Klientů, kteří si stěžují na nevybíravé metody kontrolorů elektroměrů, přibývá.

Klientů, kteří si stěžují na nevybíravé metody kontrolorů elektroměrů, přibývá. | foto: Pavel Chlumecký, MF DNES

Ministerstvo se začalo zajímat o metody inspektorů ČEZ

  • 23
Ministerstvo průmyslu chystá na konec příštího týdne informační schůzku s pracovníky ČEZ a dvou energetických úřadů. Tématem bude i postup kontrolorů ČEZ při zjišťování nelegálních odběrů. Desítky klientů, kteří si na jejich praktiky stěžují, podají příští týden trestní oznámení.

Právníka Jana Rytíře, který rozzlobené klienty zastupuje, ministerstvo neoslovilo. "Nicméně pokud bude z jeho strany zájem, schůzku uvítáme," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský.

Rytíř chtěl původně trestní oznámení podat už tento týden, nakonec to ale ještě odložil. "Vyplněný skutkový dotazník zatím zaslalo 43 klientů, proto jsem se rozhodl ještě týden počkat," vysvětlil v úterý iDNES.cz. Komunikuje prý se šesti desítkami klientů a další stále přibývají.

Dotazník, který má iDNES.cz k dispozici, obsahuje 66 podrobných otázek. Týkají se například chování inspektorů při "odstřihnutí" elektřiny nebo pohovorů v centrále divize ČEZ Měření v Jablonci. Právě na chování pracovníků firmy si lidé stěžují nejčastěji.

ČEZ v terénu nasazuje "komanda" urostlých inspektorů v černých uniformách. Kontrolovaní klienti hovoří o psychickém nátlaku, který na ně kontroloři i zaměstnanci centrály ČEZ Měření vyvíjejí. - čtěte Desítky lidí chtějí soud s ČEZ, firmu viní z nátlaku a vydírání

Energetický gigant ale své postupy obhajuje. "Zásahy si natáčíme na video, to pak analyzujeme. To, o čem hovoří klienti, jsme neodhalili," řekl už dříve mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Novela energetického zákona zásadní změnu nepřináší
Firma má oporu v takzvaném energetickém zákoně, který vymezuje, co je to neoprávněný odběr. Při jeho odhalení umožňuje kontrolorům okamžitě přerušit dodávku elektřiny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovalo spolu s Energetickým regulačním úřadem novelu zákona, kterou začátkem týdne odevzdalo vládě. Odtud poputuje do Sněmovny. Problémy, na které si klienti stěžují, ale novela neřeší.

Mluvčí ministerstva Bartovský říká, že novela reaguje na nárůst ilegálních odběrů v Česku v posledních letech. "Zpřesňuje některé termíny stávajícího zákona, aby šlo nelegální odběry snáze identifikovat a postihovat. Neoprávněným odběrem bude nově i to, když zákazník opakovaně neumožní přístup k měřicímu zařízení," říká Bartovský.

Pracovníci ČEZ neznají své povinnosti, říká poslanec
Poslanci z Hospodářského výboru Sněmovny jsou v hodnocení sporů ČEZ s klienty opatrní, jistou naději ale lidem dávají. Byť ne v rámci novely energetického zákona.

"Pokud by se na mě někdo takový z mého obvodu obrátil, řešil bych to, od toho ve Sněmovně jsme. Dosud jsem žádný podnět nedostal," říká lidovec Milan Šimonovský. "Nechal bych si vypracovat expertní stanovisko a právní analýzu a na základě toho bych navrhl řešení," dodává.

Ještě dál jde Jiří Krátký z energetického podvýboru. "Pokud se mě zeptáte, jestli znají své povinnosti pracovníci ČEZ, tak vám odpovím, že určitě ne. Osobně mě o tom několikrát přesvědčili," uvedl bez dalších podrobností.

Krátký se ještě jako starosta Šumperku několikrát účastnil řešení neoprávněných odběrů osobně, jako na poslance se na něj taky ale nikdo dosud neobrátil. "V případě potřeby bych určité řešení hledal s tím, že v první řadě si musíme plnit své povinnosti," dodává.

Kontrolujte si elektroměry, radí ČEZ
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž lidem radí, aby elektroměr čas od času kontrolovali sami. "Povinností odběratele je porušení plomb a úředních značek na krytu elektroměru neprodleně hlásit distributorovi elektřiny. Poškození během rekonstrukce je možné, ale to odhalí revizní zpráva, která je zákazníkovi předána," říká Kříž.

Pokud zákazníkovi neoprávněný odběr způsobí třetí osoba nebo firma, může klient podle Kříže náhradu škody uplatňovat na ní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video