Miloslav Vlček svého asistenta propustil.

Miloslav Vlček svého asistenta propustil. | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Pro krajského lídra ČSSD pracoval agent StB

  • 301
V těsné blízkosti lídra sociální demokracie v Olomouckém kraji, poslance Miloslava Vlčka, se pohyboval bývalý spolupracovník StB. Vlčkův asistent Milan Pulec je v seznamech veden pod krycím jménem Karel. Jakmile to nyní vyšlo najevo, Vlček s ním ukončil spolupráci.

Milan Pulec, který pro Vlčka zpracovával analýzy a rozbory z oblasti zdravotnictví, popřel, že by někoho udával. Svědci a dokumenty ze svazků bývalé StB však dokazují pravý opak.

Pulec byl podle nich nasazen na lidi, kteří měli na Prostějovsku kontakty s cizinou, donášel na ně a slídil v jejich okolí.

"Doneslo se mi, že můj asistent je evidován ve svazcích StB. Tuto skutečnost k mému velikému osobnímu překvapení nepopřel. Domluvili jsme se, že s okamžitou platností naši vzájemnou spolupráci ukončíme," prohlásil dnes poslanec Vlček.

Vlček tvrdí, že o Pulcově spolupráci s StB nevěděl. "Pracoval pro mě na minimální úvazek, takže jsem nepovažoval za potřebné nějak podrobněji zjišťovat jeho minulost. Dlouhá léta se pohyboval ve zdravotnictví, jeho asistentská práce se soustřeďovala pouze na tuto oblast," dodal.

Milan Pulec prohlásil, že za totality nikoho neudával, naopak. Prý StB pomáhal odkrývat krádeže automobilů - veteránů, které končily v zahraničí.

"Tehdy neexistovala jiná složka policie, která by se tím mohla zabývat, protože do toho byli zapletení i vysoce postavení lidé. Když někdo ukradne automobil, tak je to špína dnes i za minulého režimu. Motal jsem se výhradně okolo těchto věcí," tvrdí Pulec.

Nemá pravdu. Co Pulec zjišťoval, vyplývá například ze záznamu, který vypracoval kapitán Gamba z StB v Prostějově v březnu roku 1987: "Pramen sdělil, že zaměstnanec Švécar Václav, který jezdí služebně do KS, je navštěvován vystěhovalci. V létě 1986 ho na Stražisku navštívil v několika případech vystěhovalec z Hamburku Pulkrábek Jiří a vystěhovalec z Velké Británie Kyselák Jaroslav. Byl také navštíven vystěhovalcem Rozehnalem z Rakouska."

StB z toho podle dokumentu vyvodila, že musí udělat hloubkovou prověrku Švécara a na objasnění kontaktů zaměřila svého tajného spolupracovníka Karla. Tedy Milana Pulce. Tyto dokumenty jsou obsaženy ve svazku emigranta Jaroslava Kyseláka, kterého StB sledovala.

Další z listin uvádí: "K prověřování činnosti Jaroslava Kyseláka při jeho cestách do ČSSR byli využiti TS Bořek, TS Karel, TS Josef. Jako perspektivní se jeví opakovaná podstava TS Bořek a TS Karel."

Jaroslav Kyselák emigroval v roce 1968 do Londýna. V osmdesátých letech mu komunisté povolili navštěvovat jeho rodinu v Československu. Nyní žije v Prostějově a na Pulce si dobře vzpomíná.

"On byl člověk, který si šel bez skrupulí za svým cílem. Měl velké kontakty a nedělal to z přesvědčení. Byl to obchodník. Je ostuda, že se dostal na místo, kde může ovlivňovat poslance," je přesvědčen Jaroslav Kyselák.

Historik Jan Kalous z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řekl, že StB získávala tajné agenty nejrůznějším způsobem. "Někdo měl nějaký hřích a mohli ho vydírat, někdo chtěl mít výhody a třeba kontakty s cizinou, někdo to dělal pro peníze a někdo z přesvědčení," vypočítal Kalous.

Případ Králík
Případ agenta Pulce není první, kdy se poslanec Miloslav Vlček dostal do blízkosti lidí spojených s bývalou StB. Na kandidátce sociální demokracie do městského zastupitelstva v Konici na Prostějovsku se před čtyřmi roky objevil bývalý příslušník StB Jaroslav Králík.

O několik let předtím se Králík dostal dokonce až do okresního vedení strany v Prostějově, což pobouřilo tehdejšího poslance Pavla Dostála a prostějovská ČSSD nakonec Králíka odvolala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video