Omlouvám se za příkoří páchaná ve jménu komunismu, říká Soňa Marková

  15:59aktualizováno  13. května 14:10
Už o víkendu se Soňa Marková utká s Vojtěchem Filipem o post předsedkyně KSČM. Svoji kandidaturu považuje za další stupínek ke snaze vnést do názorového proudu strany ženský pohled. Za členství v KSČM se nestydí. "Má i horší minulost, ale má také na svém kontě zlepšení života mnoha lidí," říká.

Chci do vedení strany přinést více ženského pohledu, říká kandidátka na předsedkyni KSČM Soňa Marková. | foto: PSP ČR

Svět podle ní není jen černý a bílý a současný režim nepřináší jen samá pozitiva.

"Komunistická strana je zodpovědná za nezákonnosti, které se staly, ale má na svém kontě i zlepšení života mnoha lidí. Tisíce postavených bytů, důstojný život pro ty, kteří za první republiky neměli šanci, odstranění dětské obrny, nezaměstnanosti, rozvoj školství, zdravotní péče, kultury," vysvětluje Soňa Marková.

ODPOVĚDI SONI MARKOVÉ ČTĚTE ZDE

Přiznává, že jako učitelka dějepisu musela změnit pohled na některé události. "Nemění se dějiny, pouze pohled na některé události. Pokud je však učitel dějepisu skutečně odpovědný, snaží se vykládat a nabízet různé pohledy, a to ve všech dobách. Záleží i na jejich statečnosti," domnívá se.

Do KSČM vstupovala v roce 1986 z přesvědčení a ze stejných důvodů je její členkou dodnes. "Rozhodovala jsem se na základě příkladu svých rodičů, kteří byli poctivými a pracovitými lidmi. Odsuzuji každou nespravedlnost ve jménu jakékoliv myšlenky. Omlouvám se všem za všechna příkoří a nezákonnosti, které se staly ve jménu komunistické myšlenky," reagovala na vzkaz jednoho ze čtenářů iDNES.cz.

Zásadně také odmítá, že by KSČM usilovala o návrat do let 1948 - 1989. "Nelze dvakrát vstoupit do téže řeky. Současná politická situace u nás i ve světě je natolik odlišná, že to ani nelze. KSČM usiluje o sociálně spravedlivou společnost demokratickými prostředky a vychází z reality současného světa. Navíc se z minulosti poučila," míní Marková.

Svoji kandidaturu na post předsedkyně KSČM považuje za vyústění svých snah vnést do názorového proudu KSČM ženský pohled.

"Uplatňování žen v rozhodovacích procesech nepokládám za módu, ale za nutnost. Jestli se bude rozhodovat na zastupitelstvu o tom, zda postavit školku nebo fotbalový stadion, bylo by dobré, aby ženy u tohoto rozhodování byly. Zároveň považuji manželství a rodinu za rovnoprávný celek, kde by si lidé měli vzájemně pomáhat. Není to věc pouze žen, ale i mužů," vysvětlila poslankyně.

Zdravotnictví není kšeft
Soňa Marková je známa především svým kritickým postojem ke zdravotnické reformě. Podle ní koaliční vláda zvolila naprosto nešťastný a arogantní způsob řešení problémů ve zdravotnictví.

"Zavedení poplatků ve zdravotnictví považuji za asociální, protiústavní, a hlavně zbytečné a nic neřešící. Z toho vyplývá,že odkupování dluhů a zveřejňování dlužníků je absolutně nepřijatelné a nemorální. Zdraví nemůže být zboží a zdravotnictví není kšeft," reagovala na dotaz týkající se odkupování pohledávek za nezaplacené poplatky ve zdravotnictví kandidátka na předsedkyni KSČM Soňa Marková.

. Kdo je Soňa Marková

Narodila se 25. 2. 1963 v Hradci Králové. V roce 1987 ukončila studium učitelství pro 5. - 12. ročník na Pedagogické fakultě v Hradci Králové s aprobací ruský jazyk a dějepis. Od ledna 1988 do června 2002, kdy byla zvolena poslankyní, učila na základní škole v Náchodě.
Do komunistické strany vstoupila v roce 1986. Roku 1998 byla zvolena neuvolněnou místopředsedkyní a v roce 2000 předsedkyní okresního výboru KSČM v Náchodě. Tento okres zastupuje i v ÚV KSČM.

Je rozvedená. Má syna Václava (1985) a dceru Terezu (1989). Žije v Náchodě. Mezi její koníčky patří rekreační sport, pobyt v přírodě, práce na zahradě a poznávání historie, kultury a přírodních krás.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz