Paroubek: Nový stavební zákon pomůže ekonomice

  • 3
Vládní krize končí a kabinet se po týdnech přešlapování vrátí k normální práci. Co nejdříve předložíme do parlamentu zákon, jehož význam přesahuje horizont týdnů či měsíců a lze jej označit za jeden z nejdůležitějších společensko-ekonomických legislativních kroků tohoto roku.

Jde o nové znění stavebního zákona. Přijetí předkládaného předpisu, který znamená méně regulace a menší zdražení pro stavební činnost, je důležité pro celkovou prosperitu země. Pomůže k ještě rychlejšímu růstu ekonomiky než nyní. Koalice je připravena ho prosadit, ale já doufám, že i opozice přistoupí k tomuto návrhu konstruktivně.

Nemohu si odpustit jednu poznámku – média o minulé vládě často říkala, že se chová jako komunistická a že je jejím cílem znepříjemňovat občanům život nesmyslnými a nadbytečnými nařízeními. Náš návrh stavebního zákona je jasným důkazem, jak absurdní jsou to nálepky.

Mám pro to, myslím, dostatek argumentů.

Při přípravě stavebního zákona nám na straně jedné šlo o urychlení vyřizování všech záležitostí kolem staveb – a to nejen u velkých investičních akcí typu hypermarket nebo tovární hala, ale možná ještě mnohem více u každodenních "drobných" věcí, které se dotýkají života velkého množství občanů. Namátkou jmenujme výstavbu rodinných domů, garáží, přestavby bytů a tak dále. Vycházeli jsme z principu, že právě tyto "jednoduché" stavby je potřebné oprostit od administrativy, protože u drobných stavebníků představují "byrokratické" náklady včetně nákladů časových a z prodlení procentuálně největší zátěž.

Sousedské vztahy

Na straně druhé jsme však museli dbát zachování občanských práv, a to jak v rovině "ekologické", tak sousedské.

Deregulace obsažené v zákoně jdou tak daleko, že tam, kde stavba odpovídá již schváleným záměrům celého území, zavádíme institut souhlasu mlčením – to znamená, že pokud příslušný úřad do dané lhůty nereaguje na oznámení o zahájení stavby, je to bráno jako souhlas a stavebník může začít s realizací svého záměru.

Značně je také rozšířeno množství akcí, které vůbec nepodléhají povolovacímu či oznamovacímu řízení, tradiční kolaudace přestává pro mnoho projektů existovat. Uvolněn je tak nejen režim zahájení stavby, ale na opačné straně i režim zahájení využívání stavby. Tedy – administrativní náročnost jsme se snažili snížit na nejnižší možnou míru.

Další pomocí pro stavebníky je ustanovení funkce autorizovaného inspektora, což vychází z analýzy současné praxe a z faktu, že reálný význam státního stavebního dohledu klesl na minimum. Proto jsme po prostudování praxe Velké Británie a dalších zemí cítili potřebu obnovit tento institut ve zcela jiné, v principu soukromé a nikoli formální podobě.

Například pokud bude chtít stavebník dosáhnout vydání stavebního povolení ve zkráceném řízení, jedna z podmínek bude vyjádření autorizovaného inspektora k předkládané dokumentaci "bez výhrad".

Tím však inspektor, jehož autorizace bude podmíněna splněním značných znalostních a odborných požadavků, převezme i příslušnou odpovědnost.

Jde tedy o další krok k liberalizaci celého prostředí povolování staveb a ke zrychlení administrativních procesů.

Mohl bych takto uvést ještě řadu zlepšení současného stavu, která zákon přináší. Nově jsou například definováni účastníci příslušných správních řízení – právě proto, aby zůstaly uchovány občanské svobody, ale aby se důsledněji nežli nyní zabránilo možnosti vydírat stavebníka faktem vlastnictví sousedních pozemků.

Což se nyní může dít i v případech, kdy práva souseda nejsou projektem reálně nijak dotčena.

Lepší podmínky pro stavbu

Užitečné a potřebné zákony by měly být projednávány více odborně nežli politicky. Proto doufám, že právě stavební zákon bude takto vnímán.

V tomto smyslu chci působit na kolegy politiky, zvláště pak poslance a přimluvit se za každého občana či podnikatele, který se chystá něco stavět.

Těmto lidem nový zákon pomůže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video