Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VZP uhradí potratovou pilulku jen když nelze operovat. Popudila lékaře

  18:50
Všeobecná zdravotní pojišťovna oznámila, že potratovou pilulku uhradí jen těm ženám, které musejí zákrok podstoupit, ale nelze u nich provést jeho chirurgickou variantu. Lékaře tím zaskočila. Operovat lze totiž vždy, ale s vyššími riziky, řekl iDNES.cz porodník Marek Ľubušký . Přednosta Lukáš Rob vyjádření pojišťovny označil za slova Chytré Horákyně.

Potratová pilulka je v Česku a řeší se, zda ji mají hradit pojišťovny u žen, kterým porod doporučil lékař. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„Úhrada léčiv Mifegyne nebo Mispregnol by teoreticky i prakticky připadala v úvahu, jen pokud by chirurgické ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů nebylo možné provést,“ píše Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v pondělní tiskové zprávě, která se věnuje potratové pilulce.

Podle pojišťovny nemohou být tablety hrazené ze zdravotního pojištění, protože Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestanovil jejich úhradu.

„Správní řízení, ve kterém se stanoví, zda konkrétní léčivý přípravek bude či nebude hrazen z veřejného zdravotního pojištění, může být zahájeno na základě žádosti držitele rozhodnutí o registraci či pojišťovny. Ústav doposud žádnou takovou žádost neobdržel,“ uvedla mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

VZP v minulosti úhradu připustila

Zastánci nové metody ukončení těhotenství z řad lékařů přitom na zmatky kolem úhrad upozorňovali již dříve. VZP v minulosti tvrdila, že v případě, že ženě potrat předepíše lékař, bude úhrada potratové pilulky možná.

Potratová pilulka

Potratová pilulka se skládá celkem ze čtyř tablet, z nichž se tři polknou naráz a po 36 hodinách se použije čtvrtá.

První pilulku je možné ženě podat do 49. dne těhotenství.

Účinná látka v pilulkách Mifegyne zamezí výživě zárodku, Mispregnol pak donutí tělo jej vypudit.

Mezi nežádoucí účinky, které uvádí leták, patří křeče, nevolnost, zvracení, průjem, silné krvácení, ale také ve velmi výjimečných případech riziko roztrhnutí dělohy. To je vyšší u žen, které v minulosti podstoupily operaci dělohy či císařský řez.

"Je-li žena indikována na přerušení těhotenství ze zdravotních důvod, mohou jí zmiňované přípravky podle rozhodnutí SÚKL podat pouze ta zdravotnická zařízení, která mají lůžkovou část. Ze zákona pak vyplývá, že na nákladech lůžkové péče se pacient nepodílí. Pokud je tedy ve zdravotnickém zařízení podán hospitalizované ženě vámi zmiňovaný přípravek, měla by být jeho úhrada zahrnuta do částky, kterou VZP pošle zdravotnickému zařízení za hospitalizaci,“ odpověděl na otázky MF DNES 16. června mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Tichý už tehdy ale upozornil, že jde o novou situaci, a proto  není vyloučeno, že se metodika úhrad bude ještě vyvíjet.

O necelá dva měsíce později pojišťovna skutečně názor posunula. A lékaři jej označili za postoj Chytré Horákyně. Situace znamená, že některé nemocnice pilulku indikovaným pacientkám podávají bezplatně, jiné po nich budou vyžadovat peníze.

Jen operovat nemá logiku, říká lékař

„Interrupci lze provést vždy chirurgicky, podání pilulky je jen bezpečnější a šetrnější, takže by se jím mělo primárně začít,“ domnívá se Marek Ľubušký z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Na této klinice už pilulku od lékařů dostalo více než deset pacientek. Mezi nimi byla nejméně jedna, které na potrat musela kvůli svému věku (více o tomto případě čtěte zde). Nemocnice od ní tehdy peníze nechtěla s tím, že jí je proplatí pojišťovna. „Podali jsme je při hospitalizaci a nechali jsme si tuto hospitalizaci od pojišťovny zaplatit,“ říká Ľubušký.

Jenže VZP v pondělí uvedla, že tuto variantu neproplatí. „Ani související péče (hospitalizace, kontrola účinnosti použití atd.) není hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ stojí v tiskové zprávě.

Ľubušký mluví o tom, že do budoucna si tuto metodu zaplatí všechny pacientky. „Pokud pojišťovna jasně řekne, že pilulky neplatí, tak my to pacientkám můžeme prodávat a jsme z toho venku. Ale pak ať zruší medicínskou indikaci, protože provádět jen chirurgickou variantu nemá žádnou logiku,“ zlobí se lékař.

„Žena by měla mít možnost si vybrat. Pokud tu možnost mít nebude, nutí ji někdo do varianty, které je méně bezpečná. Mají v tom nejasno a Ministerstvo zdravotnictví, SÚKL i pojišťovny by se měly chytnout za nos," uvedl Ľubušký.

Nemocnice z paušálu hradit pilulky nebude

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole Lukáš Rob pilulku v pozitivním světle příliš nevidí.

„Ano, je v pořádku, že to tady je jako alternativa, ale podle mě je z hlediska psychiky daleko náročnější než chirurgický zákrok. Každá žena si musí stanovit sama, zda se toho traumatu chce zbavit během dvou hodin nebo je pro ni přijatelnější, že bude krvácet několik dnů,“ upozorňuje Rob. „Procento komplikací bude stejné, protože ve třech až šest procentech se bude zákrok muset revidovat,“ domnívá se přednosta.

Přesto i Rob se nad vyjádřením pojišťovny pozastavuje. „Je to Chytrá Horákyně, taková oblečená, neoblečená,“ řekl a vyjádření VZP se několik sekund smál. „Správně jste to přeložila, že pilulku pojišťovna neuhradí nikomu. V podstatě je to tak, protože si neumím představit indikaci, kdy by pilulky měly nahradit instrumentální výkon,“ řekl poté redaktorce iDNES.cz a vyjádření pojišťovny označil za výrok „bez konzultace s odborníky“.

Podle něj je problém s anestezií při interrupci u žen s nemocným srdcem. Například těch s kardiomyopatií, která postihuje přímo srdeční sval. Takových pacientek je ale velmi málo. „Pilulky ale budou v těchto případech daleko problematičtější, než udělat miniinterupci malou kanylou ve stavu, kdy není pacientka v celkové narkóze,“ dodal Rob.

V Motole je zatím ženy nedostávají. Nemocnice stále ještě pracuje na kalkulaci ceny. Rob ale očekává, že všechny pacientky si v budoucnu zákrok i pilulky uhradí, a ty tedy budou v režimu nadstandardních služeb.

„Pokud bychom pilulky indikovaným ženám zaplatili, peníze by nám chyběly v paušálu, který máme na léky, třeba i antibiotika. Každá pilulka by nám z rozpočtu vzala dva tisíc korun. A to není malá položka,“ uvedl Rob.

„To, co uvedla pojišťovna, je jen obezlička, abychom se s nimi nedohadovali a nevyžadovali zpětné proplacení pilulek uhrazených z paušálu,“ domnívá se přednosta kliniky.

Pokud lékař potrat doporučí, měla by pilulky hradit zdravotní pojišťovna?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 7. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1173
NE
NE 291

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  14:05

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...