Petici za zákon, který by umožnil manželství pro všechny, podepsalo 70 350 lidí. | foto: František Vlček, MAFRA

Manželství homosexuálů podpořily slavné osobnosti i velké firmy

  • 399
Před schvalováním zákona, který by umožnil sňatky homosexuálů, se k podpoře tohoto návrhu přihlásily více než čtyři desítky známých osobností, například operní pěvkyně Dagmar Pecková, herečka Simona Stašová, režisér Jan Hřebejk či tenistka Martina Navrátilová, která se hlásí k lesbické orientaci.

„Prosím vás, udělejme to těmto lidem snazší a nevylučujme je z naší společnosti,“ říká Pecková ve spotu, který představili lidé, kteří stojí za kampaní Jsme fér za manželství pro všechny.

„Na straně Jsme fér stojí i významné firmy jako Amazon, Česká spořitelna, RegioJet, Deloitte, Google, HBO, Microsoft nebo Vodafone,“ uvedla Adéla Horáková. Celkem 43 firem globálních či českých.

Organizátoři kampaně Jsme fér prezentovali také názory veřejnosti podle tří renomovaných agentur zkoumajících veřejné mínění - Median, CVVM a agentury PEW, z nichž vyplývá, že manželství pro všechny podporuje více než 60 procent veřejnosti.

Souboj o přijetí zákona začal ve Sněmovně v listopadu. „Je nás pět až deset procent,“ řekla exministryně obrany Karla Šlechtová z ANO při prosazování zákona o manželství homosexuálů. Návrh umožnit manželství dvou mužů či dvou žen podepsalo 46 poslanců z více stran.

Poslanci současně projednávají jiný návrh, který podepsalo 37 jiných poslanců napříč stranami, v čele s lidovcem Markem Výborným, aby bylo zakotveno v Listině práv a svobod, že jen muž a žena mají právo na manželství. K prosazení toho potřebují 120 hlasů poslanců a třípětinovou většinu i v Senátu.

Zeman zvažuje, že by manželství homosexuálů nepodepsal

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Senátu Jaroslava Kubery ve středu při dvouhodinové schůzce hlavy státu s předsedy obou komor parlamentu řekl, že nepodepíše zákon o sňatcích homosexuálů, kdyby ho parlament schválil. 

„Uvažuji o tom, že budu vetovat zákon o manželství homosexuálů, a to nikoliv proto, že bych měl něco proti homosexuálům, já respektuji jejich sexuální orientaci, ale proto, že si myslím, že manželství je určeno k tomu, aby rodina vychovávala děti a to homosexuální, tedy jednopohlavní vztah nemůže dosáhnout. A má-li stát pečovat o rodinu, musí pečovat především o tento typ manželství,“ řekl 10. ledna Zeman ve svém pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov. K prezidentovi se ale zákon vůbec nemusí dostat, protože zatím nemá zajištěnou podporu v obou komorách parlamentu.

Pokud by platil Zemanův odpor k zákonu, musí podporovatelé zákona přesvědčit alespoň 101 poslanců, kteří by mohli přehlasovat veto Senátu i prezidenta.

V registrovaném partnerství, které je nyní gayům a lesbám umožněno, nevzniká automaticky společné jmění, partneři nemají právo na vdovský a vdovecký důchod. Registrovaní partneři na rozdíl od manželů nemohou společně osvojit dítě z ústavu a jeden z partnerů si ani nemůže přiosvojit dítě druhého v páru z jeho předchozího heterosexuálního vztahu.

Anketa mezi poslanci na téma: sňatky homosexuálních párů (únor 2018):

21. února 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video