Diskuze

Nezapomínejme. Svět si připomíná 74 let od osvobození tábora v Osvětimi

Sedmadvacátého ledna si celý svět připomíná Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Byl stanoven na výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim na jihu Polska v roce 1945. Od roku 1940 tam zemřelo přes milion lidí. „Pokud bychom drželi minutu ticha za každou oběť holokaustu, mlčeli bychom 11 a půl let,“ napsal poslanec za TOP 09 Dominik Feri na Twitteru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

A stále je to, co si lidé museli prožít málo na to, aby se poučili. 

0 0
možnosti

Tato zásadní informace se do článku nevešla:

NĚMECKÝ vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim osvobodil vojska ukrajinského frontu RUDÉ armády.

0 0
možnosti

Teď jsem z článku konečně pochopil, jak vypadá ten nesovětský výklad dějin, v článku o Osvětimi, a holokaustu, nesmí být zmínka o Německém nacismu, o nacismu může, ale je potřeba vynechat ten Německý.

4 0
možnosti

Ani se nepíše, že tábor osvobodili Sověti. Píše se o Židech a Romech, ale Židé jsou s malým "ž", možná abychom se nějak zavděčili Bruselu a Arabům. Časem se možná z tématu Holokaust vůbec vytratí, že nějak souvisel se Židy

1 0
možnosti

Ukrajinsky Front"nema s ukrajinskou narodnosti nic spolecneho nybrz je to oznaceni prostoru operace tohoto vojenskeho telesa. Soveti pouzivali vyraz Front, Nemecka Wehrmacht napr. pouzivala vyraz"skupina arnad"coz bylo to stejne.

2 1
možnosti

PS. Toto patri k prispevku Jaroslava Riessnera 27.12019 v 17:24.

0 0
možnosti

Vždy, když se připomíná jakékoli výročí osvobození, sluší se napsat také, kdo tím osvoboditelem byl.

4 0
možnosti

P22e36t66r 49N66o50v73á57k

28. 1. 2019 9:05

Taky jo. Nepřipomíná se výročí osvobození, ale Den obětí holokaustu.

0 0
možnosti

K82a98r33e94l 75D15r52d22a

28. 1. 2019 6:27

Je "žid" urážka Židů od iDNES? Podle mě je. Rv:-P

Naše debata o pravopisu "ž/Ž" skončila konstatováním, že je to pravopisná chyba, co se v textech iDNES opakuje pravidelně, ale urážka Židů to rozhodně nebude.

V rámci potírání české xenofobie se pečlivě slovíčkaří. Náš jazyk určuje, zda k nějakému problému přistupujeme rovnou s předsudky nebo ne. Zašlo to tak daleko, že pojem "cikán" považujeme za silně urážlivý, za kulturní považujeme pojem "Rom".

Já se setkal s názvoslovím "postižený", "mentálně postižený", "slepec", "mrzák"... kdy se stejnou logikou přišlo s tím, že čeština tradičně plná předsudků vytlačuje všechny "postižené" pěkně po bolševicku na okraj vyspělé soudružské české společnosti. Prosazuje se proto nové názvosloví "lidé s mentálním postižením", "děti s pohybovým postižením" apod. Důležité je uvažovat primárně "lidi" a "děti". Dost často v tom plavou čeští rasističtí lékaři, a to i dnes. Skuteční "odborníci na svém místě." Viz případ "zrůdy".

S tímto vědomím odmítám tolerovat pojem "židé" jako termín, který není urážlivý. Pokud je smyslem připomínání holokaustu úplné vymýcení antisemitismu. Je zcela na hlavu tolerovat současně xenofobní, rasistický a antisemitský slovník. I když je to jen takové "drobné pochybení".

Tady asi nějaký český vědec Mengele pečlivě zpracoval heslo Antisemitismus. Skutečně užívá pojem "žid" správně? Celý text mi přijde silně urážlivý. A jde jen o pravopis.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Antisemitismus

0 0
možnosti

A40d72a35m 90Š35k30a80c34h

28. 1. 2019 5:01

Zajímavé, ale proč mám pocit, že se každoročně nepíše o Katyni a masakrech Bolševiků, tak proč ano v tomto případě? Teda až na to, že se to víc hodí do krámu.

