Tomio Okamura

Tomio Okamura | foto: Xman.cz

Okamura: Nezastal jsem se rasového vraha, jen presumpce neviny

  • 508
Podnikatel Tomio Okamura se zastal Ladislava Bátory. Případ muže, který se měl stát náměstkem ministra školství, srovnává s osudem skina Vlastimila Pechance. Ten dostal za vraždu Roma z roku 2001 sedmnáct let vězení. Podle Okamury ho média odsoudila ještě před prokázáním viny.

Paralelu Okamura rozvíjí v tvrzení, že jak skin Vlastimil Pechanec, tak nyní Ladislav Bátora neměli šanci se bránit.

"Kolektivní štvanice dává aktérům zakusit společnou euforii a radost z boje o správnou věc. Tady už nejde o Bátoru, ale o psychopatii davu. Všem, kdo volali a volají 'psovi psí smrt', připomínám, že každý z nás jednou může být Bátora. Hilsner, Pechanec. Odsouzený předem a na doživotí, bez šance na obranu. Bez viny," píše Okamura na svém blogu na iDNES.cz.

Okamurova slova vyvolala bouřlivou odezvu, někteří čtenáři a blogeři mu vyčítali, že se zastává odsouzeného vraha. Podnikatel se hájí, že jeho slova nepochopili. "Mluvil jsem o mediální štvanici probíhající ještě předtím, než je člověk souzen, než soud rozhodne. Pechance jsem dal za příklad, protože ještě před tím, než bylo cokoliv prošetřeno, byl označován za vraha," řekl iDNES.cz Okamura.

"Fašizující" Klaus a "Koniáš" Halík

Spor o Ladislava Bátoru přinesl i přestřelku mezi prezidentem Václavem Klausem a katolickým duchovním Tomášem Halíkem.

Prezident podotkl, že je mu blízký názor Bátory a mezi Koniášem a Halíkem vidí "jen rozdíl tří století".

Halík na dotaz ČTK kontroval výrokem, že se prezident přibližuje myšlenkovému světu fašizujících maloměšťáků.

Následně Jana Volfová ze strany Suverenita napsala dotaz arcibiskupovi Dukovi, zda "Halík útočí na prezidenta jménem celé katolické církve".

Pechanec: soud uvěřil svědkům, otisky na noži scházely

Kdo je Vlastimil Pechanec, k němuž mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur přirovnává Ladislava Bátoru? Svitavský recidivista byl v roce 2003 odsouzen na sedmnáct let za ubodání Roma Oty Absolona. Za mříže ho dostala tehdejší krajská státní zástupkyně Renata Vesecká.

Pechancově obhajobě hrálo do not to, že obžaloba neměla k dispozici otisky prstů na noži či stopy krve (Vesecká tehdy za liknavost při zajištění důkazů kritizovala policisty). Soud ale uvěřil výpovědím svědků. Sám Pechanec před soudem prohlásil, že je zastánce bílé rasy a že chce, "aby naše republika byla bez cikánů a černochů" (čtěte Pechanec neuspěl, dostal 17 let).

"Pokud nějaký případ není zcela jasný, pakliže široká veřejnost a novináři mají pochybnosti u nějaké kauzy, tak si myslím, že je povinností státních orgánů, aby veřejnost ujistily a předložily ke zhodnocení všechny důkazy," říká Okamura.

Pechancův případ dodnes připomínají extremisté, kteří pořádají akce za jeho propuštění.

Bátorovi vyčítají něco, co nemohl znát, říká Okamura

Ladislavu Bátorovi média vyčítají zejména to, že v roce 2006 kandidoval do Sněmovny jako krajský lídr nacionalistické Národní strany (jejímž nebyl členem). Když to zjistil premiér Petr Nečas, ministrovi školství Dobešovi jeho nástup do funkce náměstka zatrhl. "Pamflet o konečném řešení cikánské otázky vznikl až v roce 2009, Ladislav Bátora ho při kandidatuře nemohl znát," tvrdí Okamura.

Bátora měl na ministerstvu nahradit náměstkyni Evu Bartoňovou z ODS, čímž by pozice Nečasovy strany na úřadě oslabila.

Šanci na obranu poskytl předsedovi občanského hnutí D.O.S.T. například Radiožurnál. Bátora ale v pořadu opakovaně odmítl odpovědět na základní otázku, zda od ministra Dobeše dostal nabídku na spolupráci. Také si nepamatoval, zda s Dobešem mluvil přímo nebo telefonicky a nevěděl ani to, zda ho Dobeš na ministerstvu uvedl jako svého poradce. "Neviděl jsem zápis z jednání," omlouval Bátora své vědomosti o schůzce, na níž byl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video