Petr Torák se přestěhoval se svými rodiči do Anglie a stal se policistou.

Petr Torák se přestěhoval se svými rodiči do Anglie a stal se policistou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jako Roma mě neobsloužili, říká konzul. Nediskriminujeme, oponuje restaurace

  • 349
Přišel jsem do restaurace Švejk na Můstku. Nikdo si mě nevšímal, lidé kolem mě už dávno jedli, já neměl ani vodu. Když jsem toho měl dost a řekl jsem, že odcházím, číšník poznamenal: „No konečně“, shrnuje svůj zážitek Petr Torák, který aktuálně působí jako honorární konzul v Anglii. Je přesvědčený, že problém byl v jeho romském původu. Restaurace odmítla, že by k jakékoliv diskriminaci došlo.

Honorární konzul a bývalý policista Petr Torák přijel do Česka se svými britskými kolegy. V neděli odpoledne procházel centrem Prahy a hledal restauraci, kde by si mohl sednout. Chtěl si dát něco k jídlu, místo toho však zažil situaci, která ho rozhořčila natolik, že se s ní svěřil na svém facebookovém účtu.

Přišel do restaurace Švejk u stanice metra Můstek. „Byl tam volný stůl, tak jsem si sedl. Chodili okolo mě číšníci a nikdo si mě nevšímal. Asi po deseti minutách jsem získal pozornost jednoho z nich a poprosil jsem ho o vodu s citronem a jídelní lístek,“ popsal. Ani po třiceti minutách se však nic nedělo, zatímco lidé, kteří přišli až po něm, dávno své objednávky měli na stole. Číšník k nim každou chvíli chodil a ptal se jich, jestli je vše v pořádku.

Jeho si však nadále nikdo nevšímal a po několika pokusech o získání pozornosti obsluhy sice někdo přišel, ale bez omluvy mu neochotně přinesl malou plastovou láhev vody, popsal Torák. Po dalších deseti minutách mu došla trpělivost a číšníka zavolal. „Řekl jsem mu, že o takový servis nemám zájem a že odcházím. A on se na mě podíval a s arogantním úsměvem odpověděl ‚No konečně!‘“

Torák pro iDNES.cz popsal, že byl v šoku. Nechtěl vyvolávat rozruch, tak odešel. „Vzalo mě to, v Anglii se mi něco takového nikdy nestalo. Navíc nebyl žádný důvod mě neobsloužit, byl jsem slušně oblečený a slušně jsem se vyjadřoval,“ dodal.

Je přesvědčený, že obsluze vadil jeho romský původ. Všichni ostatní okolo totiž byli obslouženi normálně. Dodal, že do Česka přijel se dvěma dalšími romskými kolegy, přičemž oba dva měli v tyto dny také podobné zážitky v jiné pražské restauraci a v hotelu.

Nediskriminujeme, hájí se restaurace

Restaurace odmítá, že by číšníci hosta znevýhodnili. „K žádné diskriminaci tady nedocházelo. Máme tady zaměstnané dva Romy, dva Mongoly. Všichni jsou obsloužení stejně,“ řekl redaktorce jeden z manažerů restaurace. Dodal, že jestli se někdo cítil diskriminovaný, měl se na ně ihned obrátit a neměl problém řešit až s odstupem na sociálních sítích.

Setkali jste se v restauraci s diskriminací, ať svou či dalších hostů?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 16. června 2022. Anketa je uzavřena.

Podle Toráka je paradoxní, že do restaurace přišel z rozhovoru, který dával pro Český rozhlas a Paměť národa. „Tam jsem strávil dvě hodiny mluvením o tom, jak bych se chtěl vrátit do Čech, protože vidím snahy zbavit se předsudků a změnit systém... Asi jsem to zakřikl,“ poznamenal.

Rasové důvody byly hlavní příčinou, proč se Torák před více než dvaceti lety odstěhoval z České republiky. „Byl jsem tehdy napadený skinheady. O několik dní později napadli mou matku, když šla z práce. Proto jsme odešli,“ řekl.

Ve Velké Británii pracoval jako policista, věnoval se práci s menšinami a s přistěhovaleckými komunitami. Spoluzaložil komunitní skupinu COMPAS (Community Partnership Group), která sloužila pro poskytování vzdělávání a volnočasových aktivit pro českou a slovenskou komunitu žijící v Peterboroug. Vytvořil asociaci, která má za cíl pomáhat policistům z řad Romů.

Romský aktivista Torák získal v Británii prestižní ocenění pro pedagogy

Mezi lety 2018 a 2020 působil jako člen české Rady vlády pro záležitosti romských menšin, o rok později se stal honorárním konzulem České republiky v Peterborough.

I přes svůj nedávný zážitek je přesvědčený, že se přístup k Romům v Česku zlepšuje. „Člověk už není napadán tak často. Stále je ale třeba systém zlepšovat. I z mé funkce honorárního konzula mám zájem na tom, aby Česká republika byla zemí, kde se budou věci měnit. Aby všichni nehledě na barvu pleti měli pocit, že je Česko bezpečná země a domov,“ dodal.

Archivní reportáž z doby, kdy Pavel Torák pracoval v Anglii jako policista:

25. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video