Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Potyčka před sklárnou zůstane bez trestu

  13:24
Strání-Květná - Kvůli potyčce mezi policisty a zaměstnanci Moravských skláren ve Strání-Květné na Uherskohradišťsku stíhán nikdo nebude. Ve strkanici mezi třemi sty lidmi a dvacítkou policistů vyvrcholila čtvrteční demonstrace proti uzavření továrny. Obušky a štíty bránili policisté před rozvášněným davem sami sebe i generálního ředitele Crystalexu Oldřicha Karase.

"Vyhodnocujeme videozáznamy z akce, a zatím jsme nedospěli k závěru, že bychom měli někoho z účastníků mítinku obvinit. Předpokládám, že ani později to neuděláme," sdělil zástupce uherskohradišťského policejního ředitele Miroslav Habáník.

Protestující rozhořčilo, že vedení Crystalexu hodlá sklárnu po více než dvou stech letech zcela zavřít. Jejich hněvu však neušli ani policisté. "Kdo vás platí?" křičeli lidé na muže v uniformách.

Jedinci pak začali strkat i do nich. Jeden z policistů nevydržel a po agresivnějším muži se ohnal obuškem.

"Při takových zákrocích k nějakému kontaktu vždycky dojde. Účelem policistů bylo zabránit střetu, vytlačovat dav. To se jim povedlo. Nereagovali na provokace, zachovali chladnou hlavu. Zaslouží si pochvalu," tvrdí Habáník.

Odborářka: Mítink se nezvrhl
Starosta Strání Antonín Zámečník už během demonstrace konstatoval, že ho chování lidí zklamalo. "Strašně se to zvrtlo. Odboráři slíbili řediteli ochranu, a vidíte, jak to dopadlo," zlobil se starosta.

"Nemůžete chtít, aby ti lidé nosili ředitele na rukou. Vždyť jim zavírá fabriku, která je živí," odporuje šéfka tamních odborářů Liana Janošíková.

Na demonstraci nebyla, až večer ji po svém návratu z Prahy zhlédla na videozáznamu. "Neviděla jsem, že by někdo napadl policisty. Před úřadem navíc nebyli jenom skláři z továrny, byla tam celá obec, a já nemůžu zodpovídat za všechny. Chování sklářů ale určitě odpovídalo situaci. Rozhodně bych netvrdila, že se demonstrace zvrhla."

Mítink proti zavření sklárny
Na čtvrteční ohlášený mítink přijel podle zpravodaje MF DNES před 14. hodinou generální ředitel Crystalexu Oldřich Karas. Chtěl vysvětlit, proč bude továrna zavřena.

Lidé ho ale vypískali a nechtěli ho poslouchat. "Na Engeho máte, a na nás ne," narážely texty plakátů v rukou demonstrantů na sponzorování automobilového závodníka. "Co vybudovalo lidstvo za 207 let, zničí banda volů za čtyři roky," tvrdil další transparent.

Před obecním úřadem to vřelo jako v kotli fotbalového stadionu. Lidé pískali, troubili na trumpety, vykřikovali. V takové atmosféře začal mluvit generální ředitel.

Crystalex zruší
sklárnu v příhraničí

Lidé nenechali ředitele mluvit
"Ujišťuji vás, že uděláme vše proto, aby..." Jeho řeč přerušil ohromující pískot, z davu přilétly první sněhové koule. "...abychom tady sklářskou výrobu udrželi. Pokusíme se za přijatelných podmínek převést sklárny na jiného majitele," dozvěděli se lidé, když se mladičký ředitel znovu dostal ke slovu.

Víc už říci nestačil. Dav se na něj vrhl a několik lidí se ho pokusilo napadnout.

Asi dvacet policistů generálního ředitele bránilo štíty, lidé se však vrhli i na policisty. Ti se schovávali za štíty a mávali okolo sebe obušky. Několik lidí při ústupu směrem k obecnímu úřadu uhodili.

Ředitel se musel ukrývat
Generální ředitel se skryl v budově obecního úřadu a čekal, dokud se situace ne uklidní. Před půl třetí se mu podařilo nepozorovaně utéct z úřadu bočním vchodem a ujet z obce pryč.

Demonstraci se marně pokoušel ukončit starosta Strání-Květné Antonín Zámečník. Lidé však i jeho vypískali a stále se snažili dostat se přes policisty do obecního úřadu. Při tom skandovali hesla: Gestapo, Máme holé ruce...

"Jsem znechucen z jednání lidí," prohlásil starosta Zámečník.

Koule létaly i na policisty
Jakmile demonstranti zjistili, že šéf Crystalexu už odjel, začali si zlost vybíjet na policistech. Házeli po nich sněhové koule. Za několik minut je to zřejmě přestalo bavit a začali se rozcházet.