2 3
možnosti

Za vlády komoušů se nikdy nepsalo o zločinech bolševiků. Takže na IDnes takové články moc nehledejte.

1 0
možnosti

Tady pán na blogu píše seriál o Beuchenwaldu, poslední díl i s filmovými dokumenty. Pro zajímavost: https://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=666328

0 0
možnosti

K71a98r55e70l 23D46r83d31a

28. 1. 2019 1:12

Loni jsem si udělal výlet do Litoměřic. Řešíme prasečák Lety jako těžký český rasismus... Viděl už někdo smradlavý Terezín? Pro mě těžký šok. Do Terezína přijíždíte přes plynové pole, kde jsou dopravní značky, že v případě "plynového zamoření" je průjezd zakázán. Hlavní příjezdová cesta do Terezína!

Přes pole je chemička v Lovosicích. Ta je v ďolíku. Takže vidíte komíny chrlící štiplavý kouř, který vítr občas hodí rovnou na Terezín. Vypadá to děsivě a je to lidsky naprosto nechutné. Jen prozíraví Češi to berou, že v Terezíně nikdo žít nebude, tak se tam dá nasměrovat jedovatý plyn a nikdo si stěžovat nebude. Pragmatické. Rv

A my řešíme Lety.

1 2
možnosti

K11a45r67e41l 69D11r71d34a

28. 1. 2019 9:28

Za co minusy? Česká republika provozuje Terezín jako "židovský pomník" a před vstupem jsou reálné cedule "pozor plyn"? To jako někomu v Česku připadá normální?

0 4
možnosti

K73a51r95e32l 40D71r52d14a

28. 1. 2019 1:01

Tak jsem právě dokoukal ČT 2 - Wolf. Doporučuji. Synátor terezínského rabína tam poslal všechny kafrající Židy do pekla... Je to vyprávění o rabínovi Terezína a jeho synovi. Tvůrci dokumentu do toho pouští ukázky z českého filmu, kde se řeší Rada starších a kolaborace Židů s nacisty.

O protekci v Terezíně píše kde kdo. Kde kdo tušil o čem jsou transporty. Transporty sestavovali sami Židé. Bujela korupce a protekce. Vyreklamovat někoho z transportu, bylo poukázkou na přežití...

Dokument řešil syna italského rabína Terezína (cca 80 let), který si prošel soudem otce za kolaboraci, šikanou Židů, už v Terezíně se ho děti stranily, i později ho Židé zcela odsunuli a nepřijali. Především mu vadilo, že jeho otce rabína šikanovali a zařídili mu na rabína nedůstojný hrob.

Syn tvrdil, že otec vůbec nevěděl, kde transporty končí. To se prý nevědělo. Takže napadání za kolaboraci bere jako křivdu. Historik ho usvědčuje, že jeho otec to moc dobře vědět musel.

2 1
možnosti

K30a93r20e68l 29D19r37d70a

28. 1. 2019 9:26

Husákovy děti...

Ten dokument řeší dilema, zda spolupráci s Němci odmítnout nebo přijmout. Odmítnutí znamenalo jasný rozsudek smrti. Stát v čele znamenalo výhody plynoucí z postavení, i když určeného nacisty, život na úkor ostatních, a jak vidno, i soud druhých, odsudek a celoživotní zatracení.

Občas někdo z vězněných popisuje, že pokud selekce padla na druhého, byla to velká úleva. Ta kolaborace nebyla jen o prestižních místech. To byl vnitřní stav mysli. Přežít a nehledět na druhé.

Myslím, že se z toho moderní společnost poučila a princip selekce a poprav přejala do fungování společnosti a ekonomiky. Vždy mě iritovalo, jak mladí kariéristé uměli soudit a odrovnávat druhé. Žádný problém. Ostré lokte. Až na to, že firma šlape na principu kolegiality a spolupráce. A pak je hranice, za kterou číhá osobní likvidace. Sametová svoboda byla v tomto velké zklamání. Nastoupili mladí lidé bez známky morálky jako "motor společnosti". Brr. ;-)

1 0
možnosti