Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po jednání...

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po jednání vlády. (15. června 2020) | foto: Michal Šula, MAFRA

Poslanci kývli na náhradní výživné pro děti, na něž se jeden rodič „vykašlal“

  • 270
Zákon o náhradním výživném pro nezaopatřené děti schválili poslanci. Předpokládá, že by ho stát vyplácel za neplatiče alimentů. Když nebudou na dítě placeny alimenty, bude moci rodič, který peníze na dítě nedostává, podat návrh na exekuci. „Je to zákon, o kterém diskutujeme 15 let a pomůže 24 tisícům dětem ročně,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Pokud běží návrh na exekuci, bude moci rodič, který se stará o dítě bez přispění druhého rodiče, požádat o náhradní výživné. Bude se vyplácet v soudem stanovené výši, maximálně však 3 tisíce korun měsíčně. Náhradní výživné se má vyřizovat na Úřadu práce a vyplácet se má jen 24 měsíců.

„Po 15 letech diskuzí budeme mít to, co mají Slováci už od roku 2005. Ostuda, že jsme tuhle nespravedlnost vůči dětem trpěli tak dlouho. Ale dnes jsme dali jasný signál, že společnost už nebude trpět lhostejnost nezodpovědných rodičů,“ komentovala Maláčová na Twitteru přijetí zákona.

Pro zákon hlasovalo 81 z 99 přítomných poslanců. Proti zákonu, který pomůže dětem, o něž se jeden z rodičů přestal zajímat, byly při závěrečném hlasování ODS a TOP 09, které před tím neúspěšně prosazovaly zamítnutí návrhu. Náhradní výživné nyní ještě posoudí Senát a poté ho dostane na stůl k podpisu prezident Miloš Zeman.

Zákon podle Maláčové bude řešit situaci, kdy se jeden z rodičů na své dítě „vykašlal“ a kdy se druhý rodič, který se o nezaopatřené dítě stará, nemůže domoci práva.

„Ty děti potřebují pomoc teď, co nejdříve,“ řekla poslankyně za ANO a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková.

„Dá to rovnější šance i dětem z velmi problematického prostředí,“ podpořila přijetí zákona první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Stát na tom podle ní jednoznačně vydělá.

Richterová předložila pozměňovací návrh, snažila se, aby náhradní výživné bylo vypláceno po celou dobu nezaopatřenosti dítěte, včetně doby studia. Poslankyně argumentovala, že tak to je třeba v Německu. Pro to ale nezískala dostatečnou podporu.

Klaus mladší nechce platit za nezodpovědné tatínky

Proti zákonu o náhradním výživném vystoupil předseda Trikolóry Václav Klaus mladší, který prohlásil, že chce vystoupit jménem mužů. „Nechci platit za další nezodpovědné tatínky,“ prohlásil. Vadí mu, že stát zavádí další sociální dávku. Klaus má podle veřejně dostupných zdrojů ze dvou manželství tři děti, nyní žije s novou partnerkou.

„Chápu, že Václav Klaus je velkým morálním vzorem, jak má fungovat rodinný život,“ řekl poslanec Pirátů Ondřej Profant.

„Nikdy jsem nemyslel, že se tady takového útoku na rodinný život dočkám,“ zastal se Klause mladšího předseda Sněmovny za ANO Radek Vondráček. Vyzval Profanta, aby se Klausovi omluvil.

Naopak Válkovou zaujalo, že Klaus nechce platit ze svých daní za jiné tatínky, „Ráda svůj příspěveček z daní dám,“ uvedla poslankyně vládního hnutí Válková.

Podle Klause všichni dobře vědí, že zákon nebude fungovat. „Všechny ty  soudružky, které tady o tom hovoříte,“ reagoval Klaus na poslankyně, které obhajovaly nový zákon o náhradním výživném.

Neplacení výživného, jeden z častých trestných činů

„Tatík, který se vyhýbá placení, se bude vyhýbat dál,“ prohlásil poslanec za ODS, exministr spravedlnosti Pavel Blažek.

„Neplacení výživného je jedním z nejčastějších trestných činů v České republice,“ řekla už při dřívějším jednání o zákonu Maláčová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video