Na 500 lidí šlo ve Varnsdorfu na Romy, policie rozehnala dav vodou

  16:20aktualizováno  21:12
Sever Čech zažil tři protiromské protesty. Ten největší ve Varnsdorfu rozehnala policie. Proti nepovolenému pochodu 500 radikálů a místních obyvatel nasadila vodní dělo a koně. Dav se chtěl dostat k romské ubytovně, po policistech házel kameny, lahve a dělbuchy.

Neklidné odpoledne v Varnsdorfu a okolí začalo policejní kontrolou autobusu s příznivci krajní pravice na příjezdové cestě k městu. Jeden z radikálů po hlídce vystřelil z plynové pistole. Policie ho zadržela.

Neklidná sobota

Policie na cestě mezi Novým Borem a Varnsdorfem kontrolovala na dvou místech všechna projíždějící auta. Zabavila zde desítku sečných zbraní, obdobný počet zajistila již před demonstrací v Novém Boru.

S úderem 17. hodiny pak začal na náměstí mítink, který stejně jako zbylé dva sobotní protiromské protesty pořádá Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Shromáždilo se na 500 lidí, hlavně místních, kteří si vyslechli šéfa strany Tomáše Vandase. Na jeho kritická slova na adresu Romů lidé reagovali potleskem či souhlasnými výkřiky.

"Bojíme se, máme děti, rodiny. Jeho stranu nepodporuji, ale s tím, co říká, souhlasím," řekla iDNES.cz místní obyvatelka Simona Šimonová. Několik dalších žen si přineslo transparent s nápisem "Nechceme násilí, chceme spravedlnost a bezpečnost / Slušní lidé města Varnsdorf".

Protestující se poté vydali na neohlášený pochod a zamířili k největší varnsdorfské romské ubytovně jménem Sport. Policejní těžkooděnci zatarasili přístupový most přes Mandavu. Z davu vylétly kameny, PET lahve a dělbuchy, které si radikálové podle České televize předtím schovali na jedné ze zahrad.

Policie se proto rozhodla použít vodní dělo, pořádek si zjednávala i pomocí těžkooděnců na koních. Celkem je ve městě v akci na 300 policistů. Několik lidí kvůli nepokojům zadrželi.

Část davu, více než 200 lidí, se až do večerních hodin pokoušela dostat k romské ubytovně, ale marně. Několik lidí na těžkooděnce vystrkovalo nahé zadky. Radikály se snažil uklidnit antikonfliktní tým.

Na předcházející demonstraci v Novém Boru se sešlo přes 300 příznivců DSSS. Policie v souvislosti s trojící protestů v sobotu zadržela a předvedla 21 lidí. Dva podezírá z útoku na veřejnou osobu, další z přestupků.

"Dva pravicové extremisty jsme předvedli k výslechu, protože na oblečení měli symboly nacistického hnutí ze 30. let," uvedla policejní mluvčí Severočeského kraje Jarmila Hrubešová.

Rumburský protest byl poklidný

Demonstrace v Rumburku v leteckém záběru (10. září 2011)

Demonstrace v Rumburku v leteckém záběru

Poslední z protiromských protestů pořádaných DSSS začal kolem 19:00 v Rumburku. Začátek se o půl hodiny opozdil. Po příjezdu šéfa DSSS Vandase do města policie příznivce vykázala, protože se sešli na špatném náměstí. Přišlo přes 200 lidí, především místních. Ve městě panoval klid.

Policie kvůli trojici protestů nasadila na severu Čech 600 mužů včetně pořádkových sil, psovodů, antikonfliktních týmů a vrtulníků. Ministr vnitra Jan Kubice se rozhodl na všechny demonstrace osobně dohlédnout, stejně jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz