Jednání mezinárodního soudu v Haagu

Jednání mezinárodního soudu v Haagu | foto: AP

Lobbing diplomacie nevyšel. Zeman u trestního v tribunálu v Haagu nebude

  • 13
Bývalý český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl při volbě soudců Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Vyplývá to ze stránek soudu a potvrdilo to i české ministerstvo zahraničí. Uspěli kandidáti ze šesti zemí - Mongolska, Rumunska, Francie, Slovinska, Tuniska a Jižní Koreje.

Volba se uskutečnila na začátku tohoto týdne v New Yorku. V rámci východoevropské regionální skupiny, kam náleží i Česká republika, kandidovalo na dvě místa celkem pět uchazečů. „JUDr. Pavel Zeman, jehož kvality a odbornost byly partnery během kampaně oceňovány, bohužel nakonec ve vysoce kompetitivní volbě nebyl zvolen,“ uvedlo dnes ministerstvo zahraničí.

Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
  • Pavel Zeman působil jako nejvyšší státní zástupce v letech 2011 až 2021.
  • Předtím byl od roku 2004 jako první zástupce ČR u Eurojustu, tedy instituce Evropské unie pro právní spolupráci.
  • V lednu 2021 jej Unie státních zástupců vyzvala, aby vysvětlil nestandardní zásahy do kauzy svého známého a neohrožoval tak důvěru v justici.
  • V červenci 2021 na něj v této souvislosti podala tehdejší ministryně spravedlnosti ČR Marie Benešová kárnou žalobu, kterou Nejvyšší správní soud projednal 24. listopadu 2021 a zamítl.

V několikakolovém řízení bylo potřeba prokázat i odborné znalosti z mezinárodního práva, nestačil tedy jen lobbing ze strany jednotlivých států. V prvním kole však Zeman získal jen 25 hlasů ze 123 a v následujících kolech se jeho podpora neustále snižovala. V prvním kole za Zemanem skončil jen kandidát z Burkiny Faso, který získal 14 hlasů.

Výběrové řízení trvalo více než rok, předtím se o českém kandidátovi loni na podzim rozhodovalo v Praze. Nakonec byl vyslán do boje o prestižní křeslo právě Pavel Zeman.

Zeman navrhovalo Ministerstvo zahraničních věcí. Česká diplomacie se také podílela na jeho kampani, která je žádoucí součástí takové aspirace.

Další kandidátkou byla Ivana Hrdličková, která patří mezi nejúspěšnější české právničky a řadu let předsedala Zvláštnímu tribunálu pro Libanon, který se jako jediný na světě věnoval terorismu, a to bombovému útoku na premiéra Rafíka Harírího z roku 2005. Podle interních zdrojů mohla mít přitom se svými znalostmi a zkušenostmi z mezinárodního práva větší šanci v konkurenci uspět.

Mezinárodní trestní soud (ICC) první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Sídlí v nizozemském Haagu. Za dvě desítky let své působnosti zahájil vyšetřování zločinů spáchaných ve Středoafrické republice, Demokratické republice Kongo, Keni, Libyi, Pobřeží slonoviny, Ugandě či Venezuele. Dohoda o vzniku ICC byla podepsána 18. července 1998 v Římě. Nyní má ICC podporu 123 zemí, Rusko, stejně jako například Spojené státy, ale jeho jurisdikci neuznávají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video