V sále je dusno k zalknutí, teenageři jsou znudění a nervozita "naháněčů" stoupá. "Spěchám, protože tu mám tři pr.... lidí, kteří nechodí ani k volbám. Máme tady připravený nový členy, který to vůbec nezajímá!" zlobí se jeden z náhončích na Petra Vlčka, který vede schůzi litoměřické ČSSD v hotelu Koliba.
Bojí se, že členové litoměřické ČSSD, tvořené z velké části omladinou a Romy, ze schůze odejdou a jemu se nepodaří do strany protlačit další padesátku černých duší. Lidí, kteří do ČSSD vstoupili za pár stovek nebo za projížďku limuzínou a politika je jim ukradená.
"Nabrali nás do strany za dvě stovky," říká trojice romských žen. Mladé přišel do sálu dirigovat Tomáš Horáček, který loni "proslul" masovými nábory pro šéfa děčínské ČSSD Jaroslava Foldynu.
Kdo je velrybářOznačení pro podnikatele nakupující nové členy stran vzniklo v roce 2008 po skandálu ODS, kdy se na sněmu nalévalo zdarma na heslo "velrybář". Velrybáři pomocí "svých" lidí pomáhají do funkcí politikům, kteří jim pak podporu oplácejí třeba lukrativními veřejnými zakázkami. V severočeské ČSSD se spekuluje o tom, že Tomáš Horáček shání hlasy pro Paroubkova muže Petra Bendu. |
"Dnes má Horáček jiného zaměstnavatele. Najal si ho samotný krajský šéf Petr Benda. Chce po něm, aby mu sehnal nové členy, kteří pro něj zvednou ruku, aby zůstal šéfem severočeské ČSSD," říká vysoce postavený zdroj ze severočeské sociální demokracie.
"To jsou jenom ubohé spekulace. Nechme toho," říká Benda, který už v minulosti "proslul" třeba tím, že protáhl na kandidátku ČSSD herečku Kateřinu Brožovou (která si to pak rozmyslela).
Litoměřická schůze bude mít dohru: "Už jsem požádal šéfa ústřední kontrolní komise ČSSD, aby se speciálně touto schůzí v Litoměřicích zabývala a dala zprávu vedení," říká šéf strany Bohuslav Sobotka.
Schůze nebo maturitní party?
Je čtvrtek večer a před sálem litoměřického hotelu Koliba postávají skupinky lidí ve věku kolem dvaceti let. "Kde je tady ČSD?" ptá se dívka z hloučku, který také míří na schůzi sociální demokracie.
V růžovém tričku s číslem 87 na hrudi tu stojí i podnikatel Tomáš Horáček, který loni hromadně nabíral nové členy za projížďky limuzínou a (jak sám psal v SMS) "různý jiný parádičky". V ruce má štos nových přihlášek, které se snaží skrýt. Podaří se mi protáhnout přes prezenci u vchodu a vcházím přímo do sálu, kde za chvíli začne schůze místní organizace ČSSD v Litoměřicích. Té organizace, kde se loni podivně ztrojnásobil počet členů.
V první chvíli si připadám jako na maturitní party. U stolu sedí odhadem dvě stovky mladých lidí a jen pár desítek lidí středního věku. Možná i proto, že na síť Facebook kdosi před schůzí pověsil informaci, že každý, kdo přijde, dostane tři sta korun.
"Proč jsme v ČSSD? Tohle je nuda, ale Horáček často dělá party třeba i na lodi," chlubí se jeden mladík z partičky, ke které si přisednu. Co říká na volby? "Nevím," kouká udiveně a pokračuje v debatě s kamarády o tom, kdo má jaké tetování. "Tohle mě stálo dva tisíce," kasá si rukáv nad biceps.
Začíná hlasování o kandidátce ČSSD do podzimních komunálních voleb v Litoměřicích. "Ukažte," naklání se jeden z organizátorů schůze k trojici Romek, které sedí po mé pravé ruce a říkají, že jsou v ČSSD od loňska, kdy za to dostaly dvě stokoruny. Politik v rychlosti na třech cizích hlasovacích lístcích zaškrtává ta správná jména a odnáší je.
Vedení ČSSD se zlobí
Kandidátka je schválená v poměru, který připomíná výsledky před rokem 1990. 98 hlasů pro, 7 hlasů proti. Podobně ten večer dopadnou i všechna ostatní hlasování. V sále je hluk jako v úlu, ale o politice neslyšíte skoro ani slovo. Když krajská radní Jana Ryšánková do mikrofonu rozebírá neúspěch ČSSD ve volbách, vypadá skoro jako učitelka ze známé scény ve filmu Obecná škola.
"Bylo to jako na nepovedeném divadelním představení," říká později Ryšánková, která na černé nábory upozorňovala už v minulosti. Začaly jí chodit výhrůžky, kvůli kterým už podala trestní oznámení.
Po hodině přichází chvíle "verbíře" Horáčka, který dnes přivedl asi padesátku mladých. Pobíhá po sále, organizuje mladé lidi a všechny nahání do sálu. Pak si kamarádsky poklábosí s šéfem litoměřické ČSSD Janem Szántó.
Nedokáže si ale "své" mladé ohlídat a oni se vytrácejí ze sálu. Schůze rázem není usnášeníschopná a končí. Alespoň jeden důležitý úkol je splněn – je schválena kandidátka pro "komunálky". Horáček včera celý den nebral telefon a neodpověděl MF DNES ani na SMS.
"Jsem konsternován. Náprava se bude řešit na pondělním jednání krajské ČSSD," říká člen stranické kontrolní komise Martin Strakoš. Podle informací MF DNES je možné, že kraj bude chtít litoměřickou buňku ihned zrušit.