Skupina IT nadšenců a technologických firem Covid19cz přišla s nápadem, jak vytvořit ochranu pro zdravotníky z potápěčských masek, které se běžně prodávají v obchodech. (25. března 2020) | foto: Facebook Covid19cz

Lékaři jako potápěči. Nedostatkové respirátory nahrazují i upravené masky

  • 183
Skupina Covid19cz, kterou tvoří IT nadšenci i lidé z českých technologických firem, přišla s nápadem, jak vytvořit ochranu pro zdravotníky z potápěčských masek, které se běžně prodávají v obchodech. Vznikla tak ochrana, která zakryje celý obličej a zajišťuje i filtraci vzduchu.

Sami tvůrci masky přiznali, že jim tento projekt zpočátku připadal jako šílený nápad, ale takto vyrobené ochranné štíty již používají zdravotníci například v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

S nápadem přišel David Miklas a Martin Hřeben s jejich týmem. Vytipovali potápěčské masky, které se k takové úpravě hodí a i hned vykoupili veškeré zásoby v pražských obchodech se sportovním zbožím.

„Následně jím vedený tým konstruktérů rychle designoval část, která napojuje „šnorchl“ s virovým filtrem P3R, který zajistí, že ani k dýchajícímu, ani do volného prostředí, se nákaza nedostane,“ uvádí skupina Covid19cz.

Hlavní výhodou této ochranné pomůcky je zakrytí celého obličeje a zajištění filtrace vzduchu, díky čemuž by se nákaza ke zdravotníkům neměla vůbec dostat. Tento konkrétní ochranný štít je určený hlavně pro lékaře a pracovníky integrovaného záchranného systému.

David Miklas uvedl, že nákup potápěčských masek zafinancovalo ČVUT a dodaly je firmy Decatlon a Sportisimo, které obratem stáhly masky z celé střední Evropy a dali na ně velmi dobrou cenu.

„Vypadá potápěčská maska na lékařích a sestrách trochu humorně? Inu, jiné moc nejsou. Jenže kvůli tomu to nevzdáme,“ dodává Covid19cz. 

Veškeré podklady pro výrobu těchto pomůcek jsou zveřejněné na internetu jako open source projekt. Se skupinou spolupracuje na výrobě masek také ČVUT. 

Zatím jich do nemocnic poslali 340, celkově plánuje ČVUT vyrobit 10 000 kusů. „Maska, kterou jsme vyvinuli, se skládá z masky původně určené na šnorchování, která se pomocí redukce vyvinuté Covid19.cz, dá připojit k vojenskému filtru, který je lepší než FFP3,“ řekl rektor. 

Zhruba třetinu produkce nyní obstarává firma Prusa Research a zbytek komunita, která se zabývá 3D produkcí. Uvažuje se ještě také o stavbě 3D tiskové farmy na ČVUT, která také výrobu platí. Podle Martina Hřebena a Robina Fišera z Covid19cz jedna maska vyjde zhruba na 500 korun. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video