Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Politici vysvětlovali nepřiznané příjmy

  12:54
Třicet zákonodárců neodevzdalo oznámení o vedlejších příjmech za rok 2002. iDNES zajímalo proč. Většina tvrdí, že si bokem nepřivydělali víc než pár tisíc a přiznání nemusí podávat. Senátor Doubrava přiznal, že zapomněl. Některé politiky zájem o jejich povinnosti popudil.

iDNES oslovil pouze ty zákonodárce, jejichž přiznání neměl imunitní a mandátový výbor k dispozici 5. ledna, tedy půl roku po zákonné lhůtě. Od sedmi z nich iDNES odpověď nedostal.

Začalo to v prosinci
Podle zákona 238/1992 musejí zákonodárci, jejichž roční vedlejší příjmy přesáhnou výši měsíčního platu ústavního činitele, podat imunitnímu a mandátovému výboru oznámení o svých činnostech, příjmech a darech.

Zákonná lhůta pro odevzdání oznámení za rok 2002 vypršela loni v červnu. Ještě počátkem letošního roku ale patřičné výbory neměly na stole všechna přiznání.

Pětice senátorů - Martin Mejstřík, Jiří Zlatuška, Helena Rögnerová, Zdeněk Bárta a Petr Fejfar - využila svého práva a v prosinci společnými silami podala imunitnímu výboru návrh na zahájení řízení s "provinilci". - více zde

iDNES rozeslal e-mailem a doporučenými dopisy po šesti otázkách sedmi senátorům a třiadvaceti poslancům, kteří oznámení o příjmech nepodali. Během dvou týdnů odpovědělo třiadvacet zákonodárců.

DOTAZY PRO ZÁKONODÁRCE

1) Můžete uvést, proč mandátový a imunitní výbor neměl ještě 5. ledna k dispozici Vaše oznámení o vedlejších příjmech a darech? Podle zákona 238/1992 Sb. jste ho měl/a podat do konce června 2003, pokud hodnota Vašich příjmů a darů přesáhla úroveň jednoho měsíčního platu zákonodárce.

2) Jaký je Váš názor na stávající znění zákona 238/1992 Sb.? Vadí Vám na něm něco?

3) Co soudíte o aktivitě senátorů Martina Mejstříka (KOD), Heleny Rögnerové (Nez), Jiřího Zlatušky (KOD), Petra Fejfara (KOD) a Zdeňka Bárty (KDU-ČSL), kteří imunitní výbor oficiálně požádali, aby zahájil řízení se zákonodárci, kteří neuposlechli zákon a oznámení neodevzdali?

4) Kdyby občan bez imunity neuposlechl zákon, postihl by ho trest. Zákonodárcům ale žádná sankce v případě přiznávání vedlejších příjmů nehrozí. Myslíte si, že je v pořádku, když na zákonodárce platí jiný metr, než na běžné občany?

5) Pokud Vaše odpověď na otázku číslo 4 zní "Ne, není to v pořádku", jakou sankci byste do zákona pro zákonodárce navrhnul/a?

6) Mohl/a byste své vedlejší příjmy či dary (pokud jste samozřejmě v roce 2002 nějaké měl/a, resp. obdržel/a) přiznat nyní čtenářům iDNES?

Nevydělávali jsme, hájí se zákonodárci
Většina zákonodárců uvedla, že neměla buď žádné příjmy, anebo nepřesáhly hodnotu jednoho měsíčního platu. To je opravňuje přiznání neodevzdávat.

Výjimkou byli Jaroslav Doubrava (KSČM), Michal Doktor (ODS), Miroslav Ouzký (ODS) a Milan Cabrnoch (ODS).

Doubrava prý na oznámení zapomněl. "Nehodlám, nechci a nebudu hledat plané výmluvy. Na odeslání jsem prostě zapomněl," napsal iDNES.

Poslanec Doktor se zase odvolal na svoje webové stránky, na kterých všechny své příjmy zveřejnil.

Cabrnoch a Ouzký tvrdí, že přiznání podali. Proč ho postrádají na imunitním výboru, nedokáží vysvětlit. "Nemám ani konkrétní informaci, zda mé oznámení v Senátu je, nebo nikoli, " přiznal poslanec Cabrnoch.

