Konvoje americké armády jistí čtyři české odtahovky. Zaplatí je USA

  20:04aktualizováno  20:04
Čtyři odtahové služby jsou k dispozici americkým vojákům během přesunů jejich techniky přes Česko. V pohotovosti budou ještě i během srpnového návratu. Ředitelství silnic a dálnic jim za to v součtu zaplatí zřejmě více než milion korun. Česká armáda následně Američanům náklady vyfakturuje.

Konvoj americké vojenské techniky na D1 u Vyškova na snímku z roku 2016. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Američtí vojáci přepravovali přes Česko techniku na cvičení Saber Guardian 2017, asi 450 kusů techniky rozdělili na přelomu června a července do série menších přesunů. Vracet se budou z větší části po železnici, ostatní „silniční návraty“ se uskuteční do 9. srpna.

Aby se všechny manévry obešly bez problémů, nasmlouvalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na celou dobu čtyři odtahové společnosti, které se zavázaly být během přesunů americkým vojákům k dispozici podél dálnic D1, D2, D5 a Pražského okruhu pro případ, že by se jim některé vozidlo porouchalo.

„Asistenci pro zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu při přesunu armádních vojsk máme od letošního června zajištěnou poprvé,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V případě potřeby musejí firmy dorazit na místo do dvaceti minut od výzvy. Jedna z nich například asistovala na D5 při odstraňování nepojízdného speciálu. Kolizi na D1 u Mirošovic, kdy do sebe na začátku července ťukla vozidla v koloně a cisterna s vodou již nemohla pokračovat v jízdě, vyřešili američtí vojáci svépomocí (psali jsme o tom zde).

Další firmy zatím zasahovat nemusely. „Naši šoféři byli v pohotovosti, techniku jsme měli na svých běžných stanovištích u dálnice a byli jsme v případě potřeby připraveni zasáhnout,“ řekl iDNES.cz jednatel firmy Pame-auto František Paum.

Za dva roky jde už o pátý přesun americké techniky přes Česko, během nichž Američané přes naše území převezli zhruba tisíc vozidel (více jsme psali zde).

Přesuny amerických vojenských konvojů přes Českou republiku

Přesuny amerických vojenských konvojů přes Českou republiku

Zakázky malého rozsahu na „zabezpečení plynulosti silničního provozu při přesunu armádních vojsk“ ŘSD soutěžilo. Čtveřici firem zaplatí i s DPH po necelých 300 tisících, dohromady bezmála 1,2 milionu korun.

Za tyto peníze musejí mít společnosti v termínech stanovených pro přesun pro vojáky vyčleněny čtyři mechaniky, odtahové a vyprošťovací vozidlo tonáže nad 25 tun, pojízdnou dílnu či servisní zázemí pro náklaďáky.

„Zakázku bereme spíš tak, že když děláme havárie a odtahy na dálnici D1, tak proč bychom nevzali i tohle, ale že by to byl nějaký lukrativní kšeft, to opravdu není. Možná dokud se nic nestane,“ uvedl Petr Koutný, výkonný ředitel firmy Jerex, která drží pohotovost na Moravě.

Uvedl, že peníze stačí tak akorát na pokrytí nákladů. „Velkou techniku máme vyblokovanou, kdybych třeba jeřáb pronajal někam na stavbu, je schopen za den vydělat 30 až 40 tisíc korun. Vojáci se navíc přesouvají převážně v noci, což znamená mimořádné šichty lidí,“ popsal.

Náklady zaplatí Američané

Smluvní cena je maximální, žádné případné vícenáklady si za pohotovosti (tři přejezdy tam a další nazpět) firmy účtovat nemohou. „My máme na starosti asi 150 kilometrů a zasáhnout je nutné do 20 minut, takže vždy musíme veškerou speciální techniku adekvátně rozmístit,“ doplnil Koutný.

Podle Studeckého definitivní náklady ještě nejsou vyčísleny a v závěru s k maximu 1,2 milionu vyšplhat nemusí. „Fakturace se bude odvíjet od skutečně provedených prací. U většiny poskytovatelů bude faktura předána až po skončení poskytování služeb, neboť počítáme s asistencí i při zpětném přesunu,“ dodal.

Konvoje vojenské techniky také pokaždé doprovází vojenská policie a státu společně s přesuny vznikají i další nezanedbatelné náklady.

„Náklady spojené s přesunem amerických vojsk v rámci cvičení Saber Guardian 2017 přes území České republiky hradí americká strana. V současné době probíhá příprava podkladů pro fakturaci,“ uvedl mluvčí Generálního štábu AČR Jindřich Plescher.

Konvoj amerických vojáků v Rančířově u Jihlavy (15. června 2017):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz