Praha není městem zaslíbeným hudebnímu stylu reggae

Praha - Houpavá jamajská hudba se v Čechách hraje a poslouchá už pětatřicet let - od chvíle, kdy Yvonne Přenosilová nazpívala hit My Boy Lollipop od zpěvačky Millie Small. Na konci milénia se ovšem domácí reggae dostává do krize. Po předloňském rozpadu Babaletu mu zbývá poslední silný zástupce - skupina Švihadlo. Dávno pryč je rok 1993, kdy získal Yo Yo Band cenu Gramy. "Jako kapely se nás ten nezájem příliš nedotýká, lidi chodí na naše koncerty stále víc," krčí rameny Jiří Charypar, kytarista a zpěvák Švihadla.

"Ale bohužel jsme už asi opravdu poslední, a o žádných začínajících nadějích nevím," dodává. Módní vlna nadšení pro reggae je pryč i podle DJ Káji, diskžokeje, který pozitivní hudební vibrace propaguje od konce osmdesátých let.

"Naštěstí vydrželo zdravé jádro nadšenců, pro které není reggae pouze hudba, ale hlavně životní styl - touha po harmonii s přírodou a ostatními lidmi," říká moderátor, uvádějící již desátým rokem páteční Reggae Klub na pražském Radiu 1.

Ortodoxní jamajský "rastaman" požaduje rovná práva pro černé i bílé, opovrhuje penězi a poslouchá reggae. Vyznačuje se zacuchanými copy (dredy), kouří na plážích Atlantiku marihuanu a věří v brzký návrat do africké pravlasti. Přesně takový styl života si u nás ovšem nemohou dovolit ani členové Švihadla, ačkoliv je jejich zpěvákem čistokrevný Jamajčan Vincent "Bobo" Richards. "Přeci jen žijeme v zemi guláše a piva," směje se Charypar.

Pravidelně se na reggae tančí v několika pražských podnicích. DJ Kája společně s Vincentem Richardsem pořádají diskotéky každý čtvrtek ve smíchovském klubu Swamp. Podobné akce probíhají i v letenské Wakatě, strahovském klubu 007, a Havraním hnízdě v Hybernské ulici, kde se scház í početná černošská komunita.

Jiří Charypar připomíná, že se vydařené koncerty dříve konaly také v břevnovském squatu Ladronka. "Když byl minulý týden statek vyklizen, tak jsme se rozhodli vydat singl nazvaný Ladronka. Vždycky tam byla dobrá atmosféra, a teď se obávám, že se ten vystěhovaný barák zřítí," zlobí se.

V současnosti vystupuje Švihadlo nejčastěji v klubu Futurum. Světové hvězdy se na pražský ch stadionech často neobjevují. Nejen DJ Kája dodnes s nostalgií opatruje vstupenku na koncert, který se konal ve vyprodané Sportovní hale roku 1987. Tehdy přijeli britští UB 40, a za předskupinu si zvolili Yo Yo Band.

Ještě hvězd nější obsazení měla v téže hale o devět let později akce Malibu Reggae Mix, na níž zahrál i soubor The Wailers, který vedl až do své smrti roku 1981 král reggae Bob Marley.

V současnosti mu sí milovníci jamajských rytmů spoléhat spíše na koncerty ska, podobně houpavého stylu, který se ovšem mísí s punkovou razancí. Hned tři významné ska kapely zahrají 3. prosince v Akropoli - britští Selecter, slovenští Polemic a domácí legenda Sto zvířat.

Českému ska se daří i díky několika mladým skupinám, třeba The Chancers, Speedy Gonzales anebo Fast Food, které pravidelně vystupují na "Sedmičce". Další oblíbenou odnoží reggae je jakoby zasněný instrumentální styl dub, který výrazně využívá klávesy, echa a studiové triky. Mezi jeho nadějné reprezentanty patří třeba skupina Orly w plote Ewropy z Ústí nad Labem.

V české reggae skupině Švihadlo zpívá čistokrevný Jamajčan Vincent "Bobo" Richards. (21. listopadu 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video