Správci Národního parku dnes převzali zpět do vlastních rukou část území...

Správci Národního parku dnes převzali zpět do vlastních rukou část území (sektor 4). Tento úsek pomáhají strážit dobrovolní hasiči z Křešice. Díky nepřístupnosti terénu musí hasiči obcházet místo pěšky. Během chůze detekují termokamerou povrch a zjišťují, kde by se mohlo vyskytnout nové ohnisko. (8. srpna 2022) | foto: Boháčová Anna, MAFRA

Správa národního parku shání dobrovolné hasiče, k dohašení chybí 80 hektarů

  • 7
Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které by nadále dohlížely na České Švýcarsko. Původně měli tuto práci zastávat dobrovolní hasiči z Ústeckého kraje, ti jsou ale vyčerpaní. K dohašení hasičům zbývá asi 80 hektarů plochy, na místě jich zasahuje na 850.

„Obvoláváme různé zřizovatele a ptáme se jich na jejich možnosti. Většinou je to i ve vzdálenějších částech Česka, protože ti lokální hasiči jsou tím hasebním zásahem často velmi vyčerpaní,“ uvedl mluvčí správy Tomáše Salova.

Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro dohled nad místy, kde hasiči už ukončili hašení požáru. Původně se předpokládalo, že na předaná místa budou dohlížet dobrovolní hasiči zejména z Ústeckého kraje, ti jsou ale často vyčerpaní.

Podle Salova by pomohlo, kdyby se obce jako zřizovatelé dobrovolných hasičů hlásily s nabídkami samy. Správa potřebuje nasmlouvat nejméně 15 jednotek, po předání celého požářiště jich bude v jednu chvíli potřeba pět až sedm denně, muži se však musí střídat.

„Předaná je už tak celá jižní část z celkové plochy zásahové zóny, zatím to ale nemá vliv na návrat evakuovaných osob. Pracujeme na tom, abychom předávali další části území,“ napsali hasiči. Požářiště hasiči rozdělili na čtyři sektory, jeden v blízkosti Janova předali správě národního parku v pondělí, v úterý zase část třetího sektoru severozápadně od Vysoké Lípy.

Ve středu by chtěli hasiči správě národního parku České Švýcarsko předat další uhašené území, v úterý na tom usilovně pracovali. Zda další část požářiště hasiči správě předají, se rozhodne ve středu, řekla novinářům mluvčí hasičů Martina Götzová.

Škody z požáru se sice budou teprve sčítat, místní podnikatelé už je ale částečně vyčíslili. Zatím kvůli úbytku návštěvníků přišli v součtu asi o 150 milionů korun. Na podzim to může být i 200 milionů korun. Za destinační agenturu České Švýcarsko o tom informovala Evženie Belanová.

S hašením v úterý pomáhají opět vrtulníky, pět jich hasí a jeden koordinuje provoz. Pohybovat se budou kolem Křídelní stěny, Pravčické brány, Malinového a Borového dolu.

Hasiči musí mnohdy techniku na strategická místa vlastnoručně donést, na nepřístupná místa se totiž vozidly nedostanou. V terénu zůstanou hasiči i v noci. Provádí hlídky a požářiště monitorují, ráno jim s tím opět pomohou drony s termokamerami.

Noc z pondělí na úterý byla klidná. Hasiči objevili pomocí dronů s termokamerami několik ohnisek, která likvidují. Počet hasičů se snížil z původních 1 000 na 850. Vyplývá to z informací mluvčí hasičů Martiny Götzové.

Mapa národního parku České Švýcarsko. Jeho území hasiči rozdělili do čtyř sektorů, kde hasili. Již další uhašený sektor je číslo tři okolo obce Vysoká Lípa, 9. srpna 2022.

Ohniska drony objevily v okolí Bouřňáku a Pravčické brány. „Důležité je, že díky dronům známe přesné souřadnice a můžeme postupovat v hasebních pracích na přímo vytipovaná místa,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Pozitivní podle ní je, že se ohniska vyskytují blízko sebe a nevznikají nečekaně v jiných oblastech.

Největší požár od doby ledové. Davy turistů jsou rizikovější než smolné pece

Stále jsou přítomné odřady z celé republiky, ale utlumuje se činnost dobrovolných hasičů z Ústeckého kraje. Jednotky budou asistovat správě parku při hlídání sektorů.

„Předpokládáme ještě střídání odřadů, ale postupně budou do pátku síly a prostředky redukovány,“ uvedli hasiči.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video