Manželství není otázka nároku, ale hodnoty, řekl v Rozstřelu Výborný

  • 1109
Manželství je hodnotový pojem, který tvoří svazek muže a ženy, uvedl v pořadu Rozstřel poslanec Marek Výborný. Právě ten stojí za návrhem zákona, který by měl zakotvit manželství pouze jako svazek heterosexuální. Proti jeho názoru se staví právnička Adéla Horáková, která zastává názor, že by právo na manželství měli mít všichni, včetně homosexuálních párů.

Výborný odmítl, že by snaha zakotvit v ústavě manželství výlučně jako svazek muže a ženy byl projevem zpátečnictví, a to navzdory skutečnosti, že řada evropských států, včetně zemí považovaných za katolické, manželství stejnopohlavních párů umožňuje. „Rozhodnutí jiných zemí respektujeme. Ale naopak bych mohl poukázat na to, že státy V4 v minulých letech do svých ústav větší právní ochranu manželství zakotvily,“ řekl poslanec. 

Výborný by se nebránil tomu, aby se otázka manželství stejnopohlavních párů řešila v obecném referendu. „Pokud by byla vůle a zájem v této věci referendum uskutečnit, tak by to bylo možné,“ řekl. Naopak právnička Horáková by takové řešení nepovažovala za dobrý nápad. „Nemyslím si, že je to patřičný nástroj, hlasovat o důstojnosti a právech lidí v referendu,“ uvedla.

Tím se však dotkla hlavního jádra sporu obou názorových táborů – zatímco ona považuje stávající úpravu za porušení zásady rovnosti v právech, podle Výborného je téma otázkou hodnot, nikoli práv.

Problém je v hodnotovém vnímání

„My institut manželství považujeme za určitou hodnotu, která tady má tradici. Neupíráme právo ostatním na to, aby tady byli a měli nějaký vztah,“ uvedl Výborný. Podle něj klidně může být i vztah homosexuálů vzorem pro heterosexuály.

Horáková však jeho názor rozporovala, podle ní je návrh poslanců na větší ochranu manželství v ústavě pouhou „ústavní pojistkou toho, aby lesby a gayové nemohli vstupovat do manželství“. 

Poslanec a právnička se vzájemně neshodli ani ve vnímání rodiny. Zatímco Výborný by pár dvou žen s dcerou neoznačil za rodinu, pro Horákovou by to problém nebyl. Naopak souznění hostů pořadu nastalo v otázce, zda by měly homosexuální páry dosáhnout na vdovský důchod v případě úmrtí jednoho z partnerů.

Skupina šestačtyřiceti poslanců ze šesti stran (ANO, Piráti, KSČM, ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN) navrhla 13. června novelizaci, jež by umožnila manželství pro všechny. Novela by vyšla vstříc organizaci Jsme fér, kterou zastupuje právnička Adéla Horáková. 

Proti tomuto návrhu stojí Marek Výborný z KDU-ČSL, který je jeden z iniciátorů návrhu na změnu Listiny základních práv a svobod, jež by více chránila manželství jako sňatek muže a ženy.

Jak Horáková, tak Výborný věří, že jejich návrh zákona v Poslanecké sněmovně uspěje. „Pokud opačný návrh neprojde, jsme ochotni dál diskutovat,“ dodal Výborný. „Když náš návrh neprojde, já osobně jsem demokrat a budu to respektovat, aniž by to změnilo můj názor. Pro mě manželství bude vždy svazek muže a ženy.“

Vláda Andreje Babiše (ANO) přitom dala minulý týden najevo, že podpoří návrh na zrovnoprávnění homosexuálů, kteří by tak mohli mít svatbu místo uzavírání registrovaného partnerství (viz Manželství budou moci podle Babišovy vlády uzavřít i homosexuálové).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video