Dnešní Staroměstská radnice. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Radní chtějí napodesáté dostavět Staroměstskou radnici. Už mají „jízdní řád“

  • 18
Vedení Prahy se pouští do projektu, na kterém si vylámaly zuby desítky architektů – chce dostavět Staroměstskou radnici, jejíž křídlo bylo zničeno na konci druhé světové války. Od té doby se nikomu nepodařilo najít řešení, co s prázdným prostorem po zbořené části udělat.

Přejete si dostavbu Staroměstské radnice?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. února 2008. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 421

Ano
Ano 268

Jak bude "nová" radnice vypadat, se pak podle radních dozvíme 31. prosince 2009. Rada hlavního města schválila materiál, který je "jízdním řádem" na dostavbu radnice. Zároveň jmenovala odbornou porotu, která o dostavbě rozhodne.

"Nejde o to, za každou cenu změnit historickou tvář náměstí. Naší ambicí je co nejcitlivěji doplnit a sladit jeho prostor s potřebami Pražanů a návštěvníků města s městským životem 21. století,“ uvedl primátor Pavel Bém.

Počátkem snahy o dostavbu radnice by měla být výstava z předchozích návrhů na její rekonstrukci. "Shromáždit údaje o minulých soutěžích by měl být první krok. Měli bychom se vyvarovat chyb, které provázely minulé soutěže," řekl Zdeněk Lukeš, historik architektury a člen odborné komise.

Konec války

Podle Lukeše by mělo město jasně říct, co by v dostavěné části radnice mělo být. "To byla například chyba poslední soutěže z roku 1987. Tenkrát dostal každý tabulky, ve kterých bylo uvedeno, co má v prostorech být," vysvětlil Lukeš.

V budově se tak měly vedle sebe objevit například velká restaurace, kavárna, vyhlídková terasa, salonky a obchody. "A k tomu všemu tam měla ještě být velká zasedačka, ve které mělo jednat zastupitelstvo hlavního města. Takové zadání bylo chybné. Zadání soutěže by mělo nabídnout i možnost minimalistického řešení," dodal Zdeněk Lukeš.

. Jak půjde dostavba

Zkoumání minulých pokusů
Do srpna připraví radnice výstavu minulých neúspěšných projektů.

Mapy a archeologický průzkum
Město vypracuje mapy a fotodokumentaci. V dubnu 2009 se na náměstí vrhnou archeologové. Vznikne studie na celkovou proměnu náměstí.

Architektonická soutěž
Do října 2009 budou vypracovány podmínky architektonické soutěže. Výsledky mají být známy do konce roku 2009.

O dostavbě se bude rokovat
Na výstavu by měla navázat odborná konference, která zhodnotí informace sesbírané v dokumentu o předchozích soutěžích. Ta by se měla uskutečnit do 10. listopadu letošního roku.

"Pokusů o řešení Staroměstské radnice a přilehlého prostoru už v minulosti proběhla řada, konaly se opakovaně i architektonické soutěže na dostavbu radničního křídla zničeného za války a žádná neskončila shodou a realizací," vysvětlil Bém, proč chce pořádat konferenci o minulých soutěžích.

"Měli bychom přihlédnout také k podobným případům ze zahraničí a podívat se, jak to řešili tam," je přesvědčen Lukeš.

Beton a sklo

V druhé fázi příprav rekonstrukce náměstí a dostavby by měli přijít ke slovu archeologové, kteří by prozkoumali celý prostor pod náměstím. Přípravy průzkumu potrvají až do února příštího roku, od dubna pak na náměstí vtrhnou archeologové se svými lopatkami a štětečky.

Teprve v tuto chvíli se bude řešit celkový vzhled Staroměstského náměstí. To znamená, že by se mělo začít jednat také o tom, jaké a kde budou na náměstí lavičky, kolik tu poroste stromů, bude vybráno dláždění, určí se, kudy budou jezdit auta a kde budou moci parkovat.

Do 15. srpna 2009 by pak měli radní a zastupitelé hlavního města dostat na stůl materiál, který by vyřešil vlastní dostavbu radnice v prostoru, kde se nyní nachází park.

. Pokusy o dostavbu

1899 - První architektonická soutěž. V zadání bylo, že tehdejší neogotické křídlo zůstane, změní se jeho průčelí. Žádný z návrhů ale nepřesvědčil.

1905 - Druhá soutěž skončila bez vítěze.

1909–1910 - Nejznámějším návrhem je pyramida od Josefa Gočára. Projekt však nebyl oceněn. Důvěru nedostal ani žádný jiný návrh. Zajímavý byl i projekt ve stylu české renesance A. Wiehla.

30. léta - Byly vypsány ještě dvě soutěže, ale vznik protektorátu soutěž zastavil.

1947 - Soutěž řešila problém dostavby křídla. Závěr zněl, že bude novogotická část stržena až na jedno zbývající pole, které je nezbytné jako statické zajištění radniční věže. To stojí za radnicí dodnes. Výsledky soutěže opět skončily v propadlišti dějin.


1967 - Další pokus, který byl blízko tomu, aby byla radnice dostavěna. Soutěž udělila první cenu a o vítězném projektu se uvažovalo jako o kandidátovi na skutečné řešení dostavby. Během přípravy však do Prahy přijely ruské tanky.

1987 - Soutěže se zúčastnily téměř dvě stovky architektů. Výsledky byly vyhlášeny v roce 1988 a vyvolaly neobyčejně bouřlivou veřejnou diskusi o radnici i architektuře vůbec. Opět se však nic nestavělo – soutěž byla ukončena kvůli listopadové revoluci v roce 1989, navíc byla špatně zadána a obsahovala příliš mnoho požadavků.

1988 - Došlo k úpravě náměstí a vznikla tady pěší zóna.

Příprava architektonické soutěže zabere dva roky
Nakonec se pak komise rozhodne o vypsání veřejné soutěže na dostavbu Staroměstské radnice.

"Podmínky soutěže musí být vypracovány dokonale. Dostavěná část by měla být živým místem. Důležité také je, aby se z dostavby nestala politická záležitost a nikdo na komisi netlačil,“ je přesvědčen historik architektury Zdeněk Lukeš.

Konečný termín, kdy by měly být vyhlášeny výsledky celé soutěže, však podle Lukeše není příliš reálný. "Myslím si, že do dvou let se dá vypsat a dobře připravit soutěž, vyhlásit výsledky však ne. To by musely být všechny kroky v přípravě zvládnuty dokonale a bez jediného zpoždění," řekl Lukeš.

Soutěží na dostavbu už bylo v minulosti devět
Dostavět radnici se pokoušela už řada architektů. Vůbec první soutěž se uskutečnila už v roce 1899. V zadání bylo, že tehdejší neogotické křídlo zůstane zachováno. Mezi nejznámějšími návrhy byla pak stupňovitá pyramida od Josefa Gočára.

Blízko uskutečnění byl projekt z roku 1967, avšak během příprav přijely do Prahy ruské tanky a od dostavby se upustilo.

Nejvíce architektů se pak přihlásilo v roce 1987 – téměř dvě stě.

"Tenkrát mě zaujalo minimalistické řešení jednoho z kolegů, který navrhl jen otevřený prostor," uvedl Lukeš. Všechna řešení však zůstala jen na papíře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video