Zuzana Paroubková podpořila svého muže.

Zuzana Paroubková podpořila svého muže. | foto: Dan Materna, MF DNES

Paroubkova manželka ví, jak přijít k pozemkům

  • 773
Manželka premiéra Zuzana Paroubková je pěkná šibalka. Alespoň to tak vypadá podle toho, jak přišla k pozemku v Jizerských horách. V roce 2003 koupila od Josefa Horny skoro 70 tisíc metrů čtverečních za 414 tisíc korun. Jde o louky, které sousedí s chalupou Paroubkových.

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubková získala pozemek díky díře v zákoně

Původně se k nim dostat nemohla - získat je mohli jen restituenti či zemědělci. Měla přitom štěstí na restituenta Josefa Hornu, který zas takový šibal není. Paroubkové prodal louky za stejnou cenu, za jakou je ve stejném roce koupil od Pozemkového fondu.

"Nic jsem z toho neměl. Dělám to tak vždycky," říká šestapadesátiletý inženýr Horna. Ten měl nárok na pozemky v restituci, které však byly v prostoru Vojenských lesů. Musel si proto hledat náhradní a mimo jiné objevil ty v Jizerských horách. V místě, kde mají Paroubkovi v Horním Maxově chalupu.

"Přihlásil jsem se o ně ve veřejné nabídce, a tak se o tom dozvěděla i paní Paroubková," říká Horna. Už si přesně nepamatuje, jak to bylo, ale myslí, že mu Paroubková, kterou i manžel označuje za plachou ženu, sama zavolala.

Poté spolu uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí, že když pozemky získá v soutěži on, prodá je paní Paroubkové. Za stejnou cenu. Horna už si nepamatuje, jestli mu Paroubkovi na zaplacení kupní ceny půjčili.

Už předem si však podle něj domluvili, že dá nabídku několikanásobně vyšší, než byla vyvolávací cena.

Zuzana Paroubková se tak dostala k pozemkům, které původně koupit nemohla. "Nejsem politik, pozemky jsem koupila jako soukromá osoba v době, kdy manžel nebyl ani v ministerské funkci," uvedla.

Josef Horna tak z prodaných pozemků Paroubkově ženě za 414 tisíc korun měl jediný přínos. Zpeněžil svůj restituční nárok za 47 tisíc korun a nic navíc nevydělal. Říká, že takto postupuje i u ostatních pozemků, které v restituci získal. "Bral jsem to tak, že to jen vezmu a vyřídím," říká Horna.

Podle výpisu z katastru nemovitostí vlastní Josef Horna žijící v Praze ještě další čtyři nemovitosti v severních a jižních Čechách.

Roztrpčení zemědělci
O pozemky v chráněné krajinné oblasti Jizerských hor byl přitom poměrně velký zájem a způsob jejich prodeje dodnes vyvolává u místních zemědělců pochyby, zda vše proběhlo tak, jak mělo.

Místní zemědělec a restituent Milan Malec má na věc jednoznačný názor. "Bylo to celé předem připravené, aby paní Paroubková získala pozemek nad svou chalupou. A zajistila to paní Šnytrová z pozemkového fondu," uvedl Malec, který měl zájem o stejný pozemek jako pan Horna.

Na parcele chtěl trénovat severská psí plemena. "Jenže pak mi na pozemkovém fondu právě paní Šnytrová řekla, že louku chce místní zemědělec pan Jiřička a že vedle něj nemám šanci ji získat," uvedl Malec. A tak prý zájem o půdu vzdal a žádost o půdu roztrhal.

"Myslím, že věci proběhly podle regulí, a více se k případu nehodlám vyjadřovat," uvedla bývalá pracovnice jabloneckého Pozemkového fondu Jana Šnytrová. Dnes pracuje na libereckém úřadě ministerstva zemědělství.

Michaela Janoušková pověřená vedením Pozemkového fondu v Liberci uvedla k celé věci pouze to, že čeká, že pražské vedení bude chtít případ vyšetřit. "Zatím jsme ale spis nezačali prověřovat," říká.

Mluvčí pozemkového fondu Michal Bureš je toho názoru, že podobný postup je v mezích zákona. "Umožňuje to skulina v zákonu," říká.

Kvůli skulině v zákonu se však dnes na sebe durdí zemědělci z jedné vesnice. Milan Malec, který nabídku předem vzdal, se domnívá, že druhý zájemce, chovatel skotu Martin Jiřička, byl nastrčený, aby odradil ostatní.

To však Jiřička odmítá. Pozemky kolem Paroubkovy chalupy měl pronajaté a v roce 2003 na nich hospodařil už skoro pět let. Kdyby dal Pozemkový fond nabídku na prodej o tři měsíce později, získal by půdu on. Měl by totiž na ni ze zákona předkupní právo. Soutěž ale přišla pro něj moc brzy, a proto šel do soutěže s Hornou.

Pozemkový fond nabídl louky za šedesát sedm tisíc korun.V obálkách přinesli nabídky a půdu bral ten, kdo uvedl vyšší sumu. Horna, podporovaný zájmem Paroubkovy rodiny, Jiřičku přeplatil.

"Odešel jsem jako zpráskaný pes. Louku jsem chtěl, ale nabídl jsem peníze, které jsem měl na účtu, a víc nešlo," popisuje Jiřička. Zhruba dvě stě tisíc korun.

Nakonec Martin Jiřička získal jen jeden ze tří nabízených pozemků, všech kolem chalupy. "Tu nejmenší sto třiceti čtyř metrovou parcelu uprostřed Paroubkovy louky. Břízu s kamenem, mohu se tam chodit opalovat," poznamenává. A upozorňuje, že jej nikdo kvůli pozemkům nenutil, aby nabídl menší peníze než Horna.

Sám Horna navíc říká, že si po dohodě s paní Paroubkovou pojistili výhru nabídnutím několikanásobně vyšší částky, než byla vyvolávací cena.

Jiřička dodnes na pasece u Paroubkových hospodaří jako nájemce. "Pozemky má v bezúplatném pronájmu a využívá je k zemědělským účelům," potvrdila Zuzana Paroubková. Jiřička na louku bere státní dotace a dvakrát ročně ji poseče.

O tom, jak to celé bylo, se oba zemědělci z Jablonecka neshodnou. Jednotni jsou v jednom. Hlavní problém je podle nich zákon o půdě. "Zákon je špatný a my zemědělci kvůli němu občas máme nůž na krku," zdůraznil Jiřička.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video