Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské asociace

Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské asociace | foto: BSA

Počítač špičkově vybavíte i legálně a zadarmo, říká mluvčí protipirátské asociace

  • 156
Nelegální používání počítačových programů je podle mluvčího protipirátské asociace BSA Jana Hlaváče krádež jako každá jiná. "Softwaroví piráti si myslí, že když neukradnou nic fyzického a nikdo je nevidí, tak nedělají nic špatného," uvedl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Cena softwaru nijak vysoká není. Počítač si můžete špičkově vybavit legálně zadarmo," argumentuje proti nelegálnímu instalování programů.

Mnozí piráti si prý myslí, že když je nikdo při krádeži neuvidí a nic fyzického de facto neseberou, tak vlastně ani nekradou. "Pokud by jim ale někdo ukradl nápad, který by je připravil o solidní zisk, určitě by mluvili jinak," odpověděl mluvčí protipirátské asociace čtenáři.

Přestože Jan Hlaváč přišel se čtenáři iDNES.cz diskutovat o problematice softwarového pirátství, mnohem více se musel věnovat obhajobě firmy BSA, pro niž pracuje. Čtenáře zajímalo, proč společnost nemá oficiální "kamenné" zastoupení, zda je BSA opravdu nezávislá a jaké má vlastně právní postavení.

Jedna otázka mířila i do Hlaváčova soukromého životu. "a co vaše rodina ? ...pochybuji o tom že mají veškerý software legální ale nepochybuji o tom, že jich se kontrola nikdy nedotkne!" zaútočil tazatel Peta.

Mluvčí BSA se ale nenechal vyvést z míry. "Veškerý SW, hudbu a filmy máme legálně. Není to tak těžké. Co se mi zdá drahé, jednoduše nekupujeme. To, že na něco nemám nebo nesouhlasím s cenou, neznamená, že si to prostě ukradnu," odpověděl.


.Odpovědi odborníka na počítačové pirátství čtěte zde

Asociace BSA za pár týdnů obešle manažery středních firem v několika větších městech, aby zkontrolovali služební počítače.

Hrozí totiž, že na nich jsou některé programy nainstalovány v rozporu se zákonem, tedy bez řádné licence k užívání. Za to hrozí pokuta v řádu statisíců korun, případně odsouzení. Odpovědnost v tomto případě nese nejen zaměstnanec, který program do stroje nainstaloval, ale také vedení firmy.

. Typy pirátství

- používání jediné licencované kopie instalovaného programu na více počítačích;
- kopírování disket nebo CD za účelem jejich instalace a distribuce;
- využívání nabídek na upgrade bez legální kopie verze softwaru, který má být aktualizován;
- získávání softwaru určeného pro školství a softwaru, který není určen pro prodej nebo má jiné omezení, pro komerční použití bez licence;
- vyměňování si CD na pracovišti nebo mimo ně.

BSA odhaduje, že až 39 procent programů používaných v Česku je pirátských. Jde především o kancelářský software, grafické a DTP programy a antivirové aplikace a další. - čtěte Zkontrolujte firemní počítače, vyzve manažery protipirátská unie

Přestože tito piráti výrobcům programů způsobí roční ztrátu za necelé tři miliardy, stojí si Česko v porovnání s ostatními zeměmi východního bloku nejlépe.

"V závěsu jsou nejen veškeré postkomunistické státy, ale i mnohé západoevropské a jihoevropské státy EU," podotýká Jan Hlaváč. Za námi jsou například Francie, Itálie nebo Španělsko, naopak před námi jsou Dánové a skandinávské země. Nejvíc se pirátům daří v Rumunsku a Bulharsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video