Kocourkova matka záhadně zbohatla. Kde přišla k milionům, ministr tají

  9:40aktualizováno  9:40
Bývalý premiér Stanislav Gross není jediný, komu společnost Key Investments pomohla s mnohamilionovými obchody. Několik měsíců po Grossově transakci obchodovala firma i s penězi Jindřišky Kocourkové, tehdy šedesátileté matky ministra průmyslu Martina Kocourka. Kde vzala matka tolik peněz, Kocourek vysvětlit nechce.

Martin Kocourek | foto: ČTK

Na další zajímavou klientku společnosti Key Investments ukázaly dokumenty, které má MF DNES k dispozici. Byla jí matka ministra průmyslu a významného člena ODS Jindřiška Kocourková, které na čerstvě založený účet přišly 10. března 2008 cenné papíry v hodnotě mnoha milionů korun. Smlouvu s firmou Key Investments Kocourková uzavřela o týden dříve.

Kocourková si nechala cenné papíry na účtu jen tři měsíce, pak vydala pokyn k prodeji a 16 milionů korun včetně statisícového zhodnocení putovalo na její účet v UniCredit Bank.

Jakým způsobem za dluhopisy předtím zaplatila, není z dokumentů jasné. Vyplývá z nich jen, že vše přišlo od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku. Eton Ventures byla v minulých letech například spolumajitelem dceřiné firmy Key Investments Depozitní centrum. Stála také zřejmě v pozadí s Kroužeckým spojené firmy Key Oak, která patřila E Side Property.

"O soukromí se bavit nebudu"

Kocourková ani její syn obchod vysvětlovat nechtějí. "O soukromí se bavit nebudu, nejde navíc o moje peníze," vzkázal MF DNES.

Později po konzultaci s matkou dodal, že jsou to "účelové informace zkrachovalé investiční firmy". Na další dotazy neodpověděl. Řekl jen, že za dluhopisy matka platila a že to byly legální rodinné peníze. Z jakých zdrojů mohla 16 milionů získat, odmítl rozebírat.

Jak to bylo s dluhopisy, neobjasnil ani šéf a třetinový vlastník Key Investments Daniel Brzkovský. "Nemohu se vyjádřit a nepamatuji se," reagoval.

Kroužecký svůj vztah k Etonu popírá a tvrdí, že o obchodě Kocourkové nic netuší. "Vzhledem k tomu, že společnost Eton Ventures jsem nikdy nevlastnil a v březnu 2008 jsem už neměl vliv v Key Investments, ani jsem jej nevlastnil, nevím o této transakci vůbec nic," napsal.

Ministr Martin Kocourek by obchody rodiny s Key Investments vysvětlit měl. V době, kdy se jeho matka stala klientkou firmy, byl šéfem dozorčí rady polostátního kolosu ČEZ, který dával Key Investments milionové zakázky. Například koncem roku 2007 zadal ČEZ firmě zakázku na poradenství za 7,5 milionu korun.

Navíc Kocourek se dobře znal už ze studií s hlavní postavou jinak trochu tajemné společnosti, finančníkem Vladimírem Kroužeckým.

Key Investments v té době také spravovala stovky milionů korun například městské části Praha 6, v jejímž čele stál další politik ODS, nyní ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Obchody společnosti se nyní zabývá protikorupční policie. K dispozici má od léta veškeré její důležité dokumenty.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Nejsem spokojen, investujte v Česku víc, řekl Zeman v čínské televizi

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Milhostova(21. března 2019)

Miloš Zeman ve středu odletí už popáté do Číny na summit, který se týká takzvané nové Hedvábné stezky. Minulý týden...

Před třiceti lety vyšel v samizdatu nejslavnější rozhovor s Havlem

Václav Havel během Sametové revoluce

Televizi, rádio i noviny měl za totality komunistický režim pevně v rukou. Pokud někdo chtěl slyšet nebo číst něco...

Najdete na iDNES.cz