On-line rozhovor o gorilím porodu v pražské zoo

On-line rozhovor o gorilím porodu v pražské zoo | foto: iDNES.cz/MAFA

Ošetřovatel: Nejdřív smutek, pak touha zachránit Kambu

Tak dramatické okamžiky pražská zoo dlouho nezažila. Gorila Kamba rodila 12 hodin, mládě ale zemřelo. "Zažíval jsem obrovský smutek a beznaděj. Pak jsem si ale uvědomil, že musíme stůj co stůj zachránit Kambu," řekl ošetřovatel Žďánský, který byl spolu s ředitelem zoo Fejkem hostem iDNES.cz.

ODPOVĚDI ŠÉFA ZOO A OŠETŘOVATELE GORIL ČTĚTE ZDE

Kolem průběhu tragického porodu, po kterém bojovala o život i samice Kamba (více zde), se točila většina otázek čtenářů iDNES.cz. "Byla to velmi vypjatá situace, kde se mísí úspěch s neúspěchem, smutek s radostí," řekl během on-line rozhovoru šéf zoo Petr Fejk.


On i hlavní ošetřovatel goril Marek Žďánský vysvětlovali, proč odborníci čekali se zákrokem tak dlouho. "Jakékoli uspání lidoopa je ohrožení jeho života. Proto k tomuto kroku přistupujeme jen ve výjimečných situacích. Kamba během březosti nejevila žádné známky zdravotních problémů, až v den porodu," upřesnil ošetřovatel.

Zákrok podle něj nebyl možný ani ve chvíli, kdy samice přetrhla pupeční šňůru. "Vedlo by to k zásadnímu ohrožení života Kamby a šance na záchranu mláděte by byla v podstatě nulová. Není v našich silách, když dojde k přetržení pupeční šňůry, do tří minut Kambu oddělit od skupiny, uspat ji a provést zákrok," uvedl Žďánský.

Ředitel Fejk zároveň zdůraznil, že císařský řez je jen nejzazší možnost. "Kdybychom k němu přistoupili, měli bychom teď v pavilonu - i v případě úspěšnosti - na několik týdnů těžkého pacienta se spoustou následných rizik. Současná Kamba je v pořádku a dnes se vrací zpět do skupiny jako by nic."

Gorila je divoké zvíře a nespolupracuje
Samotné oddělování goril od skupiny je podle ošetřovatele psychicky velmi náročná záležitost. "Všechny gorily chtějí být pohromadě a nechápou, proč je oddělujeme, bojí se, řvou a běhají po expozici."

Ředitel Fejk navíc upozornil, že se nesmí na gorilí porod dívat lidskými měřítky s představou operačního sálu a císařských řezů. "Gorila je divoké zvíře, nespolupracuje a k obyčejnému vyšetření, uspání či operaci máme právo jen ve stavu ohrožení."

Kamba může mít další mládě
K tomu, jak se při porodu choval gorilí samec, ošetřovatel Žďánský řekl: "Náš Richard je naprosto skvělý samec. Když je třeba zakročit, zakročí. Když je lepší být stranou, do ničeho se neplete. Tak tomu bylo i včera. Jako by tam nebyl. Nebylo by nic horšího, než kdyby u tak psychicky náročné situace vykazoval nervozitu. Rozhodil by celou skupinu."

A na Richardovi bude také záležet, zda bude mít Kamba ještě někdy další mládě. "Není důvod brát Kambě šanci na mateřství. I podobně staré samice mívají v prostředí zoo mládě. Páření Kamby s Richardem nebudeme bránit," dodal.

Petr Fejk u porodu Kamby

Ředitel zoo Petr Fejk sleduje nezdařený porod Kamby.

Gorily žijí bez lidského kontaktu
Gorilí tlupa žije v pražské zoo zcela bez kontaktu s člověkem. Stejně se ošetřovatelé chovali také u mláděte Moji, tedy první gorily, která se v Česku narodila. Žila bez lidského dotyku až do roku a půl. Pak se v jezírku uvnitř výběhu začala topit a zachránil ji jen včasný zásah jejího ošetřovatele Marka Žďánského. - více zde

Právě on jako hlavní ošetřovatel a inspektor chovu lidoopů dohlížel i na porod Kamby. A hlídal ji i přes noc po lékařském zákroku. Každou půl hodinu kontroloval, zda je v pořádku.

Chtěl ke slonům, dostal se na "opičárnu"
Chovatel goril v pražské zoo Marek ŽďánskýMarek Žďánský pracuje v pražské zoo už 15 let. Přihlásil se na starý inzerát, který si náhodou schoval. "Chtěl jsem ke slonům, ale poslali mě na opičárnu a postupně mě to chytlo," vzpomíná.

Jako gorilí ošetřovatel zažil už mnoho radostných, ale i dramatických okamžiků. K těm tragickým patří i smrt gorilího samce Ponga, který jako jediný z lidoopů nepřežil povodně v roce 2002. Nezapadl totiž do tlupy a samice ho nepustily na protipovodňovou věž.

Všechny naděje ošetřovatelů se nyní opět upínají ke Kijivu, úspěšné matce Moji. Ta je totiž opět březí a porodit by měla už v květnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video