ODPOVĚDĚLI
(kliknutím na jméno se zobrazí odpověď)

Jarmila Boháčková (ČSSD)
Ludmila Brynychová (KSČM)
Milan Cabrnoch (ODS)
Michal Doktor (ODS)
Jiří Dolejš (KSČM)
Kateřina Dostálová (ODS)
Jaroslav Doubrava (KSČM)
Václav Exner (KSČM)
Daniela Filipiová (ODS)
Jaroslav Gongol (KSČM)
Pavel Hojda (KSČM)
Jaroslav Horák (ODS)
Miroslav Kapoun (ČSSD)
Jaroslav Kubín (BEZPP)
Miloslav Kučera (ODS)
Josef Mandík (KSČM)
Miroslav Ouzký (ODS)
Josef Pavlata (ODS)
Miloslav Ransdorf (KSČM)
Aleš Rozehnal (ODS)
Antonín Sýkora (ČSSD)
Miloš Titz (ČSSD)
Antonín Zralý (KSČM)

Někteří ústavní činitelé místo odpovědí stručně sdělili, že žádné vedlejší příjmy neměli. To se týkalo například Květoslavy Čelišové (KSČM) nebo Petra Šuláka (ČSSD). Jiní svalili vinu na chybu v e-mailové komunikaci, své odpovědi prý iDNES zaslali.

Karatelé se chtějí zviditelnit, míní politici
Zákonodárci se bez ohledu na politickou příslušnost shodli v názoru na pětici senátorů (Mejstřík, Rögnerová, Zlatuška, Fejfar a Bárta), kteří imunitní výbor požádali, aby zahájil kárné řízení s nesvědomitými zákonodárci.

"Šlo pouze o jejich snahu zviditelnit se!" zněla nejčastější odpověď. Nápad s kárným řízením podpořili pouze poslanci Aleš Rozehnal a Antonín Sýkora.

Někteří si anketu iDNES vyložili po svém. Například názor poslance Miloše Titze (ČSSD) na senátorskou iniciativu je: "Ne." Za porušení zákona 238/1992 Sb. navrhuje stínat hlavu.

NEODPOVĚDĚLI

Květoslava Čelišová (KSČM)
Libor Ježek (ODS)
Miloš Melčák, CSc. (ČSSD)
Petr Šulák (ČSSD)
Tomáš Teplík (ODS)
Martin Dvořák (ODS)
Vladimír Železný (BEZPP)

V zákonu chybí sankce
Zákonodárcům vadí především nekonkrétnost zákona a absence jakýchkoli sankcí. Nejčastěji navrhují zavedení finančního postihu.

"Pokud by byla sankce zavedena, potom jako pro jakéhokoli občana," nastínil svůj názor Miloslav Ransdorf (KSČM). Sám žádné příjmy neměl. Jeho stranický kolega Václav Exner by souhlasil se zavedením pokut. "Nemám nic proti pokutě, pokud dojde k porušení zákona."

Podle Kateřiny Dostálové (ODS) by sankce mnoho nevyřešily, pokud je špatně postaven celý zákon. Naopak Josef Pavlata (ODS) nebo Jarmila Boháčková (ČSSD) považují zákon za dostačující a nic proti němu nenamítají.

Některé politiky otázky popudily
Václav Exner k odpovědím připojil svoje vlastní otázky. Zajímalo ho, kolik vydělal redaktor iDNES, kdy naposled porušil nějaký zákon a co s tím hodlá udělat.

iDNES mu připomněl, že jeho redaktoři nejsou narozdíl od ústavních činitelů placeni ze státního rozpočtu a nemají tudíž vůči občanům povinnost sdělovat informace o svých příjmech.

Poslankyně ODS Kateřina Dostálová zase uvedla: "Fascinuje mne s jakou lehkostí jsou házeni všichni poslanci do jednoho pytle a jsou obviňováni z toho, že chtějí oklamat veřejnost."

"Kdybych chtěla být důsledná, asi bych mohla žádat některé novináře o omluvu, protože právní výklad zní jasně - zákon jsem neporušila a ani jsem nikoho neklamala."

Miloslav Kučera (ODS) k dotazníku podotkl: "Doufám, že to celé otisknete, aby se čtenáři iDNES dozvěděli, že i tento tisk malinko uletěl k bulváru, nepodloženě se dotkl mé cti, což alespoň tímto otisknutím částečně napravuje."

Autoři:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

S respirátory jsou obchody bezpečné, říká studie. Podle vědce nákaza hrozí doma

„Pokud budeme v obchodních centrech dodržovat nošení správně nasazených respirátorů, jsou centra naprosto bezpečná a...

Vánoční prázdniny se neprodlouží, zavření škol bude až na posledním místě

Zavření škol kvůli covidu bude pro nastupující vládu v případě nutnosti omezení kontaktů mezi lidmi až na posledním...

Vyšel návrh vyhlášky o odškodném za povinná očkování. Covid nezahrnuje

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku k zákonu o odškodnění za újmu způsobenou povinným očkováním. Obsahuje...

Zemanovsky mi poradil, ať se nenechám udolat novináři, řekl Blažek

Kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS přijal v Lánech prezident Miloš Zeman. „Zemanovsky mi poradil,...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...