ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Policisté shání informace o zločinech na Ukrajině, zveřejnili dotazník

  • 4
Národní centrála proti organizovanému zločinu v pondělí zveřejnila online dotazník k válečným zločinům na Ukrajině. Již dříve česká policie rozesílala elektronický dotazník, který měl mezi uprchlíky z Ukrajiny pomoci identifikovat svědky válečných zločinů.

„Od dnešního dne je pro širokou veřejnost k dispozici on-line dotazník, prostřednictvím kterého je možno předat orgánům činným v trestním řízení poznatky či informace ke zločinům, které byly spáchány některou ze stran zapojených do válečného konfliktu na Ukrajině,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Policisté na webu však zároveň zdůrazňují, že dotazník je informativní a nenahrazuje podání trestního oznámení.

Dotazník je k dispozici ve čtyřech jazykových mutacích, a to v češtině, angličtině, ukrajinštině a ruštině. Vyplnění dotazníku je dobrovolné. Ne všechny, kteří jej vyplnění, však mohou policisté kontaktovat. Podle policie nezodpovězení otázek v dotazníku nemá vliv na zákonnost pobytu na území České republiky ani na výsledek případného azylového řízení.

„Poskytnuté informace mohou být důležité pro objasnění a následné stíhání válečných zločinů. Zajištění fotografií nebo nahrávek bude řešeno následně s konkrétními osobami,“ doplnil Ibehej.

Kromě osobních údajů, které jsou povinné, musí lidé v rámci dotazníku zadat také doklad totožnosti a povinně také mobil, nebo e-mail. Policisté se ptají například i na co nejpřesnější místo, na kterém mělo dojít k útoku ozbrojených sil jakýkoliv stran konfliktů vůči obyvatelstvu, infrastruktuře či civilistům.

Válečné činy

Za válečný trestný čin lze považovat takové jednání některé ze stran válečného konfliktu, které porušuje pravidla vedení války podle mezinárodního práva nebo pravidla pro zacházení s oběťmi ozbrojeného konfliktu.

Pro získání více informací se policisté doptávají, zda se jednalo například o rabování, popravy, sexuální násilí nebo například o výskyt masových hrobů.

Lidé také mohou poskytnout informace o pachateli - na výběr mají kromě možností „ostatní“ a „nevím“ také „ukrajinské ozbrojené složky“, nebo „ruské ozbrojené složky a spřízněné ozbrojené skupiny pod jednotným vedením“.

Vrchní státní zastupitelství v Praze již v dubnu informovalo, že prověřuje možné spáchání válečných zločinů a shromažďuje tak svědectví uprchlíků, kteří před válkou do ČR utekli. Byl také vytvořen speciální policejní tým.

Společný postup v rámci trestního stíhání válečných zločinů na Ukrajině projednával ministr spravedlnosti Pavel Blažek v druhé polovině května v Haagu, kde sídlí Mezinárodní trestní tribunál.

Vlastní vyšetřování kvůli válečným zločinům na Ukrajině zahájily i jiné evropské státy. Česko s nimi prověřování koordinuje prostřednictvím agentury pro justiční spolupráci Eurojust a také prostřednictvím Europolu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video