Povodňové škody půjdou do miliard

  1:00aktualizováno  1:00
Přesný údaj sice ještě nikdo nezná, zdá se však, že přes svůj rozsah nebude mít nynější povodeň tak strašlivé následky jako záplavy v uplynulých letech.

Olomouc odhaduje ztráty kvůli záplavám milionech. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

- INFOGRAFIKA: Jak by voda zaplavila Prahu

- FOTOGALERIE
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta

Až na výjimky starostové měst a obcí, kteří začali sčítat škody na majetku, hlásí: Jsou v milionech korun. Dohromady za celou zem by se tak měly vyšplhat na několik miliard korun, a nikoli na šedesát miliard korun, jak tomu bylo v roce 1997, a na osmdesát miliard o pět let později.

Vláda zatím pro postižené regiony uvolnila 380 milionů korun.

Až voda opadne
Tak třeba v celém kraji Vysočina napáchala velká voda škody ve stovkách milionů korun.

"V porovnání s ostatními zasaženými kraji jsme na tom relativně dobře. Samozřejmě lidé, kteří mají vytopený dům, se na to budou mračit, ale je to tak, škod je méně než minule," předpokládá Ivo Rohovský z povodňové komise kraje Vysočina a dodává: "Ale samozřejmě se vše upřesní, až voda opadne."

K nejpostiženějším místům na Vysočině patří nepochybně město Třebíč, kde voda řádila celý týden. "Hrubým odhadem nám voda poničila majetek za několik milionů korun. Naštěstí to máme pojištěné," říká místostarosta Třebíče Radek Číhal.

Naopak v rámci možností to ještě dopadlo dobře v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Ačkoliv se tam pod vodou ocitla obě nábřeží, podle starosty Stanislava Vrby si nevyžádají velké opravy.

"Koncem loňského roku jsme tam nechali položit novou dlažbu a zdá se, že dělníci odvedli kvalitní práci," pochvaluje si Vrba.

S odhady poškozeného majetku už začali i na Pardubicku. "Už víme, že například do oprav zničených silnic budeme muset dát kolem čtyřiceti milionů korun. Víme také, že počty vytopených domů budou v desítkách, a ne ve stovkách," upřesnila krajská mluvčí Kateřina Nohavová.

Ve Zlínském kraji už jsou mnohem dál: celkové škody z povodní odhadují na 170 milionů korun. Voda tam zatopila na 130 domů. Nejvíce jich je v obcích Tlumačov a Kvasice, voda tam však žádný dům nestrhla a vytopila hlavně sklepy.

V Praze, která hlásila 25miliardové škody při povodních z roku 2002, je tentokrát zatím téměř klid.

"I když své domovy preventivně muselo opustit devadesát lidí – hlavně na nejpostiženější Zbraslavi – magistrát nemá dosud hlášený ani jediný zatopený dům," podotýká mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Nejhůře je na tom jih Moravy
Na jižní Moravě, kde lidem stále hrozí umělé jezero o rozloze tisíc hektarů u Jevišovky. Škody zatím počítat nezačali, kraj čeká, až voda opadne. Jisté však je, že právě v Jihomoravském kraji budou povodňové škody největší.

Pokyn k opuštění svých domovů tu poslechlo 2300 lidí. Zatopených polí je přes šestnáct tisíc hektarů a údaj o počtu zničených domů zatím nelze ani odhadnout. Krajský úřad totiž očekává, že účet za tyto povodně není v tomto směru ani zdaleka konečný, protože další budovy zničí spodní vody.

Také Jihočeský kraj čeká s vystavením účtu letošním zátopám na to, až voda opadne. Své domovy tam muselo opustit 1200 lidí a zatopených je celkem 270 domů.

Sečteno už má Soběslav, kam vtrhla velká voda z Lužnice a Černovického potoka ve čtvrtek. Jen radnici budou opravy zničeného majetku stát třicet milionů korun a dalších třicet milionů korun budou muset do oprav svých obydlí investovat občané.

Ústecko sice v pondělí na kulminaci Labe teprve čekalo, ale zatím si tam záplavy vyžádaly škody v desítkách milionů korun. Voda tam dosud zatopila na tři sta domů a ze svých domovů muselo prchnout okolo 1450 lidí.

V milionech odhaduje ztráty kvůli záplavám i Olomouc. Mluvčí tamního magistrátu Martin Hála přesnější být nechce.

"Zatím samozřejmě škody vyčíslit nedokážeme, vzhledem k tomu, že jde především o škody na majetku, který se nachází v zatopených oblastech. Budeme se tím zabývat, jakmile to situace dovolí," vysvětluje Hála.

V Olomouci se pod vodou o víkendu ocitlo zhruba 300 hektarů rozlohy města. "Zatím nemáme sečtené ani zatopené domy. Víme jen, že v evakuačním středisku se před potopou ukrylo 142 lidí, kteří poslechli výzvu a raději opustili své domovy," dodal Hála.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Najdete na iDNES.cz