Odboráři skláren naplánovali a ohlásili mítink před obecním úřadem ve Strání-Květné na 14. hodinu. První lidé přišli ovšem už v 11. hodin. "Bohužel se nám plánovaná akce zcela vymkla z rukou. S takovým násilím nechceme být spojování," prohlásil jeden z odborářů.

Přitom mítink zaměstnanců v areálu podniku 20. listopadu, na němž poprvé zazněla informace, že továrna ve Strání-Květné bude po dvou stech letech uzavřena, byla klidná. Lidé ani příliš neprotestovali. Více o mítinku zde.

Policisté bránili štíty třem stovkám zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné obecní úřad, v němž se ukryl generální ředitel Crystalexu Oldřich Karas, který přijel oznámit uzavření továrny. (29.11.2001)

Starší žena debatuje s policisty při demonstraci proti uzavření Moravských skláren ve Strání-Květné. (29.11.2001)

Lidé křičí na policisty při demonstraci proti uzavření Moravských skláren ve Strání-Květné. (29.11.2001)

Lidé hodili několik sněhových koulí na policisty při demonstraci proti uzavření Moravských skláren ve Strání-Květné. (29.11.2001)

Lidé háží sněhové koule na policisty při demonstraci tří stovek zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné proti uzavření továrny. (29.11.2001)

Policista brání generálního ředitele Crystalexu Oldřicha Karase před napadením a sněhovými koulemi ze strany zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květná. Lidé demonstrovali proti zrušení továrny. (29.11.2001)

Začíná potyčka mezi zaměstnanci a policisty na demonstraci proti zavření Moravských skláren ve Strání-Květné. (29.11.2001)

Potyčkou mezi policisty a asi třemi stovkami zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné na Uherskohradišťsku vyvrcholila demonstrace proti uzavření továrny. Policisté bránili sebe a generálního ředitele Crystalexu Oldřicha Karase před rozvášněným davem obušky a štíty. (29. listopadu 2001)

Generální ředitel Crystalexu Oldřich Karas a policista, který se chrání před létajícími koulemi na mítinku zaměstnanců skláren ve Strání-Květné. (29.11.2001)

Sněhová koule trefila policistu do hlavy při demonstraci zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné proti uzavření továrny. (29.11.2001)

Žena hrozí pěstí kordonu policistů při demonstraci zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné proti uzavření továrny. (29.11.2001)

Potyčkou mezi policisty a asi třemi stovkami zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné na Uherskohradišťsku vyvrcholila demonstrace proti uzavření továrny. Policisté bránili sebe a generálního ředitele Crystalexu Oldřicha Karase před rozvášněným davem obušky a štíty. Několik lidí přitom udeřili (29. listopadu 2001).

Potyčkou mezi policisty a asi třemi stovkami zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné na Uherskohradišťsku vyvrcholila demonstrace proti uzavření továrny. Policisté bránili sebe a generálního ředitele Crystalexu Oldřicha Karase před rozvášněným davem obušky a štíty. Několik lidí přitom udeřili (29. listopadu 2001).

Potyčkou mezi policisty a asi třemi stovkami zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné na Uherskohradišťsku vyvrcholila demonstrace proti uzavření továrny. Policisté bránili sebe a generálního ředitele Crystalexu Oldřicha Karase před rozvášněným davem obušky a štíty. Několik lidí přitom udeřili (29. listopadu 2001).

Potyčkou mezi policisty a asi třemi stovkami zaměstnanců Moravských skláren ve Strání-Květné na Uherskohradišťsku vyvrcholila demonstrace proti uzavření továrny. Policisté bránili sebe a generálního ředitele Crystalexu Oldřicha Karase před rozvášněným davem obušky a štíty. Několik lidí přitom udeřili (29. listopadu 2001).

Autoři: ,

Imunolog v Rozstřelu: Navrhl jsem zavřít dobrovolníky do hotelů a promořit je

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Termíny pro očkování byly po hodině vyčerpané, systém kolaboval

V Česku se v pátek v osm ráno spustil rezervační systém očkování proti koronaviru. Ten je v první fázi určen seniorům...

Na D1 srazila dodávka řidiče kamionu, ve směru na Brno se tvořily kolony

Na dálnici D1 ve směru na Brno se v pátek v podvečer stala nehoda u exitu 34. Kamion sjel do odstavného pruhu, zřejmě z...

Babiš považuje za zbytečné v únoru otvírat rezervaci pro všechny občany

Původní plán vlády, že 1. února si budou moci všichni občané udělat rezervaci pro očkování proti covid-19, už neplatí....

Očkovací centra, vakcína i technologie. Co všechno nám oproti Izraeli chybí?

Zatímco Izrael za tři týdny stihl naočkovat téměř dva miliony svých obyvatel, čísla v Česku hovoří o 70 tisících....

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...