Některá auta z ulice ještě mohou sloužit, velký zájem ale mají vrakoviště. Ilustrační foto

Některá auta z ulice ještě mohou sloužit, velký zájem ale mají vrakoviště. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Praha prodává auta z ulice za pár tisíc

  • 25
Plánujete koupi hodně ojetého vozu a chcete ušetřit? Pak se obraťte na pražský magistrát. Ten je zřejmě nejlevnějším "autobazarem" ve městě. Úřad totiž prodává auta, která policie odtáhne z ulic a nikdo se o ně nepřihlásí.

Například za vůz Alfa Romeo v tmavě červené metalíze s objemem motoru 1,8 litru zaplatil před měsícem nový majitel jen 7 tisíc korun, stříbrný Ford Sierra přišel jiného zájemce na 2 560 korun, šedý Fiat Regata pak na 700 korun.

Vůz dostane zájemce, který za něj v dopise adresovaném odboru dopravy magistrátu nabídne nejvyšší cenu.

"Nejnižší akceptovatelná nabídková cena je 100 korun," uvádí v pravidlech pro prodej vozů ředitel odboru dopravy Jan Heroudek. Město nabízí ojetiny na svých internetových stránkách a na odstaveném parkovišti v Dubči jednou za dva měsíce.

Některé vozy si lidé odvezou do garáží, jiné kupují autoopravny nebo vrakoviště – na náhradní díly.

Ročně jde do prodeje zhruba tři sta aut, která technici Správy služeb městské police označili za vrak.

Co je vrak a co ne?
Co je ale podle techniků v zemi, kam se dovážejí desetitisíce ojetin ze zahraničí, vrak a co nikoli?

Majitelům starších a zanedbaných automobilů totiž může město jejich auto omylem prodat nebo dokonce sešrotovat jen kvůli špatnému vzhledu.

Úředníci a strážníci městské policie se však dušují, že vrak od používaného vozidla poznají. "Strážník ví, jak vrak vypadá. Aut, která jsou zjevně dlouhou dobu nepoužívaná nebo nejsou schopná provozu, si všimnou okrskáři. Hlavně se ale odtahují vozy, na které upozorní sami obyvatelé," tvrdí mluvčí městské policie Radka Bredlerová.

Podle úředníků autům často chybí registrační značka a málokdy se podaří vypátrat majitele. "I když značku má, nemusíme najít posledního vlastníka. Registrovaní majitelé totiž často tvrdí, že auto prodali a jeho nový vlastník už ho nepřehlásil," řekl před časem Heroudek.

Praxe je nyní taková, že technici správy služeb musí nalezený vrak nejprve "olepit" výzvou k odstranění vozidla. Zjištěným majitelům přijde do schránky dopis s výzvou, aby se o vozidlo postarali.

Než vrak odveze odtahová služba a zlikviduje ho nebo prodá, nesmí se s ním dva měsíce hýbat. To přikazuje zákon. Prodat vůz může úřad až po půl roce.

Každý den zmizí z ulice 16 aut
"Loni byla výzva k odtažení vylepena na 4 058 aut, z čehož bylo odtaženo 1 142. Zlikvidováno pak bylo 873 aut," spočítal Václav Bystrianský, vedoucí odboru odtahů a dohledu správy služeb.

Letos technici olepili zatím 1 406 "plechových trosek", odtáhli jich 329 a ve šrotu jich skončilo 236.

Odtah a sešrotování město nic nestojí. Vše zajišťuje smluvní firma, které se výdaje vrátí z prodeje náhradních dílů a kovu do šrotu.

Pokud by úřad omylem nechal odtáhnout vůz, o který by jeho majitel stál, ten by nemusel platit za odtah. Musel by nicméně dokázat, že o "olepení" svého vozidla a výzvě k jeho odstranění nevěděl.

Jinak totiž stojí odtah na odstavné parkoviště 1 450 Kč, za druhý a další dny parkování zaplatí pak po dvou stech korunách. Podle úředníků se však nestalo, aby bylo sešrotováno auto, o něž se později někdo přihlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video