Poslanci se přou o intimní data pacientů

  • 21
Ve sněmovně to v úterý vřelo. Poslanci se hádali, co vše smí stát vědět o nemocech konkrétních lidí. Maximum, aby bylo zřejmé, jak je na tom národ se zdravím, tvrdila vládní reprezentace. Jen minimum a bez jmen, namítala opozice.

Oč jde: když přijde člověk k lékaři, některá citlivá data neskončí v jeho zdravotnické dokumentaci, ale putují do centrálních registrů k úředníkům.

Máte rakovinu? Tuberkulózu? Byla jste na potratu? Lékaři vyplní formulář s vaším jménem či rodným číslem a hlásí to dál.

U potratů navíc zaškrtávají národnost, u pohlavních chorob či TBC též sexuální orientaci či promiskuitu. Pacienti o tom, co je o nich vedeno a kde, nemají tušení. Nikdo dnes nepotřebuje jejich souhlas.

Že by například k datům mohla ministryně Marie Součková? To vylučují. "Přístup k nim má jen stanovený správce registru," tvrdí ředitelka Ústavu zdravotnických informací a statistiky Vlasta Mazánková. Když chce někdo s daty pracovat, dostane je bez jmen.

Máte v registru příbuzné
Chodí to tak už léta. Jenže až dosud neměly registry žádnou oporu v zákoně. Když na něj teď ve sněmovně přišla řeč, zvedla se vlna odporu.

Poslanec ODS Miroslav Ouzký například řekl, že "pokud jde dnes žena k lékaři třeba se žlučníkovými problémy, administrátor nemocnice může díky registrům zjistit, kolikrát byla na potratu".

Ministryně zdravotnictví Součková namítala, že citlivá data jsou dobře chráněna. Ředitel Úřadu na ochranu osobních údajů Karel Neuwirt nicméně tvrdí: "Data putují po mnoha stupních a mohou uniknout."

A uvedl i konkrétní příklad: "Přišli za mnou správci jednoho registru a v dobré víře mi sdělili, že v něm mám příbuzné."

Státní úředníci jej prý zatím nepřesvědčili, že potřebují pro blaho lidí znát konkrétní jména, sbírat by prý měli data jen pod speciálními kódy. Také rozsah shromažďovaných údajů je podle něj velký.

S tím souhlasí i vedoucí Národní jednotky dohledu na tuberkulózou Luděk Trnka: "Ač se u TBC sbírají i data o národnosti či promiskuitě, za celou dobu jsme je nepotřebovali," řekl.

Základní data jsou však podle něj nezbytná. "Jinak bychom ztratili přehled o tom, jak se u nás tuberkulóza vyvíjí a jak je rozšířena například mezi imigranty," uvedl.

Poslanci v úterý nakonec po bouřlivé debatě pustili novelu zákona upravující sbírání dat do závěrečného čtení. Na přetřes však příští úterý možná přijdou pozměňovací návrhy: například že podmínkou bude souhlas pacienta nebo že bude nutné uvádět jen rok narození, pohlaví a bydliště.

Ministryně Marie Součková může být spokojena. Vládním poslancům se podařilo zachovat centrální registry pacientů (9. prosince 2003).

Ministryně Marie Součková může být spokojena. Vládním poslancům se podařilo zachovat centrální registry pacientů (9. prosince 2003).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video