Rakouská vlajka

Rakouská vlajka | foto: Profimedia.cz

Rakušané, Němci, prosím, držte nás dál zavřené doma!

  • 24
Chtěl bych tímto veřejně poděkovat Rakušanům a Němcům, že nás dál chtějí držet zavřené doma, v České republice. Nemyslím tím přirozeně na úchylné rakouské sklepmistry Priklopila a Fritzla, ale na tamního kancléře Gusenbauera a německou šéfku vlády Merkelovou.

Oba se chystají v rámci domácího populismu a sběru předvolebních bodíků neuvěřitelně pomoct české ekonomice na úkor té vlastní. Oba totiž zamýšlejí protáhnout zákaz práce pro Čechy, Slováky, Poláky, Maďary a další Východoevropany úplně na doraz, tedy o další dva roky, až do roku 2011.

Jako člověk, který ze své pozice průběžně hledá chytré, vzdělané a nejlépe několika jazyky hovořící lidi do svého týmu, říkám: Bravo! Jen houšť! Vyžeňte je zpátky, odkud přišli, cizáky. Sami doma máme šikovných hlav i rukou málo.

Nezaměstnanost v Česku je rekordně nízká a neexistuje pádný důvod, proč by se to mělo nějak výrazně změnit. Neznám jediného prosperujícího podnikatele, který by si byť jen náznakem pochvaloval, jaký panuje dostatek kvalifikovaných lidí. V takové situaci mám z německých a rakouských politiků, kteří naslouchají tamním rádobyochráncům pracovního trhu, škodolibou radost.

"Hordy z Východu" před kterými často varují, jsou totiž často mladí (s rodinou se už hůř odchází), tvrdě pracující (protože dostanou víc než v Česku a musí se prosadit v cizí zemi), levnější (protože dostanou míň než místní) a překvalifikovaní na práci, kterou získají (málokterá země má tak studované zedníky jako Česko díky ukrajinským učitelům a vědcům).

Podtrženo a sečteno: velké plus pro zemi, která o takové přistěhovalce stojí. V Británii, která s Irskem otevřela pracovní brány jako první, přibylo od roku 2004 z nových členských států Unie přes 800 tisíc pracovníků. Třetina imigrantů v Británii má vysokoškolské vzdělání, v Německu to je pouze devatenáct procent. Vlna, která je zřejmě největší od stěhování národů ve čtvrtém století, přinesla jen loni na úsporách a daních každému Britovi přes 300 liber (přes devět tisíc korun), uvedlo ve vlastní studii tamní ministerstvo vnitra.

Obrátili dokonce i politici ve Francii, zemi, kterou donedávna děsili přílivem levných polských instalatérů. Doma velmi neoblíbený prezident Sarkozy oznámil urychlené otevření pracovního trhu od 1. července při návštěvě Polska. Třeba některé Pařížanky díky levnějším a pracovitějším "mravencům" z Východu budou moct změnit své zvyky. Kvůli vysokým cenám v kadeřnických salonech totiž do nich chodí s předumytou hlavou.

Díky silné koruně a rostoucím příjmům se mnozí Češi vracejí z ciziny domů. Přesto se rychle blížíme situaci, kdy i my budeme potřebovat přilákat větší množství "instalatérů". Pro skromný začátek bude snad stačit, že Němci a Rakušané zůstanou ještě pár let hloupí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video