidičů zvládat," líčí Tomáš Arazim z mosteckého autodromu. Podle vedoucího školitele Jiřího Patery stihne totiž mostecký polygon vyškolit nejvýše 36 lidí denně.

Když se ale do kurzu dostanete, máte skoro jistotu, že si tři body skutečně odečtete. "Nemáme žádné výstupní testy. Pokud účastníka nebudeme muset vyvést pro neslušné chování, není důvod, proč by kurzem neprošel," vysvětluje Patera.

Co musí udělat řidič, který se dnes rozhodne, že v září mostecký kurz absolvuje? "Nejprve si musí zajít na obecní úřad a požádat o výpis bodů. S originálem výpisu se pak u nás přihlásí a my mu přidělíme konkrétní den, kdy na školení přijede," říká Patera. (Informace včetně přihlášky najdete na www.polygon-most.cz)

Ministerstvo slibuje kurzy v každém kraji
Víc školicích míst, kde by lidé mohli kurz absolvovat, se zřejmě otevře až příští rok. Samo ministerstvo dopravy slibuje, že jejich vznik podpoří.

"Ve fondu na podporu dopravní infrastruktury na to bude na příští rok vyčleněno 150 milionů korun. Z nich budeme otevření dalších školicích středisek podporovat. V každém kraji by v budoucnu mělo být alespoň jedno," řekl mluvčí Hanzelka. "Už se nám řada zájemců ozvala. Vím například, že se chystá zprovoznění střediska v Hodoníně," upřesnil.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po útoku žraloka zemřely v pátek dvě ženy, plavaly 500 metrů od sebe

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Snižte emise. Hned, nařídil soud. Verdikt může změnit i energetickou koncepci

Česko nedělá dost, vyhověl městský soud v Praze klimatické žalobě. Ve zdůvodnění verdiktu dává za pravdu vědcům....

Žena odběhla z obchodu a pak už ji nikdo neviděl. Vraha policie hledá dodnes

Vietnamští manželé ve Kdyni provozovali obchod s oblečením. Jednoho červencového dopoledne roku 2006 zrovna byla v...

Kandidáti na prezidenta by měli do dneška zřídit transparentní účet

Do středy by měli mít zájemci o účast v prezidentské volbě zřízený transparentní účet. Někteří tak učinili již dříve,...

Předsednictví s větší pokorou. V EU české priority chválí, říká diplomatka Hrdá

Minulý pátek zahájilo Česko své předsednictví v Radě EU. Podle stálé představitelky ČR při Evropské unii Edity Hrdé je...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...