Omlouvám se za příkoří páchaná ve jménu komunismu, říká Soňa Marková

  15:59aktualizováno  13. května 14:10
Už o víkendu se Soňa Marková utká s Vojtěchem Filipem o post předsedkyně KSČM. Svoji kandidaturu považuje za další stupínek ke snaze vnést do názorového proudu strany ženský pohled. Za členství v KSČM se nestydí. "Má i horší minulost, ale má také na svém kontě zlepšení života mnoha lidí," říká.

Chci do vedení strany přinést více ženského pohledu, říká kandidátka na předsedkyni KSČM Soňa Marková. | foto: PSP ČR

Svět podle ní není jen černý a bílý a současný režim nepřináší jen samá pozitiva.

"Komunistická strana je zodpovědná za nezákonnosti, které se staly, ale má na svém kontě i zlepšení života mnoha lidí. Tisíce postavených bytů, důstojný život pro ty, kteří za první republiky neměli šanci, odstranění dětské obrny, nezaměstnanosti, rozvoj školství, zdravotní péče, kultury," vysvětluje Soňa Marková.

ODPOVĚDI SONI MARKOVÉ ČTĚTE ZDE

Přiznává, že jako učitelka dějepisu musela změnit pohled na některé události. "Nemění se dějiny, pouze pohled na některé události. Pokud je však učitel dějepisu skutečně odpovědný, snaží se vykládat a nabízet různé pohledy, a to ve všech dobách. Záleží i na jejich statečnosti," domnívá se.

Do KSČM vstupovala v roce 1986 z přesvědčení a ze stejných důvodů je její členkou dodnes. "Rozhodovala jsem se na základě příkladu svých rodičů, kteří byli poctivými a pracovitými lidmi. Odsuzuji každou nespravedlnost ve jménu jakékoliv myšlenky. Omlouvám se všem za všechna příkoří a nezákonnosti, které se staly ve jménu komunistické myšlenky," reagovala na vzkaz jednoho ze čtenářů iDNES.cz.

Zásadně také odmítá, že by KSČM usilovala o návrat do let 1948 - 1989. "Nelze dvakrát vstoupit do téže řeky. Současná politická situace u nás i ve světě je natolik odlišná, že to ani nelze. KSČM usiluje o sociálně spravedlivou společnost demokratickými prostředky a vychází z reality současného světa. Navíc se z minulosti poučila," míní Marková.

Svoji kandidaturu na post předsedkyně KSČM považuje za vyústění svých snah vnést do názorového proudu KSČM ženský pohled.

"Uplatňování žen v rozhodovacích procesech nepokládám za módu, ale za nutnost. Jestli se bude rozhodovat na zastupitelstvu o tom, zda postavit školku nebo fotbalový stadion, bylo by dobré, aby ženy u tohoto rozhodování byly. Zároveň považuji manželství a rodinu za rovnoprávný celek, kde by si lidé měli vzájemně pomáhat. Není to věc pouze žen, ale i mužů," vysvětlila poslankyně.

Zdravotnictví není kšeft
Soňa Marková je známa především svým kritickým postojem ke zdravotnické reformě. Podle ní koaliční vláda zvolila naprosto nešťastný a arogantní způsob řešení problémů ve zdravotnictví.

"Zavedení poplatků ve zdravotnictví považuji za asociální, protiústavní, a hlavně zbytečné a nic neřešící. Z toho vyplývá,že odkupování dluhů a zveřejňování dlužníků je absolutně nepřijatelné a nemorální. Zdraví nemůže být zboží a zdravotnictví není kšeft," reagovala na dotaz týkající se odkupování pohledávek za nezaplacené poplatky ve zdravotnictví kandidátka na předsedkyni KSČM Soňa Marková.

. Kdo je Soňa Marková

Narodila se 25. 2. 1963 v Hradci Králové. V roce 1987 ukončila studium učitelství pro 5. - 12. ročník na Pedagogické fakultě v Hradci Králové s aprobací ruský jazyk a dějepis. Od ledna 1988 do června 2002, kdy byla zvolena poslankyní, učila na základní škole v Náchodě.
Do komunistické strany vstoupila v roce 1986. Roku 1998 byla zvolena neuvolněnou místopředsedkyní a v roce 2000 předsedkyní okresního výboru KSČM v Náchodě. Tento okres zastupuje i v ÚV KSČM.

Je rozvedená. Má syna Václava (1985) a dceru Terezu (1989). Žije v Náchodě. Mezi její koníčky patří rekreační sport, pobyt v přírodě, práce na zahradě a poznávání historie, kultury a přírodních krás.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Autobus v Mělníku spadl ze srázu, zraněni jsou řidič a dvě cestující

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Najdete na iDNES.cz